Rejestrowanie rozwoju osobistego i osiągnięć

Zapisywanie osobistych osiągnięć i dążenie do osobistych celów rozwojowych może wydawać się niepotrzebne. Możesz myśleć, że nie zapomnisz, a zatem nie ma potrzeby nagrywania. Ale rejestrowanie tego, co zrobiłeś, jest ważne z kilku powodów.

Ta strona wyjaśnia, dlaczego rejestrowanie osobistych osiągnięć jest pomocne, szczególnie w aplikacjach o pracę, i sugeruje, w jaki sposób możesz przejść przez ten ważny proces.


Ewidencjonowanie

Głównym powodem ewidencjonowanie swoich osiągnięć jest w stanie wykazać ich do potencjalnego pracodawcy.

Są one w rzeczywistości dowodem na to, że możesz zarządzać wymaganiami nowej pracy.

Szukasz ciekawych kursów i szkoleń – wejdź na stronę http://www.kursy24h.pl/ – strona z kursami

Obecnie wiele aplikacji o pracę i rozmów kwalifikacyjnych opiera się na kompetencjach . Oznacza to, że prawdopodobnie zostaniesz poproszony o podanie przykładów, kiedy wykorzystałeś i zademonstrowałeś umiejętności wymagane do pracy. Zapis twoich osobistych osiągnięć ma w tym kluczowe znaczenie.

Sprawdzanie osiągnięć i rejestrowanie ich jest również sposobem na sprawdzenie postępów w realizacji celów. Chociaż twoje osobiste cele są właśnie takie – osobiste – to jednak może być interesujące spojrzenie wstecz i sprawdzenie, czy się zmieniły. Jeśli nigdy nie zapisujesz swoich celów i osiągnięć, nie masz możliwości zobaczenia, jak urosłeś w czasie.

Refleksja i przegląd

Jeśli jesteś zatrudniony, Twój pracodawca prawdopodobnie będzie miał co roku proces oceny pracownika. Wykonane dobrze, ten rodzaj procesu umożliwia przeglądanie osiągnięć w ciągu roku, z udziałem kierownika liniowego, i refleksję nad tym, co osiągnąłeś, czego się nauczyłeś i co zrobiłbyś inaczej w przyszłości.

Wyzwanie polega na tym, że większość procesów oceny pracowników nie jest skutecznie wykorzystywana ani przez osoby oceniane, ani przez ich przełożonych. Zazwyczaj są to ćwiczenia „odhaczające”, które należy wykonać tak szybko, jak to możliwe.

Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby przynajmniej raz w roku (a najlepiej nieco częściej) zastanowić się nad swoim rozwojem osobistym i postępami w realizacji swoich celów.

W tym procesie powinieneś:

  • Przejrzyj swoje cele i dokonaj rzetelnej oceny postępów w ich realizacji.

Jeśli osiągnąłeś je łatwo, zadaj sobie pytanie, czy celujesz zbyt nisko. Jeśli ich nie osiągnąłeś, czy to dlatego, że tak naprawdę nie chciałeś tego zrobić, czy celowałeś zbyt wysoko, czy twoje cele się zmieniły?

Spróbuj zapisać teraz, co myślisz o swoich celach, a jeśli to konieczne, zmień je, aby odzwierciedlić to, gdzie naprawdę chcesz być.

  • Przejrzyj swoje osiągnięcia w tym okresie

Nawet jeśli nie osiągnąłeś swoich celów, co udało ci się osiągnąć? Szczerze mówiąc o tym, co sądzisz o tym, co zrobiłeś dobrze, i daj sobie pozwolenie na radość i świętowanie.

  • Przejrzyj to, czego się nauczyłeś

Pomyśl o tym, co zrobiłeś w tym okresie i co zrobiłbyś tak samo i / lub inaczej, gdybyś musiał powtórzyć te zadania. Weź również pod uwagę to, czego się nauczyłeś o sobie, na przykład swoje priorytety lub cele oraz preferencje dotyczące pracy.

  • Zanotuj swoją recenzję

Na tym etapie powinieneś zanotować wynik swojej refleksji i przeglądu. Jest to szczególnie pomocne, jeśli przechodzisz proces oceny, ale pomoże ci również zachować ogólny rejestr swoich osiągnięć.

Więcej informacji na temat tego rodzaju procesu refleksji znajduje się na naszej stronie poświęconej praktyce refleksyjnej.


Nagrywanie osiągnięć

Oprócz corocznego przeglądu, dobrym pomysłem jest rejestrowanie swoich głównych osiągnięć: rzeczy, z których jesteś szczególnie dumny, ponieważ czujesz, że zrobiłeś je bardzo dobrze, lub że były szczególnie trudne, i inne ludzie mogli nie poradzić sobie.

Będą one stanowić podstawę każdego podania o pracę, więc dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu temu elementowi swojej dokumentacji.


Rejestrowanie swoich umiejętności

Kiedy masz rozsądną listę osiągnięć, wraz z umiejętnościami, które wykorzystałeś, możesz pójść o krok dalej i zacząć wymieniać swoje umiejętności i cechy osobiste, wraz z dowodami (zwykle twoje osiągnięcia, ale także kwalifikacje).

Jednym ze sposobów na to jest wyszczególnienie umiejętności, które posiadasz i / lub chcesz rozwinąć, i dla każdego z nich podać:

  • Dwa lub trzy przykłady użycia różnych umiejętności w różnych ustawieniach . Lista osiągnięć będzie bardzo przydatna w opracowywaniu tego; i
  • Dowód, że posiadasz tę umiejętność . Może to obejmować na przykład raport oceniający lub informacje zwrotne 360 ​​° lub list od kolegi, a także własne osiągnięcia.

Będziesz chciał regularnie aktualizować tę listę: przynajmniej raz w roku, chociaż częściej, jeśli przechodzisz szczególnie szybki okres rozwoju, na przykład, ponieważ się uczysz. Dlatego dobrym pomysłem jest przechowywanie go w formie elektronicznej, ponieważ ułatwia to dodawanie nowych przykładów i przenoszenie przykładów na inne umiejętności, jeśli wydają się one bardziej odpowiednie.

W miarę rozwoju umiejętności i doświadczenia możesz rozdzielić swoje umiejętności na bardziej zróżnicowane obszary. Na przykład, zamiast po prostu mówić o „umiejętnościach komunikacyjnych”, możesz chcieć mieć osobne przykłady umiejętności komunikacyjnych w mowie i piśmie, a nawet różne rodzaje pisania, a może oddzielić umiejętności prezentacji.


Twoja pamięć nie jest nieomylna

Słonie nigdy nie zapomną, ale większość z nas nie jest pobłogosławiona tego rodzaju pamięcią.

Prowadzenie rejestru swoich osiągnięć jest sposobem na zapewnienie, że będziesz w stanie zapamiętać przykłady użycia określonych umiejętności.

Sprawdzanie osiągnięć jest również pomocne, jeśli życie jest nieco trudne. Przypomina ci o tym, co osiągnąłeś i co możesz zrobić ponownie, i może dać ci impuls do wyjścia i zdobycia nowej pracy.

Liczba wyświetleń: 1827

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *