Co to są umiejętności komunikacyjne?

Umiejętność skutecznego komunikowania się jest być może najważniejszą ze wszystkich umiejętności życiowych. To pozwala nam przekazywać informacje innym ludziom i rozumieć, co nam powiedziano. Wystarczy obserwować dziecko, które uważnie słucha jego matki i próbuje powtarzać dźwięki, które wydaje, aby zrozumieć, jak fundamentalna jest potrzeba komunikacji.

Komunikacja w najprostszym przypadku polega na przekazywaniu informacji z jednego miejsca do drugiego. Może to być głosowo (za pomocą głosu), pisany (za pomocą mediów drukowanych lub cyfrowych, takich jak książki, czasopisma, strony internetowe lub e-maile), wizualnie (za pomocą logo, map, wykresów lub wykresów) lub niewerbalnie (za pomocą języka ciała, gestów i ton i wysokość głosu). W praktyce często jest to połączenie kilku z nich.

Umiejętności komunikacyjne mogą trwać całe życie, jeśli w ogóle ktoś może twierdzić, że je opanował. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić dość łatwo, aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i zapewnić, że jesteś w stanie skutecznie przesyłać i odbierać informacje.


Znaczenie dobrych umiejętności komunikacyjnych

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych może pomóc we wszystkich aspektach życia, od życia zawodowego po spotkania towarzyskie i wszystko pomiędzy.

Zdolność do przekazywania informacji w sposób dokładny, jasny i zgodny z przeznaczeniem jest istotną umiejętnością życiową i nie można jej pominąć. Nigdy nie jest za późno na pracę nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi, a tym samym może się okazać, że poprawisz jakość swojego życia.

Poznaj szkolenia, kursy z zakresu komunikacji – http://www.kursy24h.pl/oferty/kat_komunikacja/ .

Umiejętności komunikacyjne są potrzebne w prawie wszystkich aspektach życia:

  • Zawodowo, jeśli ubiegasz się o pracę lub szukasz awansu u obecnego pracodawcy, prawie na pewno będziesz musiał wykazać się dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi.

Potrzebne są umiejętności komunikacyjne, aby właściwie rozmawiać z szerokim gronem ludzi, jednocześnie utrzymując dobry kontakt wzrokowy, wykazując zróżnicowane słownictwo i dostosowując język do odbiorców, skutecznie słuchając, odpowiednio prezentując swoje pomysły, pisz jasno i zwięźle oraz dobrze pracując w grupie . Wiele z nich to podstawowe umiejętności, których poszukuje większość pracodawców.


Masa przykładów wziętych z codziennego życia. Tona dowcipów i anegdot. Kilogramy ilustracji. Garść ćwiczeń i testów. Przestępny język. Wartościowe podpowiedzi. Praktyczne narzędzia. To wszystko znajdziesz w jednej książce: Komunikacja bez barier. Jak rozumieć i być rozumianym.

Efektywne komunikowanie się jest podstawą w relacjach biznesowych, rodzinnych i uczuciowych. Jest kluczową umiejętnością człowieka. Ludzie, którzy potrafili rozmawiać naprawdę efektywnie, porzucili swoje monologi na rzecz wartościowych dialogów zmieniali swoje życie na lepsze. Odnosili sukcesy w pracy i w życiu prywatnym. Stawali się szczęśliwsi. Gdyż od tego w jaki sposób potrafisz się komunikować zależy jakość twojego życia.
Świat idzie do przodu a wraz z nim kolejne pokolenia Igreków i Zetów sięgają po coraz nowsze narzędzia komunikacji. Pokolenia „teleinformatyczne” w przeważającej mierze wykorzystują social media i inne komunikatory, które z jednej strony pozwalają im pokonać barierę czasu i przestrzeni, jednak zubożają ludzkie relacje. Jednak nawet najnowsze zdobycze technologii nie zastąpią zwyklej międzyludzkiej rozmowy, dialogu, wspólnego porozumienia, bliskości. Ale rozmawiać tak, aby się wzajemnie rozumieć, aby rozmowa była prawdziwym dialogiem trzeba się najpierw nauczyć.

Do kupienia w tym miejscu.


W miarę rozwoju kariery wzrasta znaczenie umiejętności komunikacyjnych; umiejętność mówienia, słuchania, zadawania pytań i pisania z jasnością i zwięzłością są niezbędne dla większości menedżerów i liderów.

  • W życiu osobistym dobre umiejętności komunikacyjne mogą poprawić twoje osobiste relacje, pomagając ci zrozumieć innych i dać się zrozumieć.

Prawie stereotypem jest, że relacje osobiste wymagają komunikacji. Brak rozmowy został obwiniony za rozpad dowolnej liczby związków partnerskich i relacji – ale umiejętność słuchania jest również ważnym elementem. Komunikacja jest również niezbędna w szerszych relacjach rodzinnych, bez względu na to, czy chcesz omówić ustalenia dotyczące wakacji, czy zapewnić, że twoje nastoletnie dzieci są zdrowe i szczęśliwe.

Liczba wyświetleń: 838

3 thoughts on “Co to są umiejętności komunikacyjne?

  1. Pingback: Rozpoznawanie emocji i zarządzanie nimi | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Umiejętności delegowania | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Co to jest charyzma? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *