Umiejętności delegowania

Jednym z najważniejszych pytań, na które należy odpowiedzieć, jeśli chcesz przekazać zadanie, czy to w domu, czy w miejscu pracy, jest „ Jaką kontrolę chcę nad zadaniem? „.

Odpowiedź na to pytanie będzie decydować o tym, jak delegujesz zadanie, jak często spotykasz się z osobą wykonującą pracę i o jakim poziomie szczegółowości chcesz wiedzieć. Zmieni również styl przywództwa, który przyjmujesz. Co więcej, powiedzenie, że chcesz mieć jeden poziom kontroli, podczas gdy tak naprawdę chcesz innego, może dezorientować zespół i sprawiać, że będą niespokojni i mniej skuteczni, dlatego naprawdę ważne jest, abyś wiedział, czego chcesz i jasno to komunikował.

Umiejętność delegowania to istotny element w zarządzaniu – poznaj szkolenia z zarządzania – http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_zarzadzanie/ – na których nabędziesz umiejętności delegowania zadań.

Od braku kontroli do całkowitej kontroli

Pomyśl o kontroli nad zadaniem jako o pewnym podziale między „liderem”, to znaczy osobą delegującą pracę, a obserwującymi. Poziom kontroli może być różny – od lidera będącego pod całkowitą kontrolą do obserwujących będących pod całkowitą kontrolą, z całym spektrum wspólnej kontroli pomiędzy. Jeśli lider ma całkowitą kontrolę, zastosowanym stylem przywództwa może być dowodzenie lub ustawianie tempa. Wspólna kontrola może być autorytatywna / wizjonerska (lider opiera się na jakości swojej wizji, aby zabrać ze sobą swój zespół), demokratyczna, coachingowa lub afiliacyjna, z których wszystkie są bardzo powiązane z dialogiem.

Pełna kontrola spoczywająca na wyznawcach nie jest często postrzegana ze względu na poziom ryzyka dla lidera. Jest to częściej określane jako przywództwo Laissez-Faire, które powinno dać ci pojęcie o poziomie szacunku, w którym guru przywództwa go nie posiadają.

Istnieje wiele dowodów z psychologii, że jednym z najbardziej stresujących warunków w pracy lub życiu jest brak kontroli

 Większość z nas może poradzić sobie z większością innych problemów, ale brak kontroli pozostawia nas niemotywowanych, a nawet przygnębionych. 
To wyjaśnia, dlaczego przywództwa i ustalania tempa przywództwa nie można używać bardzo długo bez głębokiego wpływu na ludzi wokół ciebie. 
Wyjaśnia również, dlaczego przywództwo Laissez-Faire nie jest często spotykane: jest bardzo stresujące dla lidera!

Dziewięć poziomów delegacji

Mając na uwadze poziom kontroli, możemy przejść do zastanowienia się, w jaki sposób delegujesz pracę lub zadania. Tim Brighouse, były komisarz ds. Szkół w Londynie, określił dziewięć poziomów delegacji.

 1. Spójrz na ten problem. Podaj mi wszystkie fakty. Zdecyduję, co robić.
 2. Daj mi znać dostępne opcje z zaletami i wadami każdego z nich. Zdecyduję, co wybrać.
 3. Daj mi znać kryteria swojej rekomendacji, które alternatywy zidentyfikowałeś i która z nich wydaje się najlepsza przy zidentyfikowanym ryzyku. Podejmę decyzję.
 4. Polecam sposób działania do mojej akceptacji.
 5. Daj mi znać, co zamierzasz zrobić. Opóźnij działanie, dopóki nie zatwierdzę.
 6. Daj mi znać, co zamierzasz zrobić. Zrób to, chyba że powiem.
 7. Działaj Daj mi znać, co zrobiłeś. Daj mi znać, jak się okazuje.
 8. Działaj Komunikuj się ze mną tylko wtedy, gdy akcja się nie powiedzie.
 9. Działaj Dalsza komunikacja ze mną nie jest konieczna.

Od razu okaże się, że istnieje ogromny potencjał problemów, jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, co się dzieje, ale twój podwładny otrzymał wiadomość, że nie chcesz żadnych dalszych informacji. Delegowanie pracy jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowane niż na pierwszy rzut oka.


Kluczowe umiejętności w delegowaniu pracy

Delegowanie może być skomplikowane, ale tak naprawdę istnieją tylko dwa podstawowe obszary umiejętności potrzebne do pomyślnego przekazania:

 1. Bądź świadomy, jaki poziom kontroli chcesz i potrzebujesz, co wymaga wysokiego poziomu samoświadomości. Dobrzy liderzy są z natury samoświadomi i rozumieją, jak lubią pracować. Zobacz naszą stronę na temat inteligencji emocjonalnej, aby znaleźć pomysły na rozwijanie samoświadomości. Najlepsi liderzy są również świadomi tego, jak lubią pracować ich podwładni, i starają się znaleźć równowagę między nimi, aby umożliwić swoim podwładnym wzrost i rozwój w swojej pracy. Możesz dowiedzieć się, ile kontroli ludzie lubią, pytając ich i negocjując poziom delegacji, którego używasz z nimi, abyście oboje otrzymali to, czego chcą (i sytuację, w której wszyscy wygrywają). Więcej informacji można znaleźć na naszych stronach dotyczących umiejętności negocjacyjnych .
 2. Upewnij się, że masz absolutną jasność ze swoim podwładnym, jakiego poziomu delegacji użyłeś. Wymaga to silnych umiejętności komunikacyjnych. Może się okazać, że warto spojrzeć na niektóre z naszych stron, w tym na interpersonalne umiejętności komunikacyjnych i Komunikacja werbalna Umiejętności.
Liczba wyświetleń: 1364

6 thoughts on “Umiejętności delegowania

 1. Pingback: 5 kluczowych umiejętności dla udanej kariery w zarządzaniu sprzedażą detaliczną - Biznes gospodarka firmy

 2. Pingback: Zdolności zarządzania czasem | Rozwój osobisty

 3. Pingback: Umiejętności organizacyjne | Rozwój osobisty

 4. Pingback: Jak zrównoważyć życie osobiste z prowadzeniem firmy? - Biznes gospodarka firmy

 5. Pingback: Unikanie typowych błędów menedżerskich | Rozwój osobisty

 6. Pingback: Role grupowe i zespołowe | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *