Co to jest inteligencja emocjonalna?

Wielu z nas jest świadomych IQ (iloraz inteligencji). Zaprojektowany do pomiaru inteligencji intelektualnej, daje wynik z serii testów. Wyższe IQ wskazuje na lepsze zdolności poznawcze lub zdolność uczenia się i rozumienia. Osoby z wyższym IQ z większym prawdopodobieństwem radzą sobie dobrze w nauce bez wywierania takiego samego wysiłku umysłowego, jak osoby z niższymi IQ.

Dlatego logicznym założeniem jest, że ludzie z wyższym IQ będą odnosić większe sukcesy w pracy i przez całe życie. To założenie okazało się błędne – sukces to coś więcej niż tylko bycie „sprytnym”.


Korzyści z wyższej inteligencji emocjonalnej

 • Osobom o wyższej inteligencji emocjonalnej łatwiej jest nawiązywać i utrzymywać relacje międzyludzkie oraz „ dopasowywać się ” do sytuacji grupowych.
 • Osoby o wyższej inteligencji emocjonalnej lepiej rozumieją również własny stan psychiczny, który może obejmować skuteczne radzenie sobie ze stresem i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia depresji .

Nie ma korelacji między wynikami IQ i EI.

Innymi słowy, zdolności akademickie (IQ) nie mają związku z tym, jak ludzie rozumieją swoje emocje i emocje innych (EI) i radzą sobie z nimi. Ma to sens: wszyscy spotkaliśmy bardzo sprytnych ludzi, którzy jednak nie mieli pojęcia, jak postępować z ludźmi i na odwrót.

Niektórzy ludzie mają wysokie IQ i niską inteligencję emocjonalną i odwrotnie, podczas gdy niektórzy osiągają wysokie wyniki w obu, a niektórzy nie.

IQ i inteligencja emocjonalna próbują zmierzyć różne formy ludzkiej inteligencji; wraz z osobowością miary te składają się na psychikę jednostki.

Inteligencja emocjonalna to ta część ludzkiej psychiki, którą możemy rozwijać i doskonalić, ucząc się i ćwicząc nowe umiejętności. 

Możesz znaleźć wiele różnych testów, które pomogą Ci zmierzyć swoje IQ, EI i osobowość w Internecie oraz w książkach. Testy na inteligencję emocjonalną wymagają, aby osoba przystępująca do testu uczciwie odpowiadała na pytania, dlatego dużo łatwiej jest „oszukiwać” na teście EI niż na teście IQ.

Ostatecznie inteligencję emocjonalną można zmierzyć tylko na podstawie postępów jednostki w życiu – rozwijania znaczących relacji z innymi, ich umiejętności interpersonalnych i zrozumienia, zdolności radzenia sobie z własnymi emocjami i umiejętności osobistych.

Więcej dowiesz się na szkoleniach o tematyce inteligencji emocjonalnej.

Liczba wyświetleń: 715

10 thoughts on “Co to jest inteligencja emocjonalna?

 1. Pingback: Co to jest empatia? | Rozwój osobisty

 2. Pingback: Co to jest charyzma? | Rozwój osobisty

 3. Pingback: Przekazywanie i otrzymywanie informacji zwrotnych | Rozwój osobisty

 4. Pingback: Radzenie sobie z agresją | Rozwój osobisty

 5. Pingback: Automotywacja | Rozwój osobisty

 6. Pingback: Rozwiązywanie problemów | Rozwój osobisty

 7. Pingback: Umiejętności trenerskie | Rozwój osobisty

 8. Pingback: Techniki relaksacyjne - nauka relaksu | Rozwój osobisty

 9. Pingback: 6 oznak, że brakuje Ci inteligencji emocjonalnej i jak to naprawić? | Rozwój osobisty

 10. Pingback: Oferowanie konstruktywnej krytyki | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *