Ramy do nauki dobrego życia

Nasza strona o dobroci wyjaśnia, jak zacząć korzystać z kompasu moralnego, oraz kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc ci zarządzać emocjami i rozwijać bardziej cnotliwy sposób życia.

Ta strona przedstawia bardziej systematyczny pogląd, ramy, w jaki sposób możesz ocenić rozwój swojej bardziej cnotliwej jaźni.

Te ramy można wykorzystać do każdej cnoty lub dobrego sposobu życia. Pomoże ci przejrzeć swoje działania po wydarzeniu, a także ocenić je wcześniej, chociaż jest to trudniejsze. Pomoże Ci również ocenić postępy i naukę.


Cztery poziomy „ dobroci ”

Może pomóc, jeśli myślisz o nauce zachowania się w bardziej cnotliwy sposób jako czteroetapowym procesie.

01 – Absolutny początkujący

Na tym etapie nie rozwinąłeś jeszcze swojego moralnego kompasu w silne narzędzie, które pomoże ci prowadzić. Twoje pomysły na temat tego, co uważa się za „dobry” sposób działania, mogą zatem być trochę nierozsądne. Możesz także mieć trudności z zarządzaniem emocjami. Połączenie niewiedzy, co należy zrobić, i kierowanie się emocjami, prawdopodobnie oznacza, że ​​twoje działania są również nierozsądne.

Wynik: Prawdopodobnie będziesz potrzebować ponownego przemyślenia, ponieważ twoje działania mogą powodować ból lub dyskomfort u innych.


02 — uczeń

Na tym etapie twój kompas moralny szybko się rozwija. Zaczynasz mieć znacznie lepsze wyczucie tego, co powinieneś zrobić. Jednak twoje emocje nadal prawdopodobnie napędzają to, co robisz. W rezultacie Twoje działania mogą nadal nie być właściwe.

Wynik: Twoje działania mogą nadal powodować ból lub dyskomfort u innych, ale przynajmniej zdajesz sobie sprawę z problemu!


03 – Prawie tam

Twój kompas moralny jest już całkiem dobrze rozwinięty. Możesz zapoznać się z nim jako z całkiem pewnym przewodnikiem, co należy zrobić. Zyskujesz również znaczną kontrolę nad swoimi emocjami. Nawet jeśli nie chcesz czegoś robić, możesz użyć rozumu, aby przejąć kontrolę nad swoimi emocjami i upewnić się, że postępujesz właściwie. Możesz jednak postępować właściwie „przez zaciśnięte zęby”, ponieważ emocje każą ci zrobić coś zupełnie innego.

Wynik: Dobra robota! Robisz dobrze, nawet jeśli przez zaciśnięte zęby


04 – Cnotliwe życie

Na tym etapie możesz uznać, że właściwie opanowałeś sztukę cnotliwego życia, przynajmniej jeśli chodzi o tę konkretną czynność lub sytuację. Wiesz, co należy zrobić, twoje emocje mówią ci, że jest to właściwe, a robisz to swobodnie i chętnie. Może to zabrzmieć zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, ale osiągnięcie tego etapu będzie wydawało się „właściwe”.

Wynik: jesteś na miejscu i możesz uważać się za cnotliwego.


Te cztery etapy możemy podsumować w tabeli:

EtapStan charakteruEmocje: jak się czuję?Opcje i moje wybory: co mogę zrobić?Akcje: co zrobiłem?
Absolutny początkującyNierozsądny – potrzebujesz przemyślenia aŹLEŹLEŹLE
UczeńNietrzymanie moczu – wiedząc, co należy zrobić, ale dać się ponieść emocjomŹLEDOBRZEŹLE
Prawie tuKontynent – ​​robimy dobrze, ale przez zaciśnięte zębyŹLEDOBRZEDOBRZE
Cnotliwe życieCnotliwyDOBRZEDOBRZEDOBRZE

Widać wyraźnie, że na każdym etapie rozwoju opanowałeś jeszcze jeden obszar:

  • Po pierwsze, rozwijasz zrozumienie, co należy zrobić , używając rozumu do rozwijania swoich opcji i wyborów;
  • Po drugie, zdobywasz mistrzostwo nad swoimi działaniami , używając rozumu do tłumienia reakcji emocjonalnej i upewniając się, że zachowujesz się w sposób zgodny z tym, o czym wiesz, że jest słuszne; i
  • W końcu zyskujesz panowanie nad swoimi emocjami, dzięki czemu twoja emocjonalna reakcja na sytuację jest również „właściwa”, podobnie jak twoje działania.

Modele uczenia się

Jeśli znasz jakieś modele uczenia się, może się okazać, że ten proces brzmi nieco znajomo. W szerokim zakresie opiera się na modelu cyklu kompetencyjnego.

Więcej na ten temat znajdziesz na naszej stronie Coaching.

Ogólnie rzecz biorąc, model zakłada, że ​​uczysz się w czterech etapach:

  • ’ Nieświadoma niekompetencja ’, gdzie nie wiesz, czego nie wiesz. Odpowiada to tutaj etapowi „Absolute Beginner”;
  • „ Świadoma niekompetencja ”, gdzie wiesz, czego nie możesz zrobić, ale nie wiesz, jak to zrobić, co jest tutaj równoznaczne z etapem „Ucznia”;
  • ’ Świadoma kompetencja ’, gdzie wiesz, co robić, ale wciąż masz z tym trudności. To jest etap „Prawie tam”; i
  • „ Nieświadoma kompetencja ”, gdzie „zinternalizowałeś” uczenie się i robisz właściwą rzecz, nie myśląc o tym.

Wartościowe osiągnięcia są rzadko łatwe

Może to zabrzmieć jak banał, ale w czymś, co przychodzi łatwo, nie ma poczucia osiągnięcia. Na szczęście nikt nigdy nie powiedział, że nauka cnotliwego życia będzie łatwa, co oznacza, że ​​poczucie osiągnięć powinno być znacznie większe.

Jednak będą chwile, kiedy będziesz rozpaczać, że kiedykolwiek tam dotrzesz. Ramy na tej stronie mogą stanowić pomocny przewodnik po tym, jak daleko zaszedłeś, i pokazać, że sukces może być bliższy niż myślisz.

Wiele więcej dowiesz się ze szkoleń z zakresu interpersonalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *