Dobra, ciekawa książka – czyli jaka?

Wieczór z ciekawą książką może być świetnym pomysłem na odpoczynek, zwłaszcza w czasie kiedy przytłoczenie pracą i obowiązkami zawodowymi bierze górę nad troską o własny komfort psychiczny. Wiele osób uwielbia długie, jesienne, deszczowe popołudnia spędzone sam na sam z lekturą z dala od codzienności. Dobra wiadomość jest taka, że latem, wiosną oraz zimą czytanie książek także może być na topie! Co wybrać do czytania? Oczywiście – dobrą książkę, ale jaką?

Ciekawa historia

To, że jakaś książka jest „dobra” często wynika z tego, że akcja toczy się wokół ciekawej historii, która sprawia, że czytelnik za wszelką cenę będzie chciał poznać jej zakończenie. Opowieść, która zaciekawia to klucz do sukcesu pisarskiego i choć nie jest to jedyna cecha dobrej książki, to niewątpliwie należy nazwać ją ważną. Jeżeli autor opowiada na łamach swojej powieści w taki sposób, że potrafi wzbudzić zainteresowanie czytelnika, to historia musi być ciekawa. Interesująca opowieść buduje całą akcję oraz przyszłe losy bohaterów, a osoba, która wchodzi w świat powieści stara się dotrzeć do sedna całej historii, choć właśnie jej koleje są tak wciągające…

Poznaj ciekawe i dobre książki do czytania – tylkorelaks.pl/47-ksiazki – strona księgarni internetowej.

Mnogość dialogów

Kolejnym ważnym elementem wielu dobrych, ciekawych książek są barwne i interesujące dialogi. Czytelnicy czasami skarżą się na długie opisy przyrody, które nie wiele wnoszą do akcji. Z dialogami jest inaczej. Jeżeli są ciekawe i rozpisane przez autora w sposób przemyślany, mogą stanowić ważne urozmaicenie. Dla czytelnika ważne jest także to, że dialogi czyta się szybko, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku opasłych powieści. Z nimi bywa tak, że choć bywa, iż wciągają, to jednak chcemy dobrnąć do końca. Ponadto rozmowy bohaterów zgrabnie wplecione w opis historii mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na odbiór powieści. Jeżeli natomiast dialogi są sztuczne, nieco wymuszone oraz sztywne to baczny czytelnik na pewno to zauważy. W takim przypadku książka raczej ma małe szanse na to, aby stać się bestsellerem.

Realni bohaterowie

Nikt chyba nie lubi sztucznych bohaterów, którzy istnieją tylko na papierze i wyobraźni autora. Realni bohaterowie, którzy przypominają czytelnikowi jakieś nawet konkretne osoby z życia są po prostu ciekawsi i bliżsi rzeczywistości, a przez to mają większą szansę na to, aby zdobyć sympatię czytelnika. Z powieściami bywa tak, że czytelnik w miarę upływu stron przywiązuje się do bohaterów, zaczyna im kibicować i rzeczywiście przejmować się ich losem. Taką sytuację mamy jednak tylko w przypadku gdy postacie zawarte w książce mają cechy zwyczajnych ludzi i nie są tylko i wyłącznie „papierowi”.

Poznaj dlaczego czytamy ciekawe, dobre książki? – czy kiedyś zastanawiałeś się nad tym?

Dlaczego lubimy takie książki?

Czytanie książek to dla wielu ludzi prawdziwa pasja. Nawet w świecie animacji, filmów, gier internetowych i mocno rozpowszechnionej muzyki wiele osób często wraca do papierowych powieści, na kartach których może odnaleźć kawałek siebie lub po prostu na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Czytanie kształtuje wyobraźnię i buduje wrażliwość. Czytanie książek to przede wszystkim dobra rozrywka i czas dla siebie, ale nie tylko. Dzięki ciekawym książkom czytelnik ma szansę dołączyć do świata wykreowanego przez autora powieści i przez jakiś czas przebywać w nim, po czym wrócić do życia z nowymi doświadczeniami, a często także i wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *