Dobroć

„Dobroć” może brzmieć jak staromodny termin. Ale jest też podstawą dobrego i etycznego życia.

Ta strona zawiera bardziej praktyczne pomysły na to, jak możesz rozwinąć swój własny „zdrowy rozsądek” lub umiejętność zrozumienia, jak dobrze żyć.

Dobroć działa jak kompas

Jeśli cnoty Arystotelesa są generalnie przewodnikiem lub mapą, jak żyć, „dobroć” jest kompasem, który pozwala nam czytać mapę we właściwy sposób i zastanawiać się, którą drogą iść.

Nie ma nic nowego w tym pomyśle; od lat mówi się o „kompasie moralnym”. Kluczem jest rozwinięcie poczucia dobroci, aby prowadziło ono we właściwym kierunku.

Co jest właściwe?

„Właściwe” nie jest tutaj używane do opisania z góry określonego kierunku działania, ale takie, które jest dla ciebie poprawne, ponieważ jest zgodne zarówno z cnotami Arystotelesa, jak i opisem „dobrego życia” oraz z twoimi osobistymi wartościami.

Co najważniejsze, twój „kompas moralny” wskazuje na życie, które pozwoli ci rozkwitnąć jako istota ludzka i, miejmy nadzieję, nie będziesz żałować swojego stylu życia.


Praca na swoim miejscu

Być może pierwszym krokiem do uświadomienia sobie własnego kompasu moralnego i przejścia w kierunku „dobrego” życia jest zastanowienie się nad tym, czego nie robisz dobrze.

 • Masz skłonność do wahania się przed decyzjami?
  Czy może spędzasz zbyt dużo czasu na martwieniu się o to, co należy zrobić, a nie na podejmowaniu decyzji?
 • Masz skłonność do zbyt szybkiego działania ?
  Bez zastanawiania się nad konsekwencjami swoich działań?
 • Masz skłonność do bycia pod wpływem innych ludzi ?
  Zamiast podejmować własne decyzje? Ważne jest, aby wziąć pod uwagę to, co myślą inni, ale jeśli jest to sprzeczne z tym, co uważasz za słuszne, czy ich wpływają?
 • Masz skłonność do zbytniego trzymania się własnych poglądów ?
  Nawet jeśli wszyscy, których znasz, w tym osoby, których opinie cenisz, myślą, że się mylisz?

Kiedy już zidentyfikujesz swoje słabości, możesz zacząć myśleć o tym, jak możesz użyć kompasu moralnego, aby je pokonać.


Korzystanie z kompasu moralnego

Nasza strona o rozpoznawaniu i zarządzaniu emocjami podkreśla wagę podejmowania decyzji w oparciu o emocje i rozum. Kiedy używasz swojego „kompasu moralnego”, musisz ponownie skorzystać z obu.

Istnieją trzy główne kroki, aby używać kompasu moralnego do informowania o swoich decyzjach i działaniach.

1. Gromadzenie informacji

Główne pytanie, które powinieneś sobie zadać przed podjęciem działań, brzmi:

Co muszę wiedzieć, aby podjąć lepszą decyzję o tym, co robić? ”

Odpowiedź na to pytanie pochodzi z:

 • Twoja historia i wspomnienia z poprzednich sytuacji, które były podobne, umożliwiając Ci wyciąganie wniosków z doświadczenia, zarówno sukcesu, jak i porażki;
 • Twoje zrozumienie tego, co należy zrobić;
 • Twoje wartości i co musisz zrobić, aby działać „dobrze” lub jak możesz wykorzystać sytuację, aby w jakiś sposób się poprawić.

Razem te źródła informacji pomogą ci zrozumieć, jak możesz zastosować to, co już wiesz, w danej sytuacji. Niezwykle ważne jest, abyś był ze sobą szczery, jeśli chodzi o to, kim jesteś i do czego nie jesteś zdolny, a także o skutkach swoich działań w przeszłości, ponieważ w przeciwnym razie będziesz powtarzać poprzednie błędy.

Jak powiedział Einstein, szaleństwo polega na powtarzaniu tego samego zachowania i oczekiwaniu innych rezultatów.

Ten proces nie musi zająć dużo czasu. W rzeczywistości można to zrobić w ciągu zaledwie kilku minut. Ważny jest fakt efektywnego przejścia przez ten proces, a nie czas.

2. Oceń i rozważ zebrane informacje

Teraz musisz ocenić względne zalety i wartość wszystkich zebranych informacji. Musisz także zastanowić się, jakie działania lub odpowiedzi pasowałyby do twoich wartości i miałyby „dobry” efekt zarówno dla Ciebie, jak i dla osób wokół Ciebie.

Ważne jest, aby mieć otwarty umysł w ocenie i na tym etapie możesz chcieć zaangażować inne osoby. Dobrze jest szukać pomocy przy trudnych decyzjach lub gdy nie wiesz, co robić, ale pamiętaj, że jeśli masz tendencję do wahania się lub opóźniania decyzji, możesz grać na swoją słabość.

3. Zdecyduj i zrób

Brzmi to bardzo mocno, ale musisz też wziąć pod uwagę sposób, w jaki się zachowujesz: śmiało, ostrożnie, delikatnie, stanowczo i tak dalej. Rozważ wpływ swoich działań na siebie i innych. Co najważniejsze, działanie, które podejmujesz, powinno wyrażać sposób, w jaki masz nadzieję lub chcesz być.

Jeśli masz skłonność do wahania, skoncentruj się na podjęciu decyzji, a następnie szybkim działaniu. Zrozum, że nie możesz wiedzieć wszystkiego, a każda decyzja zawsze będzie zawierała element ryzyka. Czasami fakt decyzji jest ważniejszy niż jej treść. Podobnie, jeśli masz tendencję do wpadania na oślep, zatrzymaj się na chwilę i rozważ prawdopodobne skutki swoich działań, w tym ryzyko dla Ciebie i innych.


Dobrze żyć

Pod koniec dnia bycie „dobrym” lub dobrym życiem polega na równowadze. Równowaga między rozumem a emocjami oraz między potrzebami twoimi a potrzebami innych oraz między pragmatyzmem a „idealnym rozwiązaniem”.

Będziesz miał rozsądną szansę na osiągnięcie tej równowagi, jeśli możesz powiedzieć, że wiesz, co „ powinieneś ” zrobić w danej sytuacji, korzystając ze swojego doświadczenia, jak to zrobić i jaki będzie to miało wpływ na Ciebie i innych, racjonalnie i emocjonalnie.

Pozostaje tylko pytanie, czy widzisz sposób, w jaki możesz to zrobić, który jest zgodny z Twoimi wartościami.

Więcej dowiesz się na szkoleniu o tematyce interpersonalnej.

Liczba wyświetleń: 1066

One thought on “Dobroć

 1. Pingback: Ramy do nauki dobrego życia | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *