Rozwijanie poczucia humoru

Ktoś mógłby powiedzieć, że poczucie humoru jest wsobne. Tego się nie nauczysz. Ale jak byś wyjaśnił, że dzieci muszą uczyć się żartów, a zwłaszcza zabawy słownej?

Ponieważ nauka o humorze jest częścią rozwoju języka i uczenia się, wynika z tego, że poczucie humoru może być dalej rozwijane jako dorosły.

Może to być szczególnie ważne, jeśli uważasz, że to, czego nauczyłeś się z czasem zabawny, może nie być odpowiednie.


Poczucie humoru

Nasi przodkowie wierzyli, że nasze ciało składa się z czterech płynów lub „humorów”. Równowaga nastrojów determinowała nasze temperamenty.

Na przykład uważano, że ci, którzy łatwo się gniewają, mają więcej tolerancji , a spokojni ludzie mają więcej flegmy.

Słowo „humor” oznaczało zatem „usposobienie”, a zatem „dobre humory”. Nie jest jasne, kiedy zaczęto go używać do poczucia absurdu, ale nie ma wątpliwości, że dla większości z nas „poczucie humoru” oznacza gotowość do rozbawienia i rozbawienia.

To cecha bardzo ludzka, którą najwyraźniej wysoko cenimy. Dlaczego inaczej „GSOH” lub „dobre poczucie humoru” ma tak wysoką pozycję w reklamach randkowych, że staje się banałem?

Ale co to tak naprawdę znaczy w praktyce?

Dobre poczucie humoru jest, podobnie jak życzliwość i uprzejmość , jednym z największych twórców interakcji społecznych. Zabawni ludzie i ci, którzy są gotowi na rozbawienie przez innych, chętnie są w pobliżu.

Ale jest jeden aspekt, który jest ważniejszy, a mianowicie natura „dobra”, gdy jest przywiązana do „poczucia humoru”. Nasza strona poświęcona uczeniu się korzystania z kompasu moralnego omawia ideę „dobroci” i obowiązują tu te same zasady.

Ludzie z „dobrym” poczuciem humoru cieszą się z rozrywki. Potrafią sobie żartować i nie znajdują rozrywki w nieszczęściach innych lub w szkodliwych rzeczach. Jeśli ktoś powie żart, który jest nieodpowiedni, nie jest świętobliwy ani osądzający, ale wie, jak wyjaśnić, że to nie w porządku.

Rzucają wyzwanie dowcipom, które są w złym guście, ale w sposób akceptowany przez innych lub taktowny .


Korzyści z dobrego poczucia humoru

Humor jest świetnym niwelatorem. Niemożliwe jest pozostanie wściekłym na kogoś, kto sprawia, że ​​się śmiejesz, nawet jeśli jest to twoje dziecko, które zrobiło coś naprawdę niegrzecznego.

Gdy pozwolisz sobie zobaczyć zabawną stronę, wkrótce będziesz się z nimi śmiać. Znalezienie tych samych zabawnych rzeczy wydaje się również jedną z najsilniejszych podstaw trwałych przyjaźni.

Wspólne śmiech promuje ciepło uczucia i pomaga ludziom czuć się dobrze. Nawet w najgorszych czasach śmiech może sprawić, że ludzie poczują się lepiej. Być może słyszeliście, jak ludzie mówią, że nie wiedzieli, czy się śmiać, czy płakać: obaj są bardzo blisko, ale śmiech jest o wiele lepszy i jest o wiele bardziej pozytywny.

Może to być źródłem frazy „humor szubienicy”, idei, że nawet skazany człowiek może czerpać przyjemność z żartu. Być może to doprowadziło do skrajności Monty Pythona w filmie Życie Briana, ale może mieli rację, mówiąc o „spojrzeniu z dobrej strony”.

Jednak śmiech i humor mają również inne, równie cenne cele.

Humor może:

  • Spraw, by krytyka była bardziej przyjemna. Z humorem, a nie ze złością i ostrymi słowami, sens słów można wziąć na pokład bez urazy.
  • Zezwalaj na powiedzenie rzeczy, które w innym przypadku byłyby zbyt „ciężkie” lub trudne do rozmowy, ponieważ można je rzadziej wypowiedzieć. Żart często mówi trudną prawdę.
  • Dotrzyj do sedna tego, co ważne, w bardzo delikatny i subtelny sposób.

Za dużo czy za mało?

Jak w większości rzeczy w życiu, można mieć zbyt wiele dobrych rzeczy.

Arystoteles opisywał tych, którzy za daleko posuwają dowcipy, jako bzdury . Zauważył, że robiąc to, ludzie ci często krzywdzą lub obrażają innych. Współczesne bufony mogą opowiadać dowcipy bez smaku lub nieprzyjemne, a czasem opisywane są jako surowe lub szorstkie.

Tych, którzy nie mają poczucia humoru, Arystoteles opisał jako chamski lub niepolerowany .

Mogą być zbyt wrażliwi na uczucia innych i posunąć się za daleko, aby uniknąć obrażenia. W dzisiejszych czasach moglibyśmy powiedzieć, że byli zbyt politycznie poprawni lub działali jako „policja myślowa”, próbując powstrzymać każdego, kto popełniłby jakiekolwiek przestępstwo, niezależnie od tego, czy przestępstwo jest prawdziwe, czy wymyślone.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że prowadzi to do bardzo otwartego spojrzenia na świat. Jak powiedzieliśmy, śmiech jest dobry dla wszystkich, a ćwiczenie dobroci i taktu zapewni, że humor będzie łagodny, a nie raniący.

Znaczenie kontekstu

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji. To, co jest dobre w niektórych sytuacjach, nie będzie dobrze w innych. Żart, którym z radością można się podzielić w klubie rugby, może nie być tak dobry za pierwszym razem, gdy poznaje się potencjalnych teściów.

Aby uniknąć błędów, należy wziąć pod uwagę cztery obszary:

  • Obiekt – kto lub co jest celem lub przedmiotem mojego humoru, i czy to przez nich ucierpi?
  • Siła – jaka siła uczuć to wzbudzi i czy jest to właściwe w tej grupie?
  • Ludzie – kim jest publiczność i kto może być obrażony?
  • Okazja – czy to naprawdę czas i miejsce na ten żart?

Podsumowując, te pytania powinny wskazać, czy komentarz lub żart będzie w danym momencie akceptowalny. W razie wątpliwości przestań. O wiele lepiej nie obrażać i nie krzywdzić ludzi, a jeśli uważasz, że żart może obrażać kogoś, kto słucha, nie mów tego.

„Dobre” poczucie humoru oznacza taktowną, przyjemną zabawę, która nie obraża słuchaczy.

Jeśli popełnisz obrazę, nie spowoduje to, że osoba, którą obraziłeś, będzie „bez humoru” lub „nie będzie zabawy”. To twój problem, a nie ich, i musisz go naprawić.

Jeśli popełnisz błąd, nie wahaj się przeprosić. Dowiesz się od razu, ponieważ będą ostre wdechy lub ludzie będą wyglądać na urażonych. Zatrzymaj się natychmiast i złóż proste przeprosiny, takie jak:

„Tak mi przykro, to było nieodpowiednie. Proszę wybacz mi.

Prawdopodobnie nie zostanie ci natychmiast wybaczone, ale twoje przeprosiny zostaną zapamiętane i mogą oznaczać, że w końcu jesteś usprawiedliwiony. Podobnie, jeśli później okaże się, że żart kogoś obraził, przeproś go osobiście. Prawdziwe przeprosiny przejdą długą drogę w celu złagodzenia przestępstwa. Jest jednak nigdy właściwy czas, aby spróbować innego żart!

Liczba wyświetleń: 1218

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *