Co to jest praktyka refleksyjna?

Praktyka refleksyjna to, w najprostszej formie, myślenie o tym, co robisz, lub zastanawianie się nad tym. Jest ściśle związany z koncepcją uczenia się na podstawie doświadczenia, ponieważ myślisz o tym, co zrobiłeś i co się stało, i decydujesz na podstawie tego, co zrobiłbyś inaczej następnym razem.

Myślenie o tym, co się stało, jest częścią bycia człowiekiem. Jednak różnica między swobodnym „myśleniem” a „praktyką refleksyjną” polega na tym, że praktyka refleksyjna wymaga świadomego wysiłku, aby myśleć o wydarzeniach i rozwijać w nich wgląd. Kiedy nauczysz się stosować praktykę refleksyjną, prawdopodobnie okaże się przydatna zarówno w pracy, jak i w domu.

Praktyka refleksyjna jako umiejętność

Różni naukowcy zajmowali się refleksyjną praktyką i uczeniem się przez doświadczenie w większym lub mniejszym stopniu na przestrzeni lat, w tym Chris Argyris (osoba, która ukuła termin „uczenie się w podwójnej pętli” w celu wyjaśnienia idei, że refleksja pozwala wyjść poza „singiel” pętla „Doświadczenia, refleksji, konceptualizacji, zastosowania” w drugiej pętli, aby rozpoznać nowy paradygmat i zmienić ramy swoich pomysłów, aby zmienić to, co robisz).

Praktyka refleksyjna to aktywny, dynamiczny, oparty na działaniu i etyczny zestaw umiejętności, umieszczany w czasie rzeczywistym i radzący sobie w rzeczywistych, złożonych i trudnych sytuacjach.

Moon, J. (1999)

Naukowcy zgadzają się również, że praktyka refleksyjna wypełnia lukę między „szczytem teorii” a „bagiennymi nizinami” praktyki.   Innymi słowy, pomaga nam badać teorie i stosować je do naszych doświadczeń w bardziej uporządkowany sposób. Mogą to być albo teorie formalne z badań akademickich, albo twoje osobiste pomysły. Zachęca nas również do eksploracji własnych przekonań i założeń oraz do znalezienia rozwiązań problemów.

Zobacz naszą wpis na temat rozwijania i stosowania praktyki refleksyjnej, aby dowiedzieć się więcej:

Liczba wyświetleń: 1083

6 thoughts on “Co to jest praktyka refleksyjna?

  1. Pingback: Rejestrowanie rozwoju osobistego i osiągnięć | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Co to jest samoświadomość? | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Co to jest etyka zawodowa? - Biznes gospodarka firmy

  4. Pingback: Umiejętności mentorskie | Rozwój osobisty

  5. Pingback: Co to jest ciągły rozwój zawodowy? | Rozwój osobisty

  6. Pingback: Uczenie dzieci umiejętności społecznych | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *