Co to stres? Zrozumienie stresu

Stres, jak większość ludzi rozumie ten termin, jest reakcją na nadmierną presję. Może to wynikać z wydarzeń życiowych, pracy lub po prostu poczucia braku kontroli. Zdecydowana większość ludzi przynajmniej raz w życiu będzie cierpieć z powodu stresu, a wielu żyje z nim przez większość czasu.

Niestety, zbyt duży stres może być bardzo szkodliwy dla zdrowia, powodując długotrwałe problemy, takie jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Ta strona zawiera wprowadzenie do stresu i wyjaśnia niektóre z jego najczęstszych przyczyn oraz objawy, które mogą pojawić się w jego wyniku.

Co to stres?

Stres można opisać jako cierpienie, które jest spowodowane w wyniku wymagań stawianych energii fizycznej lub psychicznej. Stres często wpływa na zachowanie, więc stres u jednej osoby może również wywierać stres na osoby wokół niej, czy to rodzinę, przyjaciół czy współpracowników.

Różni ludzie uważają różne rzeczy za stresujące i mogą również radzić sobie z różnymi poziomami presji, zanim staną się zestresowani.

Na przykład niektórzy ludzie uważają, że przebywanie wśród dużej liczby osób i unikanie tłumów jest bardzo stresujące. Inni nie lubią nic bardziej niż pomysł festiwalu muzycznego, na którym tysiące ludzi przebywa blisko siebie na kilka dni. Niektórzy uważają, że zbyt dużo pracy jest stresujące, podczas gdy wielu innych twierdzi, że stresujące jest, gdy nie ma wystarczająco dużo do zrobienia.

Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że stres jest osobisty i nie oceniać innych według własnych standardów stresu.

Przyczyny stresu

Stres może powstać w wyniku wielu czynników, w tym wydarzeń życiowych, pracy i zachowania innych.

Będą się one różnić dla różnych osób, chociaż prawdopodobnie są takie, co do których wszyscy zgodzimy się, że są stresujące, takie jak utrata pracy, rozstanie z partnerem i przeprowadzka do nowego domu.

Stresujące wydarzenia życiowe

Wiele z najbardziej stresujących sytuacji w życiu jest wynikiem nieplanowanych zmian okoliczności osobistych. Istnieją pewne dowody na to, że stresujące jest nie tyle samo wydarzenie, co poczucie braku kontroli nad własnym życiem.

Poniższa lista jest skompilowana na podstawie odpowiedzi udzielonych przez dużą liczbę osób na temat tego, jak trudno jest dostosować się do różnych wydarzeń zmieniających życie. Wysoki wynik pokazuje, że ludziom trudno jest dostosować się do tego wydarzenia, co z kolei wskazuje na wysoki czynnik stresu.

Zdarzenie:Wynik na 100
Śmierć współmałżonka lub partnera100
Rozwód73
Separacja małżeńska65
Śmierć bliskiego członka rodziny63
Urazy osobiste lub choroba53
Związek małżeński50
Utrata pracy47
Pojednanie małżeńskie45
Przejście na emeryturę45
Zmiana stanu zdrowia członka rodziny44
Ciąża40
Problemy seksualne39
Dodanie nowego członka rodziny39
Śmierć bliskiego przyjaciela37
Zmień na inny rodzaj pracy36
Przyjęcie dużej hipoteki31
Zmiana obowiązków w pracy29
Syn lub córka opuszczają dom29
Współmałżonek rozpoczyna lub przestaje pracować26
Rozpoczynanie lub kończenie szkoły26
Kłopoty z szefem23
Zmiana w rezydencji20
Zaciągnięcie pożyczki17
Zmiana nawyków żywieniowych15
Święto13
Boże Narodzenie12
Drobne naruszenia prawa11

Na podstawie: Wskaźnik zmiany życia Holmesa i Rahe; Journal of Psychosomatic Research, 1967, tom. 11, s. 213-218.

Zmiany życiowe mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie, dobre lub złe . Ludzie, którzy mają bardzo stresujące zmiany życiowe, często później chorują. Większość ludzi uważa, że ​​śmierć współmałżonka jest najbardziej stresującą zmianą w życiu. Wdowcy umierają o 40% częściej niż inni ludzie, a także mają wysoki wskaźnik chorób i depresji .

Stresujące mogą być nie tylko nieprzyjemne wydarzenia. Prawie każda zmiana okoliczności może powodować stres, gdy dostosowujemy się. Jeśli to możliwe, mądrze jest nie wprowadzać w życiu zbyt wielu zmian w tym samym czasie.

Pewne sytuacje mogą również prowadzić do tego, że ludzie czują się zestresowani, chociaż stopień stresu będzie zależał między innymi od strategii radzenia sobie danej osoby.

Środowisko może nas stresować: na przykład hałas, tłumy, słabe oświetlenie, zanieczyszczenia lub inne czynniki zewnętrzne, nad którymi nie mamy kontroli, mogą powodować niepokój i irytację.

Przystosowywanie się do współczesnego życia również może być źródłem stresu. Obecnie komunikujemy się z ludźmi na wiele różnych sposobów, np. przez Internet, telefony komórkowe i różne media nadawcze, a oczekiwanie na szybką odpowiedź wzrosło.

Mamy też do dyspozycji o wiele więcej towarów, a niektórzy ludzie oczekują utrzymania określonego stylu życia i poziomu konsumpcjonizmu. Ponadto wiele osób pracuje obecnie i opiekuje się dziećmi i/lub starszymi rodzicami. Wszystkie te zmiany powodują, że stres jest obecnie niestety powszechny zarówno w naszym życiu osobistym, jak i zawodowym.

Stres w pracy

Szczególnym środowiskiem, w którym wiele osób doświadcza stresu, jest praca.

Stres w pracy może być wynikiem proszenia lub oczekiwania na wykonanie zbyt dużej ilości pracy lub pracy przez bardzo długi czas. Może to jednak być również wynikiem braku wystarczającej pracy lub braku dostatecznego zrozumienia tego, czego się oczekuje.

Jak w przypadku każdej formy stresu, głównym problemem jest często poczucie braku kontroli.


Oznaki i objawy stresu

Istnieje wiele typowych oznak i objawów stresu, a stres może również prowadzić do poważniejszych problemów i chorób.

Niepokój

Lęk powstaje, gdy wydaje się, że wydarzenia życiowe zagrażają indywidualnemu samopoczuciu fizycznemu, społecznemu lub psychicznemu. Poziom lęku odczuwanego przez jednostkę zależy od:

  • Jak groźne są postrzegane te wydarzenia życiowe;
  • Indywidualne strategie radzenia sobie; i
  • Ile stresujących wydarzeń ma miejsce w krótkim czasie.

Lęk jest całkiem normalny i większość ludzi od czasu do czasu staje się niespokojna. Jednak lęk może stać się problemem, jeśli wpływa na twoją zdolność radzenia sobie z życiem lub radzenia sobie z rzeczami, które powodują twój niepokój.

Zobacz naszą stronę: Czym jest lęk? po więcej informacji.

Napięcie

Napięcie to naturalna reakcja na lęk lub stres.  Jest to część prymitywnego instynktu przetrwania, w którym zmiany fizjologiczne przygotowują jednostkę do „walki lub ucieczki” poprzez uwalnianie hormonu adrenaliny.

Ta reakcja współczulna, jak wiadomo, powoduje uwolnienie do organizmu substancji chemicznej zwanej trifosforanem adenozyny (ATP) i powoduje, że mięśnie napinają się gotowe do działania. W wyniku działania adrenaliny naczynia krwionośne w pobliżu skóry zwężają się, aby spowolnić krwawienie w przypadku urazu i zwiększyć dopływ krwi do mięśni, serca, płuc i mózgu. Trawienie zostaje zahamowane, pęcherz rozluźnia się, wzrasta tętno i prędkość oddechu, ciało bardziej się poci. Stajesz się bardziej czujny, twoje oczy rozszerzają się i dostajesz przypływ energii.

Reakcje te są niezwykle przydatne w sytuacjach fizycznego zagrożenia: na przykład, gdy ściga cię dzikie zwierzę.

Jednak dla większości z nas w dzisiejszych czasach lęków nie da się rozwiązać reakcją typu „walcz lub uciekaj” ani żadną reakcją fizyczną.

Współczesne sytuacje stresowe zwykle trwają znacznie dłużej. Natychmiastowa reakcja zwykle nie łagodzi sytuacji wywołującej niepokój. Dlatego żyjemy w długotrwałym stanie niepokoju, który może prowadzić do objawów powszechnie kojarzonych ze stresem. Uniemożliwiają one osobom relaks i dlatego mogą być szkodliwe dla zdrowia i dobrego samopoczucia.


Ciągły stres może prowadzić do uczucia letargu i zmęczenia, migreny, poważnych rozstrojów żołądka i bezsenności. Silny stres może również prowadzić do ataków paniki, bólów w klatce piersiowej, fobii i lęku przed poważną chorobą.

Podobnie jak w przypadku wszystkich takich objawów, należy zwrócić się o pomoc i poradę do pracownika służby zdrowia.

Kluczową kwestią jest rozpoznanie, że te objawy są spowodowane stresem. Gdy jest to jasne, możesz zacząć podejmować działania w celu radzenia sobie z przyczynami, a nie tylko z objawami.

Można to zrobić, ucząc się wielu technik redukcji stresu.

Zobacz naszą stronę Unikanie stresu, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak unikać i zmniejszać stres w swoim życiu, w tym poprzez techniki relaksacyjne.

Zapobieganie i łagodzenie stresu

Pierwszym krokiem do zmniejszenia stresu jest rozpoznanie go. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy rozumiesz, co wywołuje Twój stres i Twoje osobiste oznaki stresu. Dla wielu osób osobisty program radzenia sobie ze stresem , skoncentrowany na zapobieganiu stresowi w równym stopniu, jak na radzeniu sobie ze stresem i jego redukcji, jest obecnie istotną częścią współczesnego życia.

Więcej dowiesz się na szkoleniu z tematyką stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *