Co to jest coaching?

Mówiąc prościej, coaching to proces, który ma na celu poprawę wydajności i skupia się na „tu i teraz”, a nie na odległej przeszłości lub przyszłości.

Chociaż istnieje wiele różnych modeli coachingu, tutaj nie bierzemy pod uwagę „coacha jako eksperta”, ale raczej coacha jako pomocnika w nauce.

Istnieje ogromna różnica między uczeniem kogoś a pomaganiem mu w nauce. W coachingu zasadniczo coach pomaga jednostce poprawić jej własne wyniki: innymi słowy, pomaga im się uczyć.

Dobrzy trenerzy uważają, że dana osoba zawsze ma odpowiedź na własne problemy, ale rozumie, że może potrzebować pomocy w znalezieniu odpowiedzi.


„Wewnętrzna gra”

Żadna dyskusja o coachingu nie byłaby kompletna bez wzmianki o Timothym Gallweyu i jego spostrzeżeniach na temat „ wewnętrznej gry ”.

Książka Gallweya The Inner Game of Tennis zrewolucjonizowała myślenie o coachingu. Zasugerował, że największe przeszkody na drodze do sukcesu i osiągnięcia potencjału mają charakter wewnętrzny, a nie zewnętrzny. Jego wgląd był taki, że trenerzy mogą pomagać poszczególnym osobom w ulepszaniu ich gry, odwracając ich uwagę od ich wewnętrznego dialogu, aw szczególności od krytycznego głosu, który powiedział: „Nie tak! Skoncentruj się na swoich rękach! Skoncentruj się inaczej!”.

Rozpraszając ten wewnętrzny głos, ciało mogło przejąć kontrolę. Okazuje się, że często ciało ma bardzo jasne wyobrażenie, co zrobić, gdy wewnętrzne dialogi są stłumione. Gallwey posłużył się przykładem, prosząc ludzi o skupienie się na wysokości, na jakiej uderzyli w piłkę tenisową. Ta aktywność sama w sobie nie ma znaczenia, ale prosta czynność skupienia się na niej rozproszyła wewnętrzny głos i umożliwiła przejęcie władzy przez zdolne ciało. Jednostka rozluźniła się, a ich tenis natychmiast się poprawił.

Prawdziwym spostrzeżeniem Gallweya było to, że dotyczyło to nie tylko tenisa, ale ludzie na ogół mieli w sobie odpowiedzi na własne problemy.

Zasadniczą częścią coachingu jest zatem pomoc ludziom w nauce wyciszania tego wewnętrznego głosu i pozwoleniu, by ich instynkt lub podświadomość przejęły kontrolę. Czasami oznacza to odwrócenie uwagi, a czasami chodzi o zbadanie „najgorszego scenariusza” i usunięcie strachu.


Różnice między nauczaniem, coachingiem, mentoringiem i doradztwem

Chociaż nauczanie, coaching, mentoring i doradztwo mają wspólne pewne kluczowe cechy i umiejętności, są one jednak całkiem różne i ważne jest, aby być świadomym różnic.

Nauczanie i szkolenie

W nauczaniu i szkoleniach zaangażowany jest nauczyciel-ekspert, który przekazuje wiedzę swoim uczniom.

Chociaż najlepsi nauczyciele będą używać technik partycypacyjnych i interaktywnych, takich jak coaching, zdecydowanie istnieje nierównowaga wiedzy, ponieważ nauczyciel jako ekspert zna „właściwą odpowiedź”.

Coaching

Coaching wiąże się z przekonaniem, że dana osoba ma w sobie odpowiedzi na własne problemy.

Trener nie jest ekspertem w danej dziedzinie, a raczej koncentruje się na pomocy jednostce w uwolnieniu jej własnego potencjału. Koncentruje się bardzo na jednostce i na tym, co jest w jej głowie. Trener niekoniecznie jest osobą wyznaczoną: każdy może podchodzić do coachingu z innymi, niezależnie od tego, czy są rówieśnikami, podwładnymi czy przełożonymi.

„ Coaching ” jest jednym z podstawowych stylów przywódczych zidentyfikowanych przez Daniel Goleman.

Kluczową umiejętnością coachingu jest zadawanie właściwych pytań, aby pomóc danej osobie w rozwiązaniu jej własnych problemów.

Mentoring

Mentoring jest podobny do coachingu. Panuje powszechna zgoda co do tego, że mentor jest przewodnikiem, który pomaga komuś uczyć się lub rozwijać szybciej niż w pojedynkę.

W miejscu pracy mentorzy są często formalnie wyznaczani jako tacy za obopólną zgodą i poza łańcuchem kierowniczym danej osoby. Zwykle mają duże doświadczenie i wiedzę w danej branży.

Relacja mentorska zwykle koncentruje się na przyszłości, rozwoju kariery i poszerzaniu horyzontów jednostki, w przeciwieństwie do coachingu, który koncentruje się bardziej na tu i teraz oraz na rozwiązywaniu bezpośrednich problemów lub problemów.

Poradnictwo

Poradnictwo jest bliższe interwencji terapeutycznej. Koncentruje się na przeszłości, pomagając jednostce pokonać bariery i problemy z przeszłości oraz przejść dalej. Tutaj nacisk może być wewnętrzny lub zewnętrzny.


Różnice między tymi różnymi „ metodami uczenia się ” można podsumować następująco:

Metoda uczenia się:CoachingMentoringPoradnictwo
Pytanie:W jaki sposób?Co?Dlaczego?
Ostrość:TeraźniejszośćPrzyszłośćPrzeszłość
Cel:Doskonalenie umiejętnościRozwijanie i angażowanie się w cele edukacyjnePokonywanie barier psychologicznych
Cel:Podnoszenie kompetencjiOtwieranie horyzontówBudowanie zrozumienia siebie

Na podstawie pracy: Clutterbuck, D. & Schneider, S. (1998)


Wniosek

Termin „coaching” oznacza wiele różnych rzeczy dla różnych osób, ale ogólnie dotyczy pomocy poszczególnym osobom w rozwiązywaniu ich własnych problemów i poprawianiu ich wyników.

Nie ma znaczenia, czy coaching jest używany w sporcie, życiu czy biznesie, dobry trener wierzy, że każdy ma zawsze odpowiedź na swoje problemy. Potrzebują tylko pomocy, aby je odblokować.

Więcej dowiesz się na szkoleniach.

6 thoughts on “Co to jest coaching?

  1. Pingback: Umiejętności trenerskie | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Co to jest mentoring? | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Co to jest ciągły rozwój zawodowy? | Rozwój osobisty

  4. Pingback: Techniki relaksacyjne - nauka relaksu | Rozwój osobisty

  5. Pingback: Ramy do nauki dobrego życia | Rozwój osobisty

  6. Pingback: Podejścia do poradnictwa | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *