Umiejętności kreatywnego myślenia

Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie zawsze potrafią generować nowe pomysły i kreatywnie myśleć, a inni mają trudności z tym? Odpowiedź tkwi w ich zdolności do kreatywnego myślenia.

Kreatywne myślenie to umiejętność spojrzenia na rzeczy inaczej i znajdowania nowych sposobów rozwiązywania problemów. Umiejętności kreatywnego myślenia zdecydowanie nie są przeznaczone tylko dla „typów kreatywnych”, takich jak artyści i muzycy. Od czasu do czasu każdy może skorzystać na kreatywnym myśleniu.

Niezależnie od tego, czy postrzegasz siebie jako typ kreatywny, czy nie, możesz nauczyć się przydatnych umiejętności i technik, które pozwolą Ci wykorzystać kreatywne myślenie „prawej półkuli” i wprowadzić nową perspektywę do innowacji, rozwiązywania problemów i zarządzania zmianami.


Co to jest kreatywne myślenie?

Kreatywność to umiejętność tworzenia czegoś nowego. Może to być obraz lub utwór muzyczny – ale może to być również nowy pomysł.

Kreatywne myślenie to zatem umiejętność innego myślenia: spojrzenia na problem lub problem z nowej perspektywy lub perspektywy. To często pozwala znaleźć nowe rozwiązanie, a nawet zobaczyć, że problem niekoniecznie wymaga rozwiązania.

Potrzeba kreatywnego myślenia pojawia się, ponieważ nasze mózgi w naturalny sposób idą na pewne „skróty”. Kiedy już mamy jakąś informację, zwykle używamy jej ponownie: tak się uczymy. Ma to ogromne zalety – na przykład oznacza, że ​​nie musimy uczyć się, jak używać noża i widelca za każdym razem, gdy jemy – ale ma też pewne wady, polegające na tym, że często przestajemy myśleć o rzeczach, które robimy, regularnie widzieć lub mówić.

Formalne myślenie twórcze

Oczywiście można cały czas myśleć kreatywnie. Są ludzie, którzy po prostu kipią nowymi pomysłami i wydają się widzieć wszystko nieco inaczej niż ludzie wokół nich.

To są ludzie, którzy zawsze pytają „ Dlaczego? ’i’ Dlaczego nie? ”.

Są naturalnymi rozwiązaniami problemów i innowatorami.

Jednak dla większości ludzi kreatywne myślenie wymaga więcej wysiłku. Wolą oszczędzać swoje twórcze myślenie, gdy jest to naprawdę konieczne.

Typowe przykłady sytuacji, w których możesz poświęcić trochę czasu na zastosowanie technik kreatywnego myślenia, obejmują:

  • Kiedy stoisz przed poważnym problemem lub problemem i nie widzisz oczywistej drogi naprzód.
  • W czasach zmian , kiedy trudno jest przewidzieć, co może nas czekać, i chcesz pomyśleć o możliwych scenariuszach.
  • Kiedy jest wiele nieporozumień co do tego, co musi się wydarzyć, a żaden kompromis nie wydaje się możliwy bez dużego wysiłku.
  • Kiedy potrzebujesz czegoś nowego , czego wcześniej nie próbowano, ale nie wiesz, czego.

W takich przypadkach warto zastosować „formalne” kreatywne myślenie i skorzystać z pomocy przeszkolonego moderatora, który pomoże grupie jak najlepiej wykorzystać sesję.


Zwiększanie kreatywności myślenia

Poza „formalnymi” możliwościami kreatywnego myślenia, są też rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie w rutynowym myśleniu bardziej kreatywnym.

Obejmują one:

  • „ Rozwijanie społecznych skrzydeł ”, aby poznać szerszą i bardziej zróżnicowaną grupę ludzi.Wszyscy najlepiej dogadujemy się z ludźmi, którzy są tacy jak my, a zwłaszcza z ludźmi o tym samym pochodzeniu i ogólnych poglądach na życie. Jednak przebywanie z ludźmi, którzy są tacy jak my, zwykle oznacza, że ​​nasze myślenie staje się nieco „leniwe”. Nasze założenia pozostają niepodważalne, a nasze poglądy mają tendencję do wzmacniania się.Poświęcenie czasu na aktywne wyjście i poznanie nowych ludzi – a zwłaszcza bardziej zróżnicowanych ludzi, którzy nie są tacy jak ty – pomoże ci rzucić wyzwanie twoim założeniom. Nawet nie zdając sobie sprawy, że to robisz, zaczniesz myśleć szerzej i inaczej patrzeć.To oczywiście pierwszy krok do bardziej kreatywnego myślenia.
  • Korzystanie z nowych możliwości i próbowanie nowych rzeczyJedno konkretne badanie badawcze testowało kreatywność wśród osób, które mieszkały za granicą i tych, którzy nie mieszkali poza krajem urodzenia. Badanie wykazało, że ludzie, którzy mieszkali za granicą, potrafili lepiej myśleć twórczo, aby rozwiązać problem.Oczywiście nie każdy może wyjechać i mieszkać za granicą przez jakiś czas, ale aktywne poszukiwanie i wykorzystywanie okazji do zrobienia czegoś nowego może przynieść ten sam efekt.Warto rzucić sobie wyzwanie, aby nauczyć się nowej umiejętności lub zrobić coś, co uważasz za trudne, po prostu ze względu na wpływ, jaki wywrze to na twoje myślenie!
  • Kwestionowanie stereotypów i zmuszanie się do myślenia poza oczywistościąInne badanie wykazało, że osoby, które poproszono o myślenie o osobach, które nie pasowały do ​​stereotypu (np. Położna płci męskiej), były bardziej zdolne do kreatywnego myślenia niż osoby poproszone o myślenie o kimś, kto pasuje do stereotypu.To bardzo mała rzecz, ale pokazuje wpływ konwencjonalnego myślenia na naszą zdolność do bardziej kreatywnego myślenia.Świadomość stereotypów i zadawanie sobie pytań „Ale dlaczego tak myślę?” pomoże ci ujawnić twoje założenia i pomoże ci myśleć bardziej twórczo.
  • Angażowanie się w sztukę, teatr i muzykęWydaje się, że osoby, które chodzą do teatru, chodzą na koncerty lub angażują się w inne działania kulturalne, są również bardziej zdolne do kreatywnego myślenia. Myślenie jest takie, że te działania pomagają nam spojrzeć na rzeczy z nowej perspektywy, a zatem myśleć bardziej twórczo. Najwyraźniej mogą również pomóc Ci poczuć się bardziej połączonym i ogólnie milszym.Poświęcenie czasu na cieszenie się sztuką lub tworzenie czegoś w wolnym czasie pomoże Ci ogólnie poszerzyć horyzonty.

Ostatnia myśl

Nauczenie się myślenia w inny sposób przynosi ogromne korzyści. Pomoże ci to poprawić zdolność rozwiązywania problemów, a także pomoże ci zobaczyć perspektywy innych. W coraz bardziej globalnym świecie szersze horyzonty i zdolność do szerszego myślenia nigdy nie zaszkodzą.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Liczba wyświetleń: 1529

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *