Umiejętności zarządzania zmianą osobistą

Dlaczego niektórzy ludzie zdają się łagodnie przechodzić przez wszystkie zmiany, które rzuca na nich życie, podczas gdy inni denerwują się, gdy muszą zmienić nawet płatki śniadaniowe?

Kluczem jest to, jak postrzegasz zmiany i poziom akceptacji niepewności.

Istnieje wiele dowodów na to, że to, co najbardziej stresuje nas jako istoty ludzkie, to niepewność, a nie zmiana sama w sobie. Nawet najtrudniejsze wydarzenia życiowe, takie jak rozwód czy separacja małżeńska, mogą być bardziej stresujące pod względem niepewności.

Bardzo często nie chodzi o wydarzenie, ale o zmartwienie „co ja zrobię?” lub „jak poradzą sobie dzieci?”. że ludzie uważają za trudne. Ale jest kilka prostych umiejętności, które możesz rozwinąć, które pomogą ci zarządzać zmianami we własnym życiu, czy to poprzez wydarzenia zawodowe, czy życiowe.


Stres: Trochę tła

Nasze strony dotyczące zarządzania stresem zawierają więcej informacji na temat zrozumienia stresu i stresujących wydarzeń życiowych, ale tutaj warto powtórzyć, że stres nie jest tylko w umyśle. Stres może wywoływać prawdziwe objawy fizyczne, w tym zawroty głowy, napięciowe bóle głowy, biegunkę i bezsenność, co z kolei może powodować pogorszenie samopoczucia i jeszcze większego stresu.

Ten rodzaj „negatywnej pętli sprzężenia zwrotnego” jest powszechny w naturze i ma na celu powstrzymanie Cię! Twoje ciało próbuje ci coś powiedzieć i jeśli tego nie posłuchasz, możesz naprawdę poważnie zachorować.

Nie ulegaj pokusie ignorowania objawów stresu i miej nadzieję, że same znikną. Nie zrobią tego. Zamiast tego musisz zająć się przyczynami.

Jeśli zmagasz się ze stresem i źle się czujesz, powinieneś zasięgnąć profesjonalnej pomocy doradcy lub pracownika służby zdrowia.

Stres pozostawiony bez kontroli może prowadzić do depresji, potencjalnie poważnej choroby psychicznej. Dowiedz się więcej na naszych stronach: Czym jest depresja? metody leczenia depresji .


Radzenie sobie ze zmianą

Istnieje wiele dowodów na to, że wszyscy przechodzimy przez mniej więcej ten sam proces, gdy mamy do czynienia ze zmianą, chociaż poszczególne etapy mogą w niektórych przypadkach trwać dłużej niż w innych.

Elizabeth Kubler-Ross przyjrzała się sposobowi, w jaki ludzie godzą się z wiadomością, że mają śmiertelną chorobę, i opracowała model zwany krzywą przejścia lub zmianą. Późniejsze badania wykazały, że ludzie w podobny sposób reagują na żałobę, a także na zmiany w pracy. 

Model pokazuje, że ludzie zaczynają w stanie zaprzeczenia, z dość wysokim poziomem energii i pewności siebie, ale ta pewność siebie i energia spadają, gdy czują potrzebę wsparcia, a potem wpadają w złość, zadając pytania typu „Dlaczego ja?”. Następnie zaczynają dążyć do eksploracji swojego stanu i nowych opcji oraz do akceptacji.

Zarządzanie zmianą osobistą

Jest taka modlitwa, która została przyjęta przez Anonimowych Alkoholików, zwana Modlitwą Spokoju. To mówi:

Chociaż mogło się to stać dość oklepane, nie jest to nierozsądne podejście do zarządzania zmianami w swoim życiu.

Akceptowanie rzeczy, których nie możesz zmienić

Jedną z rzeczy, o których ci, którzy przyjmują zmiany, ogólnie mówią, że robią, jest akceptacja tego, czego nie można zmienić, i martwienie się tylko o to, co sami mogą zmienić.

Pozbycie się zmartwień może być bardzo trudne, ale nie ma sensu stresować się rzeczami, nad którymi nie masz kontroli.

Planowanie zmiany rzeczy, które możesz

Następnym krokiem jest rozważenie kwestii i obszarów, nad którymi masz kontrolę. Zamiast martwić się potencjalną zmianą, zadaj sobie dwa pytania:

  • Realistycznie rzecz biorąc , czy jest coś, co mogę zrobić, aby zmienić prawdopodobieństwo wystąpienia tego zdarzenia, a jeśli tak, to co?
  • Realistycznie , czy jest coś, co mogę zrobić, aby zmienić wynik na korzystniejszy dla mnie, a jeśli tak, to co?

Kluczowym słowem jest tutaj realistycznie : muszą to być działania, które naprawdę możesz podjąć, aby coś zmienić, a nie rzeczy z „idealnego świata”, takie jak „Zdobędę kwalifikacje z hydraulika w ciągu trzech tygodni i będę najlepszym studentem, jakiego kiedykolwiek widzieli”.

Zanim zastanowisz się, jak możesz zmienić wynik, ważne jest, aby zastanowić się, jak może wyglądać Twój idealny wynik i jak prawdopodobne jest, że tak się stanie.

Zajrzyj na nasze strony: Myślenie strategiczne i Planowanie działań , aby uzyskać więcej pomocy w przemyśleniu problemów i planowaniu kolejnych kroków.

Mądrość poznania różnicy

To ostatni element w harmonijnym zarządzaniu zmianą.

Podobnie jak dobrzy myśliciele strategiczni , ci, którzy dobrze akceptują zmiany osobiste i zarządzają nimi, to ci, którzy jasno wiedzą, czego chcą. Szybko decydują, czego nie mogą zmienić, i odkładają to na bok. Są również skuteczni w podejmowaniu niezbędnych kroków w kierunku zmiany i przejmowaniu kontroli nad tymi elementami, które mogą zmienić.

I w końcu…

Najważniejszym elementem do zapamiętania jest to, że:

Kiedy już podejmiesz ostateczną decyzję o tym, co możesz, a czego nie możesz zmienić i co zamierzasz z tym zrobić, trzymaj się tego.

Zaakceptuj swoją decyzję i przejdź dalej. Nie martw się ciągle „a co jeśli”, ponieważ podważy to całą twoją dobrą pracę polegającą na parkowaniu rzeczy, których nie możesz kontrolować. Nie ma nawet znaczenia, że ​​powodem, dla którego nie możesz realistycznie nic zrobić, jest „Mam zbyt wiele innych zajęć w moim życiu, aby mieć czas, aby sobie z tym poradzić”. W porządku. Zrób sobie przerwę i zaakceptuj własną mądrość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *