Co to jest stres?

Stres, jak większość ludzi rozumie ten termin, jest reakcją na nadmierną presję. Może to wynikać z wydarzeń życiowych, pracy lub po prostu z braku kontroli. Ogromna większość ludzi cierpi na stres przynajmniej raz w życiu, a wielu z nich przeżywa przez większość czasu.

Niestety, zbyt duży stres może być bardzo szkodliwy dla zdrowia, powodując długotrwałe problemy, takie jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. 


Co to stres?

Stres można opisać jako cierpienie, które powstaje w wyniku zapotrzebowania na energię fizyczną lub psychiczną. Stres często wpływa na zachowanie, tak że stres u jednej osoby może również wywierać nacisk na osoby wokół niego, czy to rodziny, przyjaciół czy kolegów.

Różni ludzie uważają różne rzeczy za stresujące, a także mogą radzić sobie z różnymi poziomami presji, zanim staną się zestresowani.

Na przykład niektórym osobom bardzo stresujące jest przebywanie wśród dużej liczby osób i unikanie tłumów. Inni nie lubią nic lepszego niż pomysł na festiwal muzyczny z tysiącami ludzi blisko siebie przez kilka dni. Niektóre osoby uważają, że zbyt dużo pracy jest stresujące, podczas gdy wiele innych powiedziałoby, że stresujące jest zbyt mało pracy.

Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że stres jest osobisty, a nie oceniać innych według własnych standardów stresu.

Przyczyny stresu

Stres może powstać w wyniku wielu czynników, w tym wydarzeń życiowych, pracy i zachowania innych.

Różnią się one w zależności od osoby, chociaż prawdopodobnie będą tacy, z którymi wszyscy zgodzilibyśmy się, że są stresujący, na przykład utrata pracy, rozstanie się z partnerem i przeprowadzka do nowego domu.

Stresujące wydarzenia życiowe

Wiele z najbardziej stresujących sytuacji życiowych powstaje w wyniku nieplanowanych zmian okoliczności osobistych. Istnieją pewne dowody, że tak naprawdę stresujące jest nie tyle samo wydarzenie, co poczucie braku kontroli nad własnym życiem.

Zmiany w życiu mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie, dobre lub złe . Ludzie, którzy doświadczają stresujących zmian w życiu, często chorują później. Większość ludzi uważa, że ​​śmierć małżonka jest najbardziej stresującą zmianą w życiu. Wdowcy są o 40% bardziej narażeni na śmierć niż inni ludzie, a także mają wysoki wskaźnik chorób i depresji .

Stres mogą być nie tylko nieprzyjemne. Prawie każda zmiana okoliczności może powodować stres, gdy dostosowujemy się. Jeśli to możliwe, rozsądnie jest nie wprowadzać jednocześnie zbyt wielu zmian w życiu.

Pewne sytuacje mogą również prowadzić do stresu, chociaż stopień stresu będzie zależał między innymi od strategii radzenia sobie danej osoby.

Środowisko może nas stresować: na przykład hałas, tłumy, słabe oświetlenie, zanieczyszczenie lub inne czynniki zewnętrzne, nad którymi nie mamy kontroli, mogą wywoływać u nas niepokój i drażliwość.

Dostosowanie się do współczesnego życia może być również źródłem stresu. Teraz komunikujemy się z ludźmi na wiele różnych sposobów, np. Przez Internet, telefony komórkowe i różne media transmisyjne, a oczekiwania na szybką reakcję wzrosły.

Mamy również do dyspozycji wiele innych towarów, a niektórzy ludzie oczekują utrzymania określonego stylu życia i poziomu konsumpcji. Ponadto wiele osób pracuje obecnie i opiekuje się dziećmi i / lub starszymi rodzicami. Wszystkie te zmiany oznaczają, że stres jest obecnie niestety powszechny zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Stres w pracy

Szczególnym środowiskiem, w którym wiele osób doświadcza stresu, jest praca.

Stres w pracy może wynikać z tego, że ktoś prosi o zbyt wiele pracy lub bardzo długo pracuje. Może to jednak wynikać z niedostatecznej pracy lub braku jasnego zrozumienia tego, czego się oczekuje.

Podobnie jak w przypadku każdej formy stresu, głównym problemem jest często poczucie braku kontroli.


Znaki i objawy stresu

Istnieje wiele typowych oznak i objawów stresu, a stres może również prowadzić do poważniejszych problemów i chorób.

Niepokój

Niepokój powstaje, gdy wydaje się, że zdarzenia życiowe zagrażają dobrostanowi fizycznemu, społecznemu lub psychicznemu. Ilość lęku odczuwanego przez osobę zależy od:

 • Jak postrzegane są zagrożenia tych wydarzeń życiowych;
 • Indywidualne strategie radzenia sobie; i
 • Ile stresujących zdarzeń ma miejsce w krótkim czasie.

Lęk jest dość normalny i większość ludzi od czasu do czasu staje się niespokojna. Jednak lęk może stać się problemem, jeśli wpłynie na twoją zdolność do kierowania swoim życiem lub radzenia sobie z rzeczami, które powodują twój lęk.

Zobacz naszą stronę:  Co to jest lęk? po więcej informacji.

Napięcie

Napięcie jest naturalną reakcją na lęk lub stres.  Jest to część prymitywnego instynktu przetrwania, w którym zmiany fizjologiczne przygotowują człowieka do „walki lub ucieczki” poprzez uwolnienie hormonu adrenaliny.

Ta współczująca odpowiedź, jak wiadomo, powoduje uwalnianie do organizmu substancji zwanej trifosforanem adenozyny (ATP) i powoduje naprężenie mięśni gotowe do działania. W wyniku adrenaliny naczynia krwionośne w pobliżu skóry zwężają się, aby zwolnić krwawienie, jeśli dozna się obrażeń, i zwiększyć dopływ krwi do mięśni, serca, płuc i mózgu. Trawienie jest zahamowane, pęcherz rozluźnia się, zwiększa się częstość akcji serca i prędkość oddechowa, ciało bardziej się poci. Stajesz się bardziej czujny, twoje oczy rozszerzają się i dostajesz przypływ energii.

Odpowiedzi te są niezwykle przydatne w sytuacjach zagrożenia fizycznego: na przykład, gdy ścigają Cię dzikie zwierzęta.

Jednak dla większości z nas lęków nie da się rozwiązać za pomocą reakcji „walki lub ucieczki” ani żadnej reakcji fizycznej.

Współczesne stresujące sytuacje zwykle trwają znacznie dłużej. Natychmiastowa reakcja zwykle nie łagodzi sytuacji wywołującej niepokój. W rezultacie żyjemy w przedłużonym stanie lękowym, co może prowadzić do objawów często związanych ze stresem. Zapobiegają one relaksowaniu się osób i dlatego mogą być szkodliwe dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ciągły stres może prowadzić do senności i zmęczenia, migreny, silnego rozstroju żołądka i bezsenności. Ciężki stres może również prowadzić do ataków paniki, bólów w klatce piersiowej, fobii i obaw przed ciężkim zachorowaniem.

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie ze szkoleniami: http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/kat2_radzenie-sobie-ze-stresem

Liczba wyświetleń: 632

8 thoughts on “Co to jest stres?

 1. Pingback: Minimalizowanie rozproszeń i marnowania czasu | Rozwój osobisty

 2. Pingback: Unikanie stresu i zarządzanie nim | Rozwój osobisty

 3. Pingback: Znaczenie ćwiczeń | Rozwój osobisty

 4. Pingback: Co to jest inteligencja emocjonalna? | Rozwój osobisty

 5. Pingback: Poprawa samooceny | Rozwój osobisty

 6. Pingback: Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym | Rozwój osobisty

 7. Pingback: Radzenie sobie ze stresem - najważniejsze wskazówki | Rozwój osobisty

 8. Pingback: Techniki relaksacyjne - nauka relaksu | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *