Wiarygodność i sumienność

Wiarygodność i sumienność to dwa elementy samoregulacji, czyli samozarządzania , które z kolei jest kluczowym składnikiem inteligencji emocjonalnej . W rzeczywistości są to prawie dwie strony tej samej monety, ponieważ obie dotyczą działania uczciwego i zgodnego z twoimi wartościami.

Ludzie godni zaufania i sumienni są godni zaufania. Jeśli mówią, że coś zrobią, to wiesz, że to zrobią.

Innymi słowy, możesz polegać na ludziach godnych zaufania i sumiennych, którzy zrobią to, co właściwe, kierując się wewnętrznym moralnym poczuciem tego, co słuszne.


Wiarygodność i sumienność w inteligencji emocjonalnej

Daniel Goleman, autor kilku książek o inteligencji emocjonalnej, zidentyfikował pewne zachowania związane z wiarygodnością i sumiennością, które były spójne u osób z dobrą inteligencją emocjonalną.

  • Ludzie godni zaufania postępują uczciwie.
  • Uczciwość daje im wiarygodność wśród otaczających ich osób.
  • Kiedy mówią, że ich słowo jest ich więzią, wiesz, że możesz na tym polegać.
  • Ich wartości są spójne z ich działaniami.

Są również przygotowani do konfrontacji z tymi, którzy postępują nieetycznie i sprzeciwiają się nieetycznym zachowaniom, nawet jeśli jest to niepopularne.Zobacz naszą sekcję 

Asertywność , aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Polecamy szkolenia związane z asertywnością.

Studium przypadku:


Wstawanie się za tym, co uważasz za słuszne


Grupa studentów zarządzania omawiała zadanie zespołowe.

Steven powiedział:

„Myślę, że prezentacja będzie bardzo ważna w tym przypadku. Mam przyjaciela, który może dla nas pięknie sformatować i narysować wszystkie diagramy, aby wyglądały naprawdę profesjonalnie. To powinno dać nam impuls”.

„Świetnie! Wspaniały!” Nadszedł refren reszty grupy, z wyjątkiem jednej z kobiet, Amy, która przerwała, a potem odezwała się.

„Nie jestem z tego powodu zadowolona” – powiedziała. „Przepraszam, ale to trochę przypomina oszustwo. Korzysta z pomocy z zewnątrz i jesteśmy pod tym względem oceniani”.

Reszta grupy była chórem irytacji, że Amy była dokuczliwa i czy nie chciała, żeby dobrze sobie radzili? Wyglądała na nieszczęśliwą, ale powiedziała dość stanowczo:

„Bardzo przepraszam.” A ona nienawidziła być tą, która tłumiła pozytywne uczucia w grupie, ale pewna swojej ziemi. „Ale po prostu nie jestem na to przygotowany. To naprawdę złe”.

Przez chwilę grupa balansowała na krawędzi gniewu. To Steven, bardzo inteligentny emocjonalnie i zawsze potrafiący znaleźć rozwiązania, dokonał przełomu.

„Może porozmawiam z korepetytorami i zobaczę, czy im się to podoba?” on zapytał.

Po raz kolejny pojawił się chór aprobaty, ale tym razem Amy mogła się przyłączyć. Opowiedziała się za tym, co uważała za słuszne, ale była gotowa zaakceptować rozwiązanie, które sprawdzało integralność proponowanego kierunku działania z tymi który byłby w stanie dokonać ostatecznego osądu.

Nasza strona na temat Dobroci – Korzystanie z Kompasu Moralnego wyjaśnia więcej o tym, jak rozwinąć ten „ wewnętrzny głos ”, który mówi ci dobro od zła.


Bycie sumiennym

Sumienni ludzie dotrzymują obietnic i działają zgodnie ze swoimi zobowiązaniami.

Cechy ludzi sumiennych

  • Jeśli mówią, że coś zrobią, to wiesz, że tak się stanie.
  • Sumienni ludzie ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny.
  • Są też ostrożni i zorganizowani, aby wiedzieli, co mogą osiągnąć i kiedy, i dlatego nie składają nierealistycznych obietnic.

Jeśli masz problemy z organizacją i utrzymaniem porządku, pomocne może okazać się przeczytanie naszych stron poświęconych zarządzaniu czasem i umiejętnościom organizowania .

Kluczową cechą, którą wszyscy sumienni ludzie wydają się dzielić, jest umiejętność kontrolowania swoich impulsów.

Mogą załatwić sprawy, ponieważ są bardzo zdyscyplinowani, upewniając się, że robią to, co muszą, bez rozpraszania się. 

Sumienność może prowadzić do problemów


Wysoko ceniona jest sumienność. Ale bez empatii i innych umiejętności społecznych może prowadzić do problemów w grupach społecznych.

Na przykład sumienni ludzie stawiają sobie bardzo wysokie standardy i często łatwo organizują się. Dlatego są skłonni oceniać tych, którzy mogą mieć trudności z przybyciem na czas lub dotrzymaniem obietnic.

Sumienność może też przybrać formę sztywnego przestrzegania norm, co może tłumić kreatywność. Jeśli masz tendencję do bycia bardzo zorganizowanym i szczycisz się swoimi umiejętnościami, być może zechcesz zajrzeć na naszą stronę Umiejętności kreatywnego myślenia , aby upewnić się, że nie jesteś zbytnio związany swoją determinacją, by być wiarygodnym.


Ważne jest, aby znaleźć równowagę między utrzymywaniem osobistych standardów a ostrożnym i bardzo ludzkim zrozumieniem, że każdemu czasami brakuje, nawet ty.


Uczciwość ma kluczowe znaczenie dla wiarygodności

W wielu zawodach i dziedzinach życia istnieje pewna niejasność co do tego, co jest dobre, a co złe, a zwłaszcza czego się oczekuje.

Jednak badania pokazują raz po raz, że ci, którzy działają zgodnie ze swoim wewnętrznym kompasem moralnym, są bardziej szanowani i szczęśliwsi w swoim życiu niż ci, którzy dają się zmusić do robienia czegoś, co nie jest zgodne z ich osobiste wartości.

Uczciwość ma kluczowe znaczenie dla wiarygodności: bez niej nie można na nas polegać, a inni szybko się o tym dowiedzą.

One thought on “Wiarygodność i sumienność

  1. Pingback: Samoregulacja | Samozarządzanie | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *