Strategiczne umiejętności myślenia

Myślenie strategiczne jest często postrzegane jako coś, co mogą zrobić tylko niektóre osoby. W jakiś sposób idea „strategii” i „myślenia strategicznego” rozwinęła mistyczną aurę. Drugą stroną medalu jest to, że każdy, kto ma aspiracje przywódcze, zawiera „umiejętności myślenia strategicznego” na swoim CV i profilu LinkedIn.

Ale co tak naprawdę oznacza „myślenie strategiczne” i jak możesz rozwinąć umiejętności myślenia strategicznego?

Strategia w najprostszym sensie decyduje, gdzie chcesz się znaleźć i jak tam dotrzeć, a następnie podejmuje niezbędne działania.

Co musisz zrobić, aby opracować strategię?

  • Jako pierwszy krok musisz wiedzieć, gdzie jesteś teraz . Wszystko, co robisz, zaczyna się od aktualnej pozycji. Nawet Wielki Stary Książę Yorku, którego umiejętności manewrowe przeszły do ​​historii, a przynajmniej rymowanek, nie mógł zejść z góry, dopóki nie przejdzie w górę. Dlatego zbierz jak najwięcej informacji o tym, gdzie naprawdę jesteś, i nie akceptuj anegdoty jako prawdy. Żądaj dowodów.
  • Następnie określ idealną przyszłą pozycję w określonym momencie . Może to potrwać pięć lat, dziesięć lat lub rok, w zależności od sytuacji. Istnieje wiele narzędzi do robienia tego na warsztatach, w tym wizualizacja, rysowanie zdjęć, myślenie „błękitne niebo” i tak dalej, ale możesz też po prostu spędzić czas na myśleniu o tym. Ważne jest, aby celować wysoko na tym etapie, ale także być jak najbardziej szczegółowy. Im więcej szczegółów możesz podać, tym więcej wiesz, czego chcesz, co dotyczy zarówno domu, jak i pracy. Nie zapomnij dołączyć rzeczy, których tak naprawdę nie chcesz, a także tego, czego chcesz! Pisz lub rysuj, ponieważ są one znacznie bardziej konkretne na papierze.
  • Teraz, od idealnej przyszłej pozycji, pomyśl o tym, co jest naprawdę ważne dla Ciebie lub firmy. Gdzie ty naprawdę musisz być? Chodzi o ustalanie priorytetów. Ułóż swoją podstawową pozycję aż do kości, abyś naprawdę wiedział, co jest kluczowe. Podświetl trzy najważniejsze kwestie lub elementy, a następnie pięć pierwszych. Zidentyfikuj wszelkie szczegóły, które naprawdę nie mają znaczenia. Dlatego na ostatnim etapie potrzebowałeś wielu szczegółów: możesz teraz wybrać, które szczegóły są naprawdę ważne.
  • Teraz nadszedł czas, aby opracować pośrednie kamienie milowe od „teraz” do „wtedy” . Teraz wiesz, gdzie musisz być za pięć lat, gdzie musiałbyś być za rok, dwa lub trzy lata, aby się tam dostać? Skoncentruj się raczej na „kamieniach milowych” niż „działaniach”, czyli na rzeczach, które osiągnąłeś, a nie na tym, co zamierzasz robić w praktyce.
  • Wreszcie nadszedł czas na wypracowanie działań : co musisz zrobić, aby przejść od „teraz” do pierwszego pośredniego kamienia milowego, a następnie stamtąd do następnego i tak dalej.

Gratulacje, właśnie ukończyłeś plan strategiczny!


„Cudowne pudełko”

Ostrzegając, świat jest zaśmiecony strategiami i planami projektów, które mają dużą lukę pośrodku, co czasem nazywa się „pudełkiem cudów”, jak w „czasie i przestrzeni”, nastąpi cud, który nastąpi przenieś nas z miejsca, w którym jesteśmy, tam, gdzie musimy być ”.

Kluczową kwestią przy opracowywaniu strategii nie jest wpadnięcie w tę pułapkę.

W jaki sposób? Jednym ze sposobów jest narysowanie sobie mapy projektu, znanej również jako diagramy przyczynowe lub mapy przyczynowe.

Diagram przyczynowy jest przydatny, ponieważ daje bardzo jasny i wizualny zapis tego, czy twoje wkłady prowadzą do pożądanych rezultatów, i ułatwia sprawdzenie, czy to, co robisz, przyniesie pożądany efekt. Jest to przydatne ćwiczenie z grupą w planowaniu, ponieważ wynik jest jasny i jednoznaczny dla wszystkich, i oznacza, że ​​odpowiednie działania można następnie uzgodnić ze wszystkimi zainteresowanymi.


Ostatni element myślenia strategicznego:
Podążanie swoją strategią

Posiadanie strategii jest bardzo dobre. Osiągnięcie tego to zupełnie inna kwestia.

To właśnie wyróżnia dobrych myślicieli strategicznych na tle innych: wszystko, co robią, przyczynia się do ich strategii, a przynajmniej nie aktywnie działa przeciwko niej.

Zanim podejmą decyzję, zastanawiają się, w jaki sposób możliwe wyniki pasują do ich ogólnej strategii. Jeśli to nie pasuje, nie robią tego! A jeśli naprawdę chcą to zrobić, a to nie pasuje do ich strategii, sprawdzają swoją strategię, aby sprawdzić, czy nadal jest odpowiednia.

Warto poświęcić trochę czasu co jakiś czas, być może raz na sześć miesięcy lub rok, na sprawdzenie strategii i upewnienie się, że nadal jest odpowiednia dla Ciebie lub firmy, a także, że to, co robisz, przyczynia się do Twojej strategii.

Firmowy dzień wolny to dobra okazja do zrobienia tego, chociaż wiele firm wykorzystuje spotkania zarządu jako regularną okazję do przeglądu strategii.

W domu może być trudniej znaleźć czas, ale nadal warto. Usiądź przy filiżance herbaty lub kawy i po prostu spójrz na to, gdzie chciałeś być i jak myślałeś, że tam dotrzesz. Czy to wszystko jest nadal aktualne, czy trzeba je trochę ulepszyć, aby uwzględnić zmiany w życiu? A jak to wpływa na to, co robisz na co dzień? 

Regularne aktualizowanie zapewnia świeżość w umyśle i pokazuje, że nadal jesteś zaangażowany w ogólny obraz, co ułatwia wprowadzanie zmian w codziennym życiu niezbędnych do osiągnięcia celów.


Wniosek

Mamy nadzieję, że zrozumiesz teraz, że myślenie strategiczne nie jest „sztuką mistyczną”, ale logicznym procesem, który wynika z wiedzy o tym, gdzie jesteś i gdzie chcesz się znaleźć, oraz o tym, jak poruszać się od jednego do drugiego.

Myślenie strategiczne jest istotną częścią utrzymywania się na dobrej drodze, czy to w życiu, czy w biznesie, i warto od czasu do czasu poświęcić trochę czasu.

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie ze szkoleniami: http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/

Liczba wyświetleń: 959

3 thoughts on “Strategiczne umiejętności myślenia

  1. Pingback: Co to są negocjacje? | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Umiejętności zarządzania projektami | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *