Pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie to idea, że ​​możesz zmienić swoje życie, pozytywnie myśląc o rzeczach.

Pomysł ten może wydawać się nieco miękki i puszysty, co stanowi problem dla wielu osób, które uznają, że samo myślenie dobrych myśli nie zmieni świata i dlatego odrzuca cały pomysł.

Jednak badania pokazują, że pozytywne myślenie naprawdę ma naukowe podstawy. Nie możesz zmienić świata, ale możesz zmienić sposób, w jaki go postrzegasz i jak na niego reagujesz. A to może zmienić sposób, w jaki czujesz się o sobie i innych, co z kolei może mieć ogromny wpływ na twoje samopoczucie.


Efekt negatywnego myślenia

Aby zrozumieć efekt pozytywnego myślenia, najpierw warto pomyśleć o negatywnym myśleniu.

Większość negatywnych emocji, takich jak strach lub gniew, ma na celu przetrwanie. Powodują, że podejmujemy szybkie i skuteczne działania, aby uchronić się przed tym, co nam zagraża. Oznacza to, że zapobiegają nam również rozpraszaniu przez inne rzeczy wokół nas.

Jak dotąd, tak dobrze, jeśli chodzi o przetrwanie. Jeśli przed tobą stoi niedźwiedź, nie chcesz przestać zbierać kwiatów.

Ale negatywne myślenie nie jest tak świetne w bardziej nowoczesnych warunkach. Jeśli masz dużo do zrobienia i martwisz się, że nie wszystko to zrobisz, ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest zamknięcie mózgu i skupienie się tylko na tym, jak długo ma lista rzeczy do zrobienia dostał.

Negatywne myślenie jest nawykiem, czymś, czego można wytrenować swój mózg, aby go unikać. Ciągłe negatywne myślenie może znacznie zwiększyć stres i prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak depresja.

Zobacz nasze strony: Unikanie stresu i czym jest depresja? po więcej informacji.

Moc pozytywnego myślenia

Barbara Fredrickson, badaczka z University of North Carolina, przeprowadziła klasyczny eksperyment z pięcioma grupami ludzi, gdzie pokazała każdej grupie obrazy zaprojektowane w celu wywołania innej reakcji emocjonalnej.

  • Grupa 1 widziała obrazy zaprojektowane w celu wywołania radości;
  • Obrazy grupy 2 zostały wybrane, aby były zadowolone;
  • Obrazy grupy 3 były neutralne;
  • Grupa 4 widziała obrazy, które wywoływały u nich strach; i
  • Grupa 5 zobaczyła serię zdjęć zaprojektowanych, aby ich zdenerwować.

Każda grupa została następnie poproszona o zapisanie, jakie działania podejmą w sytuacji, która wywołała podobne odczucia.

Grupy 4 i 5 zanotowały znacznie mniej działań niż inne grupy. Grupy 1 i 2 zanotowały najwięcej działań.

Innymi słowy, odczuwanie pozytywnych emocji pomaga zidentyfikować więcej możliwości i opcji w życiu.

Ale może jeszcze bardziej interesujące jest to, że te dodatkowe możliwości i opcje wydają się przekładać na działanie.

Ludzie, którzy myślą bardziej pozytywnie, są bardziej skłonni do zrobienia czegoś, co przyniesie im te opcje. Budują nowe umiejętności i rozwijają istniejące, aby naprawdę mieć więcej opcji życiowych.


Pozytywne myślenie w praktyce: efekt placebo

W wysokiej jakości badaniach nad nowymi lekami i terapiami porównuje się grupę leczoną, która otrzymuje nowe leczenie, z „grupą kontrolną”, która tego nie robi.

Zasadniczo jednak w tych grupach kontrolnych nie stosuje się „leczenia”. Zamiast tego otrzymują „placebo”, czyli substytut leczenia, który wygląda jak prawdziwy, ale nie ma efektu fizycznego. Przykłady placebo to pigułki cukrowe lub woda smakowa zamiast prawdziwych tabletek lub leków.

Dlaczego otrzymują placebo? Ze względu na siłę pozytywnego myślenia …

„ Efekt placebo ” jest dobrze udokumentowanym zjawiskiem w medycynie, w którym ci, którzy myślą , że otrzymują nowe i skuteczne leczenie, mają większe szanse na wyzdrowienie niż ci, którzy wiedzą, że ich leczenie nie jest niczym nowym.

Efekt placebo może wydawać się niezwykły, ale wielokrotnie obserwowano go w badaniach klinicznych.

Lekcje są dwojakie:

  • Nowe terapie muszą „pokonać” placebo, aby mieć pewność, że mają realny efekt; i
  • Umysł jest niezwykle potężnym narzędziem i, o ile to możliwe, pracownicy służby zdrowia powinni pomagać swoim pacjentom w korzystaniu z niego.

Pozytywne nastawienie prawdopodobnie samo w sobie nie wyleczy raka. Ale pozytywne myślenie ułatwi zarządzanie życiem, zmniejszenie stresu, a także pomoże ci lepiej zadbać o siebie. I te rzeczy są ważne, aby pomóc ci wyzdrowieć z poważnych chorób.


Rozwijanie nawyków pozytywnego myślenia

Jeśli myślisz o pozytywnym myśleniu jako o „byciu szczęśliwym”, o wiele łatwiej jest ustalić, co powinieneś zrobić, aby rozwinąć nawyki na jego podstawie.

Na przykład, co lubisz robić? A z kim lubisz spędzać czas?

Badania pokazują, że istnieją trzy bardzo dobre sposoby budowania umiejętności pozytywnego myślenia:

1. Medytacja

Ludzie, którzy codziennie medytują, wykazują więcej pozytywnego myślenia niż ci, którzy tego nie robią.

Czy to medytacja powoduje pozytywne myślenie, czy tylko czas na przemyślenie? Trudno powiedzieć, ale trudno też kłócić się z nauką. Ludzie, którzy medytują, wykazują większą uważność lub zdolność do życia w teraźniejszości, co wiąże się również z pozytywnym myśleniem.

2. Pisanie

Grupa studentów została poproszona o pisanie o bardzo pozytywnym doświadczeniu każdego dnia przez trzy dni.

O dziwo, mieli potem lepszy nastrój i lepsze zdrowie fizyczne, a efekt utrzymywał się dość długo. Jest to dość łatwa rzecz: możesz na przykład napisać blog skupiający się na pozytywnych doświadczeniach lub prowadzić dziennik.

3. Zagraj

Ważne jest, aby znaleźć czas na dobrą zabawę.

Czasami może być konieczne włożenie go do pamiętnika, aby zmusić się do tego, czy to, aby spotkać się z przyjacielem na kawę, czy wyjść na spacer lub przejażdżkę rowerem.

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie ze szkoleniami: http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/kat2_inteligencja-emocjonalna

Liczba wyświetleń: 1723

3 thoughts on “Pozytywne myślenie

  1. Pingback: Co to jest charyzma? | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Budowanie zaufania | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Plan radzenia sobie z nieoczekiwanymi okolicznościami w pracy | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *