Programowanie neurolingwistyczne (NLP)

Co to jest programowanie neurolingwistyczne?

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) zapewnia praktyczne sposoby zmiany sposobu myślenia, patrzenia na przeszłe wydarzenia i podejścia do swojego życia.

Programowanie neurolingwistyczne pokazuje, jak przejąć kontrolę nad swoim umysłem, a tym samym nad swoim życiem. W przeciwieństwie do psychoanalizy, która koncentruje się na „ dlaczego ”, NLP jest bardzo praktyczne i skupia się na „ jak ”.


Przejęcie kontroli nad swoim umysłem: zasada NLP

NLP działa od punktu wyjścia, w którym możesz nie kontrolować zbyt wiele w swoim życiu, ale zawsze możesz przejąć kontrolę nad tym, co dzieje się w Twojej głowie.

Twoje myśli, uczucia i emocje nie są rzeczy, które  , lub które mają , ale rzeczy, które zrobić . Ich przyczyny mogą być często bardzo skomplikowane i obejmować na przykład komentarze lub przekonania rodziców lub nauczycieli albo zdarzenia, których doświadczyłeś.

NLP pokazuje, jak możesz przejąć kontrolę nad tymi przekonaniami i wpływami. Używając technik umysłu, takich jak wizualizacja, możesz zmienić sposób, w jaki myślisz i czujesz o przeszłych wydarzeniach, lękach, a nawet fobie.


Moc wiary

To, w co wierzysz, może być niezwykle potężne.

Jeśli uważasz, że jesteś chory i że umrzesz, prawdopodobnie to zrobisz: czarownicy stosują tę technikę od wieków.

Podobnie, jeśli uważasz, że otrzymałeś coś, co sprawi, że poczujesz się lepiej, często stajesz się lepszy. Ten „efekt placebo” jest dobrze udokumentowany w badaniach klinicznych.

Sprowadza się to do tego, że jeśli uważasz, że możesz coś zrobić, prawdopodobnie możesz. Ale możesz także rzucić wyzwanie ograniczającym przekonaniom i zmienić, czy uważasz, że możesz coś zrobić, zadając sobie pytania takie jak:

 • Skąd mam wiedzieć, że nie mogę tego zrobić?
 • Kto mi to powiedział? Czy mogli się mylić?

Wyznaczanie celów

Wszyscy znamy zasady wyznaczania celów, ale NLP sugeruje kilka interesujących nowych spostrzeżeń, skupiających się na satysfakcji, a nie na niezadowoleniu.

Na przykład pomocne jest, aby Twoje cele były pozytywne; skup się na tym, co chcesz mieć, a nie na tym, co chciałbyś stracić lub czego nie mieć. Powinieneś także pomyśleć o tym, czego naprawdę chcesz. Na przykład tak naprawdę nie chcesz kupić wymarzonego domu, chcesz w nim mieszkać . Znacznie łatwiej jest zmotywować się do celu, który naprawdę Cię satysfakcjonuje.

Siła pytań

Bandler sugeruje, że nasze umysły aktywnie poszukują odpowiedzi na pytania.

Więc jeśli zadasz sobie pytanie: „ Dlaczego czuję się tak źle? ’, twój umysł znajdzie wiele odpowiedzi i poczujesz się gorzej. W przypadku NLP kluczem jest zadawanie właściwych pytań, na przykład:

 • Dlaczego chcę się zmienić?
 • Jak będzie wyglądało życie, gdy się zmienię?
 • Co muszę zrobić więcej / mniej, żeby się zmienić?

Takie pytania w naturalny sposób prowadzą do bardziej pozytywnego spojrzenia.


Niektóre narzędzia i techniki z NLP

Istnieje wiele narzędzi i technik stosowanych w NLP, a ta sekcja zawiera krótkie wprowadzenie do kilku z nich.

Aby dowiedzieć się więcej, możesz wziąć udział w renomowanym kursie NLP lub przeczytać jedną z książek Richarda Bandlera.

Ruchome obrazy

 • Wyobraź sobie obraz kogoś, kto cię denerwuje. Skoncentruj się na tym, jak obraz pojawia się w twoim umyśle.
 • Zmniejsz obraz, umieść go w czerni i bieli i wyobraź sobie, że oddala się od Ciebie. Zwróć uwagę, jak się z tym czujesz.
 • Wyobraź sobie obraz czegoś, co sprawia, że ​​czujesz się dobrze. Spraw, aby był większy i jaśniejszy i przysuń go bliżej siebie. Zwróć uwagę, jak się z tym czujesz.

Ideą tego procesu myślowego jest to, że pomaga ci zobaczyć, jak ludzie lub wydarzenia wpływają na ciebie i zrozumieć, jak się z nimi czujesz.

Manipulując obrazami w ten sposób, uczysz swój mózg wzmacniania dobrych uczuć i osłabiania złych.


Podważanie krytycznego głosu

Wielu z nas przyzna się, że ma w głowach krytyczny głos, który pojawia się w nieodpowiednich momentach i mówi takie rzeczy, jak „ Nie możesz tego zrobić ” lub „ To brzmi zbyt trudne dla kogoś takiego jak ty ”.

Następnym razem, gdy usłyszysz głos krytyczny, wyobraź sobie, że brzmi głupio, może jak Kaczor Donald lub Tweetie Pie.

Zwróć uwagę, jak zmienia to sposób, w jaki postrzegasz „mądrość” głosu.

Jeśli głos nie brzmi już jak ktoś prawdziwy, znacznie łatwiej go uciszyć.


Uruchamianie filmu wstecz

Jeśli miałeś złe doświadczenie, z którym walczysz, aby przezwyciężyć, może pomóc wyobrazić sobie to wstecz.

 • Zacznij od momentu, w którym zdałeś sobie sprawę, że doświadczenie się skończyło. Następnie wyobraź sobie, że całe zdarzenie dzieje się wstecz, aż wrócisz do czasu, zanim to się wydarzyło.
 • Zrób to kilka razy, aż zaznajomisz się ze sposobem, w jaki „film” jest odtwarzany od tyłu.
 • Teraz zrób to naprawdę małym sobie w głowie – powiedz niewiele, aby zobaczyć na ekranie telefonu komórkowego – i odtwórz to ponownie od tyłu.
 • Na koniec pomyśl o innym zakończeniu tego doświadczenia, takim, które sprawia, że ​​się uśmiechasz. Zwróć uwagę, jak zmienił się sposób, w jaki się z tym czujesz.

Kluczem do tej techniki jest to, że pokazujesz swojemu mózgowi inny sposób patrzenia na wspomnienie, co również zmieni Twoje odczucia.


„Brilliance Squared”

 • Weź emocje, które chciałbyś poczuć, na przykład pewność siebie. Wyobraź sobie kolorowy kwadrat przed tobą wypełniony kolorem, który kojarzy ci się z tą emocją.
 • Wyobraź sobie, że stoisz na placu, przepełniony tą emocją. Zwróć uwagę, jak byś stał, wyraz twarzy, wszystko, co dotyczy ciebie.
 • Wejdź na plac i przyjmij płaszcz wyimaginowanego „ty”. Poczuj, jak rozprzestrzenia się w tobie uczucie. Powtórz to kilka razy, aż będziesz mógł to łatwo zrobić.
 • Teraz wyobraź sobie kolorowy kwadrat przed sobą i wejdź do środka. Zobacz, jakie to uczucie.

„Sztuczka” polega na tym, że wytrenowałeś swój umysł, aby kojarzył obraz z uczuciem. Wyczarowując obraz, możesz teraz wyczarować również to uczucie.


Wniosek

NLP to bardzo potężna technika oparta na sile twojego własnego umysłu. Niektórzy mogą nazywać to „sztuczkami umysłu”, ale korzystając z tych i innych technik opracowanych przez praktyków NLP, możesz nauczyć się przejmować kontrolę nad swoim umysłem i reagować na świat.

Możesz nie być w stanie kontrolować świata, ale możesz kontrolować, jak na to reagujesz.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

2 thoughts on “Programowanie neurolingwistyczne (NLP)

 1. Pingback: Poziomy logiczne Diltsa | Rozwój osobisty

 2. Pingback: Podejścia do poradnictwa | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *