Co to jest gniew?

Gniew jest naturalną, choć czasem niepożądaną lub irracjonalną emocją, której wszyscy od czasu do czasu doświadczają.

Eksperci od gniewu opisują emocję jako pierwotną, naturalną emocję, która ewoluowała jako sposób na przetrwanie i ochronę przed tym, co uważa się za złe.

Łagodny gniew może być wywołany uczuciem zmęczenia, stresu lub irytacji, w rzeczywistości bardziej prawdopodobne jest, że będziemy zirytowani, jeśli nasze podstawowe ludzkie potrzeby (jedzenie, schronienie, seks, sen itp.) Nie zostaną zaspokojone lub zostaną w jakiś sposób zagrożone.

Możemy się złościć, reagując na frustrację, krytykę lub groźbę i niekoniecznie jest to zła lub niewłaściwa reakcja.

Możemy również czuć się poirytowani przekonaniami, opiniami i działaniami innych ludzi, a zatem gniew może wpływać na naszą zdolność do skutecznego komunikowania się – zwiększając prawdopodobieństwo, że będziemy mówić lub robić nierozsądne lub irracjonalne rzeczy.

Nieuzasadnione lub nieracjonalne mogą prowadzić innych wokół nas, aby czuli się zagrożeni, urażeni lub wściekli, i znowu mogą to być bariery dla skutecznej komunikacji.

Gniew może być także „wtórną emocją”, aby czuć się smutnym, wystraszonym, zagrożonym lub samotnym.

Przydaje się próba zrozumienia, dlaczego ty (lub ktoś inny) odczuwasz gniew w danym momencie, aby wyeliminować przyczyny źródłowe i rozwiązać problemy.

Gniew nie jest jednak tylko stanem umysłu. Gniew może wywoływać zmiany fizyczne, w tym przyspieszenie akcji serca, ciśnienie krwi i poziomy hormonów, takich jak adrenalina, przygotowujących nas fizycznie do „walki lub ucieczki”. Z powodu tych efektów fizycznych długotrwały gniew może być szkodliwy dla zdrowia i samopoczucia.


Jak wyraża się gniew

Gniew można wyrazić na wiele sposobów; różne rodzaje gniewu wpływają na ludzi w różny sposób i mogą manifestować się, wywołując różne działania i oznaki gniewu. Najczęstsze oznaki gniewu są zarówno werbalne, jak i niewerbalne.

Jasne jest, że ktoś jest zły na to, co mówią lub jak to mówią, lub na ton głosu. Gniew można również wyrazić za pomocą mowy ciała i innych niewerbalnych wskazówek: starania się wyglądać fizycznie na większe (a przez to bardziej zastraszające), gapienia się, marszczenia brwi i zaciskania pięści. Niektóre osoby potrafią bardzo dobrze zinternalizować swój gniew i zauważenie jakichkolwiek fizycznych oznak może być trudne. Rzeczywisty atak fizyczny jest jednak niezwykły bez pojawienia się pierwszych znaków ostrzegawczych.

Co powoduje gniew ludzi?

Na podstawowym poziomie instynktownym gniew może być wykorzystywany jako sposób na ochronę terytorium lub członków rodziny, zabezpieczenie lub ochronę przywilejów godowych, ochronę przed utratą żywności lub innego mienia, lub jako odpowiedź na inne postrzegane zagrożenia.

Inne powody mogą być bardzo różnorodne – czasem racjonalne, a czasem irracjonalne. Irracjonalny gniew może oznaczać, że masz problem z opanowaniem gniewu lub nawet zaakceptowaniem, że jesteś zły – nasza strona na temat zarządzania gniewem obejmuje sposoby, które możesz zrozumieć i zarządzać swoim gniewem (lub gniewem innych osób).

Liczba wyświetleń: 1110

2 thoughts on “Co to jest gniew?

  1. Pingback: Pozytywne myślenie | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Co to jest złość? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *