Rozpoznawanie emocji i zarządzanie nimi

Co to są emocje?

Emocje to uczucia. Aby zacząć rozumieć swoje emocje, musisz zadać sobie dwa pytania:

  • Jak się czuję?
  • Skąd mam wiedzieć?

Ale inni też mają emocje. Jednocześnie będąc świadomym swoich własnych uczuć, musisz także być świadomy uczuć innych.

Musisz także zapytać:

  • Jak czują się inni i skąd mam wiedzieć?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy powiedzieć, jak się czują inni, ale szczególnie obserwując ich wypowiedzi i ich zachowanie, w tym język ciała. Badania sugerują, że ponad 80% komunikacji odbywa się niewerbalnie, co oznacza, że ​​pochodzi ona z mowy ciała i wyrazu twarzy. Wielu z nas nie lubi rozmawiać o naszych emocjach, szczególnie jeśli naprawdę mają dla nas znaczenie, dlatego wyrażają się jeszcze bardziej w mowie naszego ciała. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie dotyczącej komunikacji.

Emocje i mózg

Emocje nie są świadomie kontrolowane. Ta część mózgu, która zajmuje się emocjami, to układ limbiczny. Uważa się, że ta część mózgu ewoluowała dość wcześnie w historii ludzkości, co czyni ją dość prymitywną. To wyjaśnia, dlaczego reakcja emocjonalna jest często dość prosta, ale bardzo silna: chcesz płakać, uciekać lub krzyczeć.

To dlatego, że odpowiedzi te dotyczą potrzeby przetrwania.

Emocje są silnie związane z pamięcią i doświadczeniem. Jeśli coś złego ci się wcześniej stało, reakcja emocjonalna na ten sam bodziec prawdopodobnie będzie silna.

Dzieci czują emocje, ale niekoniecznie muszą rozumować. Emocje są również ściśle powiązane z wartościami: reakcja emocjonalna może powiedzieć, że jedna z twoich kluczowych wartości została zakwestionowana.

Zrozumienie tego powiązania z pamięcią i wartościami daje klucz do zarządzania reakcją emocjonalną. Twoje reakcje emocjonalne niekoniecznie mają wiele wspólnego z obecną sytuacją lub rozumem, ale możesz je przezwyciężyć rozumem i będąc świadomym swoich reakcji.


Nauka zarządzania emocjami

Wiele powiedziano i napisano o tym, jak zarządzać emocjami i je kontrolować.

Każdy może się złościć – to łatwe, ale gniewanie się na właściwą osobę i we właściwym stopniu, we właściwym czasie i we właściwym celu i we właściwy sposób – nie leży w mocy wszystkich i nie jest łatwe.

Arystoteles

Poniższa tabela pokazuje równowagę między wysoką a niską oraz energią ujemną i dodatnią:

Wysoka pozytywna energia pozwala ci osiągać dobre wyniki, ale nie możesz pozostać w tym stanie na zawsze. Wcześniej czy później musisz zmniejszyć energię. Pozostań pozytywny, a szybko wyzdrowiejesz. Zanurz się w bardziej negatywnych uczuciach, a poczujesz się wypalony.

Wysoka energia ujemna jest dość niewygodnym miejscem: czujesz, że cały czas walczysz o przetrwanie. Ponownie będziesz musiał zmniejszyć energię w pewnym momencie, ponieważ może to doprowadzić do wypalenia.

Liczba wyświetleń: 843

3 thoughts on “Rozpoznawanie emocji i zarządzanie nimi

  1. Pingback: Dobroć | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Radzenie sobie z agresją | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Rozwijanie odporności | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *