Poziomy logiczne Diltsa

Dlaczego niektóre zmiany są o wiele łatwiejsze do osiągnięcia niż inne? A kiedy już to osiągniesz, dlaczego niektóre trwają dłużej?

Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, czy organizacyjnym, wszystko ma związek z poziomem logicznym, na którym próbujesz dokonać zmiany.

Te „poziomy logiczne”, zaproponowane po raz pierwszy przez Roberta Diltsa, są często używane w programowaniu neurolingwistycznym (NLP) , ale zapewniają pomocną strukturę do przyjrzenia się temu, co dzieje się w dowolnej osobie, grupie lub organizacji. Definiują sześć poziomów myślenia lub sytuacji: środowisko, zachowanie, zdolności lub kompetencje, przekonania, tożsamość i duchowość i są zwykle wizualizowane jako hierarchia (patrz diagram poniżej).


Sześć poziomów

Środowisko

Środowisko to warunki zewnętrzne, w których zachodzi zachowanie iw jakich działamy. Osoba działająca na tym poziomie prawdopodobnie będzie wyjaśniać, co się stało, kto tam był i tak dalej. Ogólnie rzecz biorąc, „historia” nie będzie dotyczyła osoby ją opowiadającej, a energia będzie potrzebna na wyjaśnianie, jak coś się wydarzyło. Może się to wiązać z narzekaniem.

Zachowanie

Zachowanie to działania i reakcje jednostki w środowisku. Osoba działająca na tym poziomie będzie opisywać, co pomyślała i zrobiła oraz jaki to miało skutek. Zawiera również informacje o tym, co mogli zrobić i jaki to miałoby skutek.

Zdolność lub kompetencja

Zdolności lub kompetencje można uznać za poziom „jak”. Kompetencje kierują zachowaniem poprzez strategię osobistą, obejmującą umiejętności i ich rozwój. Osoba działająca na tym poziomie mówi i myśli o tym, „jak” coś osiągnąć, w tym jakie umiejętności może potrzebować, aby to osiągnąć.

Wiara

Wiara może być traktowana jako poziom „dlaczego”, a czasami jest również opisywana jako „wartości”. Chodzi o przyczyny tego zachowania, w tym wszelkie podstawowe wartości. Przekonania i wartości mogą wzmacniać lub osłabiać zdolności. Na przykład przekonanie, że „nie jesteś dobry w rysowaniu”, może zniweczyć każdą próbę nauczenia się dobrego rysowania.

Tożsamość

Tożsamość dotyczy tego, „kim” jesteś, i może być również traktowana jako poczucie siebie. Rozmowy na tym poziomie często dotyczą osobistej samorealizacji, np. „Co lubię?”, „Co mnie kręci?”, „Jaka jest moja pasja?” Osoba cierpiąca na stres i wypalenie często angażuje się na tym poziomie.

Duchowość

Duchowość nie zawsze jest zawarta na poziomach logicznych i może być postrzegana jako krok ponad inne. Chodzi o to, „co jeszcze”, poza jednostką i związane z byciem częścią większego systemu, niezależnie od tego, czy będzie to rodzina, społeczność, czy nie. Niektórzy ludzie opisują to jako poziom „mądrości”, a inni całkowicie go wykluczają lub łączą z tożsamością, jako część tego, jak siebie postrzegasz.


Korzystanie z poziomów logicznych

Możesz określić, na jakim poziomie dana osoba posługuje się językiem, którego używa do omówienia problemu lub sytuacji. Jeśli ktoś nadal działa tylko na jednym poziomie, jego problem lub sytuacja może łatwo wydawać się nierozwiązywalna. Jeśli jednak potrafią zmienić poziom, problem się zmieni.

Możesz pomóc komuś zmienić poziom, na którym działa, zmieniając język na inny poziom. To zmieni problem i przyniesie nową perspektywę. Jest to jedno z narzędzi, których często używają trenerzy, aby pomóc swoim klientom przemyśleć problemy, ale jest równie przydatne w przypadku osób w domu lub w pracy, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych.


Istnieje inny sposób, w jaki Poziomy logiczne Diltsa mogą pomóc w praktyce.

Często mówi się, że informacja zwrotna powinna być na poziomie behawioralnym: zawsze należy komentować tylko zachowanie, a nie wartości lub przekonania, które się za nim kryją.

Kiedy jednak myślisz o zmianie zachowania, w świetle poziomów logicznych staje się jasne, że bez uwzględnienia podstawowych wartości zmiana może być niemożliwa.

Załóżmy, że stale otrzymujesz opinie, że musisz przeprowadzić więcej prezentacji i wystąpień publicznych. Twoja praca wymaga bardziej publicznej twarzy. Musisz zmienić swoje zachowanie. Ale próbowałeś już wcześniej i to prawdziwa walka. Po prostu zbyt łatwo jest odrzucać zaproszenia na konferencje. Dlaczego? Jeśli spojrzymy na poziomy logiczne i pomyślimy o każdym z nich, może to stać się jaśniejsze.

  1. Zdolność – czy masz niezbędne umiejętności, aby zachowywać się w inny sposób? Jeśli nigdy nie miałeś szkolenia w zakresie publicznego przemawiania i nigdy nie spędzałeś czasu na rozwijaniu swoich umiejętności, to nic dziwnego, że jest to walka.
  2. Przekonania / wartości – czy wierzysz, że możesz się zmienić i czy uważasz, że jest to słuszne? Zbadaj swoje podstawowe wartości i może się okazać, że czai się ukryta myśl, na przykład, że tylko niektórzy ludzie robią prezentacje, a ty nie jesteś jednym z nich, lub że niewłaściwe jest wstawanie publicznie i „dymi w trąbkę”.
  3. Tożsamość – czy twoje zachowanie jest związane z poczuciem siebie? Może naprawdę nienawidzisz mówić publicznie, ponieważ nie lubisz być w centrum uwagi. Trudno będzie zmienić swoje zachowanie, dopóki nie rozwiążesz tej niechęci. Jednak zajmij się niechęcią, a twoja niechęć do wystąpień publicznych może zniknąć z dnia na dzień.

Wniosek

Podobnie jak wiele najbardziej przydatnych narzędzi w zarządzaniu i przywództwie, poziomy logiczne są niezwykle proste. Dzięki temu są one łatwe do zapamiętania i używania na co dzień, aby zmienić sposób myślenia, a być może także sposób, w jaki robią to inni.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *