Co to jest lęk?

Od czasu do czasu wszyscy się martwimy, jest to normalne, a nawet korzystne dla nas.

Niepokój jest naprawdę przydatny, gdy znajdujemy się w niepokojącej sytuacji, ponieważ zachęca nas do osiągania najlepszych wyników. W kategoriach ewolucyjnych jest to część naszej reakcji „ walki lub ucieczki ”, w której hormony, takie jak adrenalina i kortyzol, przepływają przez nasze ciała w odpowiedzi na zagrożenie i przygotowują nas do podjęcia odpowiednich działań.

Uczucia niepokoju, nerwowości i niepokoju, które charakteryzują lęk, są nam wszystkim znane.

Lęk staje się jednak problemem, gdy ludzie często odczuwają lęk, zwłaszcza jeśli niepokoją się codziennymi sprawami, które nie stanowią szczególnego zagrożenia.

Przedłużający się niepokój jest bardzo nieprzyjemny i może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. Ta strona wyjaśnia, dlaczego ludzie mogą rozwinąć lęk długoterminowy, najczęstsze rodzaje lęków i co można zrobić, aby leczyć lęk.


Dlaczego ludzie rozwijają ciągły niepokój?

Ludzie są ogólnie zaniepokojeni z wielu powodów, a nie tylko z jednego.

Obejmują one:

  • Stresujące wydarzenia życiowe

Egzaminy, przepracowanie, problemy mieszkaniowe, żałoba, rozpad związków itp. Mogą wywoływać niepokój. Niestety lista stresujących wydarzeń życiowych jest długa.

  • Osobowość

Niektórzy ludzie są naturalnymi niepokojami i trudno im się oprzeć przed sytuacją. Tendencja do postrzegania świata jako przerażającego miejsca naturalnie niepokoi.

  • Przeszłe wydarzenia

Trudne dzieciństwo lub uraz wyczerpują odporność i sprawiają, że ludzie są bardzo podatni na niepokój, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko powtórzenia się traumatycznej sytuacji.

  • Styl życia

Jedzenie zbyt dużej ilości cukru lub spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może wywoływać niepokój, podobnie jak przyjmowanie nielegalnych narkotyków i brak aktywności fizycznej.

  • Inne problemy zdrowotne

Ludzie z przewlekłym bólem są bardzo podatni na obawy, czy poradzą sobie z tym kiedy ból się powtórzy.

Liczba wyświetleń: 1036

4 thoughts on “Co to jest lęk?

  1. Pingback: Co to jest stres? | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Co to jest złość? | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Techniki relaksacyjne - nauka relaksu | Rozwój osobisty

  4. Pingback: Co to stres? Zrozumienie stresu | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *