Co to jest depresja?

Większość ludzi rozumie teraz, że istnieje różnica między trwaniem przez kilka godzin, co może przytrafić się większości z nas dość regularnie, a cierpieniem na depresję.

Prawdziwa depresja występuje wtedy, gdy niski nastrój i / lub lęk stają się długotrwałe i trudne do przezwyciężenia bez leczenia. Różnica nie zawsze jest dobrze zdefiniowana i bardzo trudno jest stwierdzić, kiedy potrzebna jest pomoc; fakt, że niektórzy ludzie uważają, że depresja niesie ze sobą piętno, również to utrudnia.


Dlaczego niektórzy ludzie popadają w depresję?

Krótka odpowiedź jest taka, że ​​nikt nie wie.

Depresja może wystąpić u niektórych osób, ale nie u innych w tych samych okolicznościach. Istotną rolę może odgrywać predyspozycja genetyczna i typ osobowości.

Depresja jest zdecydowanie reakcją na przedłużone okresy stresu (patrz nasza strona Co to jest stres? ) Lub utratę osoby lub pracy, szczególnie gdy powoduje to gniew (patrz nasza strona na temat Co to jest gniew? ).

Czasami nie ma oczywistej przyczyny depresji, a czasem jest ich wiele.

Kto jest najbardziej zagrożony?

Następujące czynniki są szczególnie, ale nie wyłącznie, związane z depresją:

 • Poważne zmiany w życiu, nawet te oczekiwane lub pozytywne
 • Prześladowanie lub doświadczanie konfliktu z bliskimi
 • Problemy z nadużywaniem substancji
 • Bycie społecznie izolowanym z jakiegokolwiek powodu
 • Posiadanie innych chorób przewlekłych, zwłaszcza przewlekłego bólu
 • Historia depresji wśród krewnych.

Nie oznacza to, że typowi chorzy są w jakikolwiek sposób „ nieodpowiedni ”. Wiele osób o wysokim poziomie ryzyka jest narażonych na depresję, szczególnie jeśli ustanawiają bardzo wysokie standardy dla siebie i innych, a także są bardzo zajęci, a przez to podatni na stres.

Postawa „Zachowaj spokój i kontynuuj” jest właściwa w pewnych okolicznościach, ale w innych taka postawa po prostu prowadzi do dalszych cierpień, jeśli wymagania, które są wobec kogoś postawione, są po prostu zbyt duże.


Objawy depresji

Nie ma testu na depresję.

Depresja fizyczna wiąże się ze spadkiem poziomu serotoniny w mózgu, aw dłuższej perspektywie obszar mózgu zwany hipokampem może być mniejszy, zarówno jako przyczyna, jak i w wyniku depresji.

Jednak zmiany te nie są łatwo widoczne u żywej osoby.

Diagnoza depresji zależy zatem od objawów behawioralnych. Są one dobrze udokumentowane ( MIND zapewnia szczególnie dobrą listę).

Powinieneś rozważyć wizytę u lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, jeśli cierpisz na którykolwiek z następujących objawów przez dłuższy czas:

 • Niski nastrój , szczególnie jeśli prowadzi to do myśli samobójczych;
 • Niepokój , szczególnie jeśli dotyczy to rzeczy, które zwykle ci nie przeszkadzają;
 • Wstawanie wcześnie lub trudności ze snem , nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony (więcej informacji na naszej stronie Znaczenie snu );
 • Brak zainteresowania seksem ;
 • Bez przyjemności w zwykłych ulubionych zajęciach lub odcięciu się od przyjaciół i rodziny;
 • Uporczywe szlochanie lub płaczliwość ;
 • Nie dbanie o siebie fizycznie, a nawet samookaleczenie ;
 • Znacząco zwiększony lub zmniejszony apetyt .

Te typowe objawy depresji mogą pojawiać się tak stopniowo, że bardzo trudno jest rozpoznać, że masz problem. Czasami te uczucia były „pod powierzchnią” przez długi czas, zanim stały się wystarczająco zmartwione, by potrzebować leczenia.

Twoja rodzina i przyjaciele mogli zauważyć, że nie jesteś sobą i warto zapytać ich, czy myślą, że coś jest nie tak.

Jeśli te rzeczy ci się przytrafiają, ale nie przytłaczają, być może musisz po prostu zmniejszyć poziom stresu.


Jakie są dostępne metody leczenia depresji?

Zostały one w pełni wyjaśnione na naszej stronie, Leczenie depresji, ale w skrócie przyjmują one formę rozmów lub leków.

Mówiące zabiegi

Takie leczenie może obejmować poradnictwo, psychoterapię lub CBT (terapię poznawczo-behawioralną). Występują one w wielu formach i na różne okresy i obejmują terapię grupową i online. Leczenie może również wprowadzić pewną praktykę uważności, polegającą na uczeniu się bycia świadomym siebie i swojego ciała.

Twój lekarz może przepisać określoną liczbę sesji z powodu ograniczeń finansowych, więc upewnij się, że wiesz, co robi twoje skierowanie i nie obejmuje.

Farmakoterapia

Takie leczenie zwykle obejmuje przepisywanie leków przeciwdepresyjnych , a ich rozpoczęcie zajmie kilka dni lub tygodni.

Zalecane leki przeciwdepresyjne obejmują Prozac i wiele innych leków, a jeśli jeden nie działa, można przepisać inny, ponieważ jego działanie jest różne u różnych osób.

Czasami, jeśli depresja jest poważna i ma miejsce skierowanie do psychiatry, leki przeciwpsychotyczne mogą być również stosowane w leczeniu lęku.

Uspokajające , takie jak Valium leczeniu lęku tylko przez kilka godzin w czasie i jest bardzo wciągająca, a więc są one mniej często przepisywany, czy tylko będą miały ograniczoną liczbę z nich.


Co możesz zrobić, aby pomóc sobie?

Po pierwsze, upewnij się, że możesz wybaczyć sobie depresję.

Przekonania takie jak „ Tylko szaleni ludzie wpadają w depresję! „i nie powinienem być przygnębiony, gdy innym ludziom przytrafiają się znacznie gorsze rzeczy ” są niedokładne i nieprzydatne. Od Ciebie zależy, czy chcesz powiedzieć wszystkim, co się z tobą dzieje, ale nie wstydź się.

Depresja jest wyczerpująca i być może potrzebujesz czasu wolnego na powrót do zdrowia, ale koledzy sobie z tym poradzą i nikomu się nie przydasz, dopóki nie poczujesz się lepiej.

Depresja często przypomina straszną czarną dziurę, z której nigdy nie uciekniesz i gdzie czas płynie bardzo wolno. Kuszące jest myślenie, że to jest rzeczywistość, a twoje poprzednie szczęście było tylko złudzeniem. Spróbuj sobie przypomnieć, że te okropne uczucia nie są „prawdziwe”, ale wynikają z nierównowagi chemicznej i że przeminą.

Bardzo ciężko jest zmotywować się do zrobienia czegokolwiek, kiedy jesteś w depresji i wszystko wydaje się bardzo trudne , jak próba przebicia się przez melodię.

Jeśli możesz, spróbuj pozostać w kontakcie ze swoimi ulubionymi ludźmi, nawet jeśli jest to tylko kilka krótkich wiadomości, ponieważ dzięki temu poczujesz się mniej samotny.

Ćwiczenie jest niezwykle pomocne, nawet jeśli jest to tylko krótki spacer. Spacery również wyciągną cię z domu, co może być także dopingowaniem. Zignoruj ​​ludzi, którzy mówią „Musisz tylko znaleźć fajne hobby”, ponieważ prawdopodobnie nie jest to najlepszy czas na spróbowanie czegoś nowego!

Odpoczynek, relaks i niektóre dość bezmyślne czynności – gry komputerowe, telewizja, ogrodnictwo, cokolwiek działa dla Ciebie – jest bardziej prawdopodobne, że potrzebujesz.

Jeśli naprawdę nie czujesz, że chcesz komukolwiek powiedzieć, spróbuj napisać dziennik lub dziennik, lub, jeśli już otrzymujesz leczenie, po prostu poczekaj tam do następnej wizyty u swojego doradcy lub terapeuty.

Czasami możesz chcieć towarzystwa, ale czujesz się zbyt wyczerpany, aby zabawiać kogokolwiek: spróbuj wyjaśnić przyjacielowi, że pocieszanie się lub oglądanie telewizji byłoby dla ciebie pocieszające.


Czy możesz wyzdrowieć z depresji?

Odpowiedź jest zdecydowanie tak, więc nie porzucaj nadziei.

Stopniowo chmury się podnoszą, dostajesz kilka dobrych dni, a potem dobre dni przewyższają liczbę złych dni, aż twoje życie znów stanie się normalne. Ludzie nawracają, wiele razy, ale świadomość jest wszystkim.

Gdy dowiesz się, jak to jest, możesz zacząć wyczuwać, że pojawia się on ponownie, i odpowiednio podjąć odpowiednie działania.

Być może depresja wyzwala trwałą poprawę w życiu – rezygnację z określonych przekonań, potrzebę wywarcia wrażenia, pracę, która sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy – i dlatego możesz być wdzięczny za jego lekcje w dłuższej perspektywie.

Może się okazać, że stajesz się mniej osądzający i bardziej akceptujący innych, którzy walczą.

Liczba wyświetleń: 1112

7 thoughts on “Co to jest depresja?

 1. Pingback: Jak leczyć depresję? | Rozwój osobisty

 2. Pingback: Czym jest uważność? | Rozwój osobisty

 3. Pingback: Pozytywne myślenie | Rozwój osobisty

 4. Pingback: Co to jest stres? | Rozwój osobisty

 5. Pingback: Terapia śmiechem jako łagodzenie stresu | Rozwój osobisty

 6. Pingback: Utrzymywanie zdrowego umysłu | Rozwój osobisty

 7. Pingback: Co to stres? Zrozumienie stresu | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *