Jak leczyć depresję?

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że depresja jest uleczalna, a jeszcze lepszą wiadomością jest to, że szukanie pomocy jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy.

Przyznanie się, że jesteś w depresji, może być bardzo trudne dla niektórych osób (patrz nasza strona Czym jest depresja? ), Ale jest mało prawdopodobne, aby cierpiącym można było pomóc, dopóki tego nie zrobią.

Leczenie depresji dzieli się na dwie główne kategorie: te, które obejmują rozmowę z profesjonalistą i te z przepisanymi lekami . Wielu cierpiących będzie potrzebowało obu.

Osoby z ciężką depresją mogą potrzebować leczenia farmakologicznego, aby poczuć się wystarczająco dobrze, aby skoncentrować się na terapii mówionej. Analiza przyczyn depresji może być konieczna do zmiany stylu życia, która zapewni im lepsze samopoczucie i zapobiegnie nawrotom depresji w dłuższej perspektywie.

Przydatne mogą być również inne terapie, takie jak arteterapia lub regularne ćwiczenia.


Terapia mówiące na depresję

Omówienie swoich uczuć może pomóc sobie z nimi poradzić.

Czasami dzielenie się problemem jest ulgą; czasami ktoś inny może ci pomóc w rozwiązaniu problemu. Może spojrzeć z innej perspektywy na wzorce w twoim zachowaniu lub pomóc ci zrozumieć zachowanie kogoś innego.

Jeśli depresja wystąpiła w wyniku nieoczekiwanego zdarzenia, takiego jak żałoba, możesz potrzebować pomocy, aby pogodzić się z tym i zobaczyć, jak może funkcjonować inne życie.

Często łatwiej jest dzielić się uczuciami z nieznajomym i nie trzeba czuć się winnym z powodu „obciążania” innych szczegółami lub odczuwania smutku z powodu tego, co inni mogą postrzegać jako niedopuszczalnie długi czas.

Istnieją trzy główne typy rozmawiających terapeutów:

 1. Doradcy
 2. Psychoterapeuci
 3. Psychiatrzy.

Psychiatrzy to lekarze specjalizujący się w zdrowiu psychicznym.

Różnice między doradcami a psychoterapeutami nie są tak jasne: czasami uważa się, że psychoterapeuci oferują głębszy poziom terapii niż terapeuta, terapia prowadząca do fundamentalnych zmian w zachowaniu, ale nie wszyscy się z tym zgadzają.

Terapie mówiące można sklasyfikować na wiele różnych sposobów: zorientowane na klienta, analityczne poznawcze, behawioralne poznawcze (CBT), dynamiczne interpersonalne, egzystencjalne, Gestalt, konstrukcja osobista, psychodynamiczne, racjonalno-emocjonalne behawioralne (REBT), analizy transakcyjne i transpersonalne, w celu wymienić niektóre z najczęstszych!

Dwa najczęstsze rodzaje terapii mówionej to:

 1. Zorientowany na klienta (znany również jako zorientowany na osobę).

  Jest to oparte na idei, że terapeuta oferuje empatię, ciepło i otwartość oraz że samo w sobie jest terapeutyczne. Wielu terapeutów włącza ten pomysł do innych, bardziej wyspecjalizowanych rodzajów terapii, które oferują.
 2. Terapia poznawczo-behawioralna lub CBT.

  To patrzy na to, jak twoje myślenie i twoje wewnętrzne założenia wpływają na twoje spojrzenie na to, co się z tobą dzieje. Na przykład możesz uwierzyć w pewne rzeczy o sobie (na przykład „to zawsze moja wina”), które niekoniecznie są prawdziwe, a jeśli możesz podważyć to założenie, możesz poczuć się lepiej. Możesz wybrać pewne zachowania, które nie zawsze są pozytywne (na przykład konfrontacyjne w każdej sytuacji) i może się okazać, że poczujesz się znacznie lepiej, gdy zdecydujesz się zrobić coś innego.

Leczenie uzależnień od narkotyków

Leki przeciwdepresyjne

Jak sama nazwa wskazuje, „leki przeciwdepresyjne” są najczęściej przepisywanymi lekami na depresję i pomagają milionom ludzi w przezwyciężeniu choroby.

Dokładnie to, jak działają leki przeciwdepresyjne, nie zawsze jest jasne, ale ogólnie zwiększają poziom substancji chemicznych sygnalizujących zwanych neuroprzekaźnikami w mózgu.

Najważniejszy z nich nazywa się serotoniną, dlatego wiele leków działa poprzez zwiększenie poziomu serotoniny.

Obejmują one:

 • Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Tego rodzaju leki przeciwdepresyjne są często przepisywane i obejmują Prozac (fluoksetynę), który powoduje niewiele działań niepożądanych.
 • Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Ta grupa leków przeciwdepresyjnych, w tym Efexor (wenlafaksyna), może działać lepiej u niektórych osób niż SSRI.
 • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA). Te leki przeciwdepresyjne zwykle nie są już zalecane jako leczenie pierwszego rzutu w leczeniu depresji z powodu potencjalnie niebezpiecznych i nieprzyjemnych skutków ubocznych, zwłaszcza w przypadku przedawkowania.
 • Inhibitory monoaminooksydazy (IMAO). Ten przestarzały rodzaj leku przeciwdepresyjnego jest obecnie rzadko stosowany ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych i konieczności stosowania specjalistycznej diety podczas ich przyjmowania. Można je jednak nadal stosować, jeśli inne rodzaje leków przeciwdepresyjnych nie są skuteczne. IMAO powinny być przyjmowane wyłącznie pod nadzorem psychiatry.

Leki przeciwpsychotyczne mogą być również stosowane w przypadkach ciężkiej depresji, szczególnie jeśli pacjent jest niespokojny lub miał jakieś epizody psychotyczne, takie jak urojenia lub halucynacje. Objawy te występują częściej w innych schorzeniach psychicznych, takich jak schizofrenia, mania lub choroba afektywna dwubiegunowa, ale mogą również wystąpić w depresji.


Pomóż sobie

Chociaż rozpoznanie depresji i szukanie profesjonalnej pomocy jest bardzo ważne, istnieje kilka dodatkowych rzeczy, które możesz zrobić, aby znów poczuć się dobrze.

Unikaj stresujących sytuacji. Depresja sama w sobie jest bardzo stresującym doświadczeniem, dlatego staraj się unikać zwiększania stresu i unikaj stresujących sytuacji, gdy jest to możliwe. Pomocne mogą się okazać szkolenia.

Relaks. Depresja jest męcząca i może być bardzo trudno wyłączyć negatywne uczucia, które napotykasz.

Ćwiczenie. Myślenie o ćwiczeniach może być trudne, ale nawet krótki spacer może pomóc. Zobacz nasz wpis o Znaczeniu ćwiczeń.

Dieta. Zawsze ważne jest, aby stosować dobrze zbilansowaną dietę, ale w czasach depresji może się okazać, że jesz bardzo mało lub za dużo lub niewłaściwe rodzaje żywności. 

Sen. Uzyskanie odpowiedniej jakości snu może być wyzwaniem, gdy jesteś w depresji. Zadbaj o higienę snu, aby zmaksymalizować szanse na właściwy sen. Zobacz naszą stronę: Znaczenie snu, aby uzyskać pomoc.

Rozmowa. Chociaż rozmowa z profesjonalistą jest bardzo często skutecznym sposobem leczenia depresji, rozmowa z przyjaciółmi i rodziną na temat tego, jak się czujesz, może być równie cenna. Ważne jest jednak, aby ludzie nie oferowali takich porad, jak „ po prostu weź się w garść ” lub „czym musisz być nieszczęśliwy? „ponieważ takie oświadczenia mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Liczba wyświetleń: 1277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *