Samokontrola

Samokontrola to zdolność panowania nad sobą, polegająca na opanowaniu własnych pragnień i apetytów. Ci, którzy są samokontroli, mogą temperować, co chcą, aby nie dopuścić do nadmiernego lub niedostatecznego pobłażania.

Święty Tomasz z Akwinu, średniowieczna filozofia i teolog, powiedział, że samokontroli ludzie byli w stanie „zachować swoje życie”. Innymi słowy, byli w stanie zrobić właściwe rzeczy, aby zachować zdrowie i szczęście.


Trzy nawyki samokontroli

Samokontroli można uznać za osoby, które nabyły trzy nawyki:

1. Samozachowawczy

Mają zdrowe podejście do „rzeczy” i koncentrują się na tym, czego potrzebują , aby żyć, a nie na tym, czego chcą . Używają tego, czego potrzebują, aby wzbogacić swoje życie, ale nie oddają się zbytnio. Nie próbują w żaden sposób wykorzystywać innych.

2. Twierdzenie o sobie

Znają swoją wartość i swobodnie mówią to, co myślą, w sposób, który pozwala również innym mówić. Są stanowcze, ale łagodne wobec innych i nie poniżają siebie ani innych.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasze strony asertywności .

3. Samorealizacja

Droga do samorealizacji jest ściśle związana z odpornością . Osoby z samokontrolą są w stanie zrozumieć, że ważne jest, aby wytrwać w trudnych czynnościach, jeśli chcesz się w nich rozwijać. Jeśli jednak wytrwasz, nauczysz się tej umiejętności i będziesz czerpał z niej przyjemność.

Przykłady umiejętności, które mogą nie być łatwe, ale które dają ogromną przyjemność, obejmują rysowanie i inne formy sztuki wizualnej, naukę gry na instrumencie muzycznym i studiowanie nowego przedmiotu w celu zainteresowania.

Zasadniczo samokontrola pozwala nam cieszyć się dobrymi rzeczami życia z umiarem, nie chcąc zbyt wiele i wiedząc, kiedy mamy dość.


Definiowanie samokontroli

Podstawową przesłanką samokontroli jest użycie rozumu do kontrolowania instynktu , niezależnie od tego, czy instynkt ten działa na szkodę, czy na coś dobrego dla nas.

W dobie natychmiastowej satysfakcji jest to być może niezwykła i niedoceniana jakość, ale mimo wszystko warto o nią walczyć.

Będziesz wiedział, że musisz zachować samokontrolę, gdy poczujesz:

 • Przytłaczające pragnienie zrobienia czegoś przyjemnego, co, jak wiecie, nie jest dla was dobre, szczególnie w nadmiarze; lub
 • Wstręt do pomysłu zrobienia czegoś, zwłaszcza jeśli wiesz, że to dla ciebie dobre.

Ocena samokontroli

Możesz dowiedzieć się o swoich poziomach samokontroli, myśląc o czymś, czego naprawdę chcesz, czy to jedzeniu, piciu czy przedmiocie. Możesz na przykład czuć, że naprawdę kochasz czekoladę.

Teraz daj sobie ocenę od jednego do dziesięciu za:

 • Ile naprawdę tego chcesz, we właściwych okazjach i we właściwych ilościach;
 • Siła przyjemności, którą czerpiesz z kupowania, jedzenia lub posiadania w inny sposób; i
 • Jak bardzo byłbyś rozczarowany, gdybyś nie mógł tego mieć.

Zastanów się, czy czujesz, że kierujesz się tym pragnieniem (na przykład możesz powiedzieć: „Naprawdę muszę teraz napić się czekolady” ).

Boli mnie to, że nie mogę go mieć (na przykład  spędziłem cały dzień, nie mogąc kupić żadnej czekolady, ponieważ sklep był zamknięty. To naprawdę zepsuło mój dzień” ).

Kontroluję (na przykład: „Nie jadłem żadnej czekolady od kilku dni, więc baton nie zaszkodziłby, ale być może zostawię to do jutra, bo wcześniej miałem kawałek ciasta” ).

Przejście przez taki proces pomoże ci ocenić, czy twoje pragnienie jest właściwe, czy nadmierne, i czy pozwolić sobie na to, czego chcesz.


Rozwijanie samokontroli

Powiedzieliśmy wcześniej, że samokontrola polega na wykorzystaniu rozumu do opanowania instynktu .

Jest wiele pytań, które należy sobie zadać, kiedy naprawdę chcesz czegoś, co pomoże ci zastosować rozum do swojego pragnienia.

Obejmują one:

 • Jakich rzeczy chcesz i ile? Czy pragniesz rozsądnej kwoty, za dużo czy za mało? Rozsądnie jest chcieć kilku rzeczy, ale jeśli jak tylko dostaniesz coś, czego szukasz, to nie jest tak dobrze. A jeśli chcesz czegoś w tak dużych ilościach, że wpłynie to na twoje zdrowie lub samopoczucie, to także zła wiadomość.
 • Ile chcesz tego obiektu? Jak daleko byś poszedł, aby to zdobyć? Jeśli zrobisz coś nielegalnego lub zadłużysz się, aby to uzyskać, jest to zdecydowanie zbyt silne.
 • Jaką przyjemność czerpiesz z tego? Czy podoba ci się to, aby było warto, czy po prostu chcesz chcieć więcej lub czegoś innego?
 • Kiedy odpowiednio zaspokajasz pragnienie? Czy teraz jest dobry moment, czy „później” lub inna okazja byłaby bardziej odpowiednia?
 • Ile bólu powoduje, że nie zaspokajasz pragnienia? Czy jest to nadmierne, o ile szkodzi twojemu zadowoleniu i przyjemności innych ludzi?

Zastosowanie uzasadnienia do wszystkich tych elementów może pomóc ci zastosować samokontrolę, gdy zajdzie taka potrzeba.


Znalezienie równowagi

Samokontrola nie polega na całkowitej abstynencji, ale na znalezieniu odpowiedniej równowagi dla ciebie.

Istnieje stare powiedzenie, że „ odrobina tego, co według ciebie się przydaje, czyni cię dobrem ” i pod warunkiem, że nie jest to nielegalne ani faktycznie szkodliwe, prawie na pewno jest to prawdą. Odmawianie sobie tego, czego potrzebujesz, jest tak samo złe, jak nadmierne pobłażanie. Z pewnością szybko usunie z twojego życia sporo radości.

Możesz znaleźć właściwą równowagę, zastanawiając się nad swoimi pragnieniami, korzystając z powyższych pytań i zastanawiając się, jak wyglądałoby „za mało”, „za dużo” i „tylko dobrze”.

Kiedy już wiesz, możesz dążyć do „w sam raz” i jesteś na dobrej drodze do rozwoju samokontroli.

Liczba wyświetleń: 1125

One thought on “Samokontrola

 1. Pingback: Uczenie dzieci umiejętności społecznych | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *