Sprawiedliwość i uczciwość

Pojęcie sprawiedliwości jest głęboko zakorzenione w większości z nas. Wystarczy, że usłyszysz krzyk dziecka „ To niesprawiedliwe !” żeby to zrozumieć.

Co właściwie rozumiemy przez sprawiedliwość? Co ważniejsze, jak możesz rozwinąć silne poczucie sprawiedliwości?

Badania pokazują, że dla większości z nas uczciwość jest pojęciem względnym. Innymi słowy, nie chodzi o to, czy dostajemy to, na co zasłużyliśmy, ale czy otrzymujemy to, na co zasługujemy w porównaniu z innymi .

Biorąc pod uwagę, że większość z nas prawdopodobnie przyznałaby się do poczucia, że ​​możemy być bardziej godni niż w rzeczywistości, może to sprawia, że ​​jeszcze ważniejsze jest rozważenie, jak sprawiedliwość i „dobro” pasują do siebie.

Dopasowanie między sprawiedliwością a dobrocią

Ci, którzy rozwinęli „dobre” poczucie sprawiedliwości, mają tendencję do:

 • chcieć właściwych rzeczy, we właściwym stopniu;
 • Chcą ich „sprawiedliwego udziału” w dobrach, aby dostali to, na co zasłużyli; i
 • Chcesz, aby inni otrzymali sprawiedliwy udział w tym, czego potrzebują, aby prowadzić „dobre” życie.

Innymi słowy, tacy ludzie mają silne poczucie tego, na co oni i inni naprawdę zasługują – i czego potrzebują, aby prowadzić „ dobre ” życie. Sprawiedliwość odnosi się do koncepcji dobrego traktowania innych.


Dlaczego sprawiedliwość?

Sprawiedliwość po prostu stanowi podstawę cywilizowanego społeczeństwa.

Społeczeństwa bez sprawiedliwych praw bywają surowe i nietolerancyjne, co często prowadzi do konfliktów. Uważamy, że rządy prawa i ideał sprawiedliwości są ślepi na status społeczny, bogactwo czy cokolwiek innego.

W świecie zachodnim mówimy, że każdy ma prawo do „sprawiedliwego procesu”. Możemy lub nie całkowicie wierzyć w to na poziomie osobistym, ale prawdopodobnie wszyscy rozumiemy, że ta zasada jest kluczowa.

Zasada sprawiedliwości doprowadziła również do niektórych wielkich zmian w kwestiach społecznych w ostatnich dwóch lub trzech stuleciach. Pomyśl na przykład o emancypacji kobiet, upadku apartheidu w RPA czy ruchu na rzecz praw obywatelskich w USA. Wszyscy, w większości, kierowali się silnym poczuciem niesprawiedliwości najpierw kilku, a potem wielu innych, nie tylko wśród zainteresowanych grup pozbawionych praw obywatelskich.

Rewers sprawiedliwości

Arystoteles opisał „ sprawiedliwość poetycką ” jako „ ból odczuwany z powodu dobrego lub złego losu, jeśli nie jest zasłużony, lub z radości odczuwanej z ich powodu, jeśli jest zasłużony ”.

Innymi słowy, sprawiedliwość to dobre i złe samopoczucie w odpowiednich momentach . Ale możliwe jest również odczuwanie tych uczuć w niewłaściwym czasie.

Zazdrość to odczuwanie bólu z powodu czyjegoś zasłużonego szczęścia.

Jeśli nie możesz pogratulować koledze awansu, mimo że wiesz, że na to zasłużył, możesz cierpieć z powodu zazdrości. Zazdrość może również czerpać przyjemność z czegoś złego, co dzieje się z kimś innym bez ich winy.

Złość , podobnie jak zazdrość, to uczucie, które czasami pojawia się, gdy widzimy kogoś z czymś, co naszym zdaniem powinniśmy mieć, niezależnie od tego, czy jest to promocja, pieniądze, czy duży dom. Ogólnie rzecz biorąc, zazdrość polega na tym, że chce się czegoś, co ma ktoś inny, a złośliwość polega na tym, że nie chce, aby to miał.

Ani złość, ani zazdrość nie są przyjemnymi rzeczami, które można odczuwać lub spotykać u kogoś innego.


Ocenianie swojego poczucia uczciwości

Aby ocenić swoje poczucie sprawiedliwości, zadaj sobie szereg pytań:

 • Czy chcę rzeczy, które pomogą mi żyć „dobrym” życiem (to znaczy takim, na które będę patrzeć z dumą, a nie z żalem)?
 • Czy mam więcej czy mniej dobrych rzeczy w moim życiu?
 • Czy chcę widzieć sprawiedliwą dystrybucję towarów na świecie i czy nie lubię widzieć niesprawiedliwości w sposobie dystrybucji rzeczy? Na przykład, czy trudno ci uzasadnić różnice między światem rozwiniętym a rozwijającym się i czujesz się nieco nieswojo, gdy myślisz o ubóstwie?
 • Jak trudno jest mi widzieć innych, którzy mają szczęście? Zadaj sobie pytanie, jak byś się czuł, gdyby Twój partner lub rodzeństwo wygrał na loterii i czy czułbyś się z tego powodu zachwycony, czy zazdrosny. Jak okazujesz swoje uczucia wobec niezasłużonego szczęścia innych?
 • Ile przyjemności czerpię z nieszczęścia innych?

Zapewnienie sprawiedliwości

Kiedy znajdziesz się w sytuacji, w której uważasz, że możesz potrzebować sprawiedliwości lub sprawiedliwości, możesz odpowiedzieć na kilka pytań.

To są:

 • Na co moim zdaniem zasługują zaangażowani? Dlaczego?
 • Jeżeli sytuacja wymaga dystrybucji towarów, w jaki sposób mogę zapewnić sprawiedliwą dystrybucję danych towarów i/lub usług? Skąd mogę mieć pewność, że otrzymana wartość będzie miała taką samą wartość?
 • Jeśli sytuacja dotyczy jakiejś niesprawiedliwości, co mogę zrobić, aby to naprawić? Czy to, co uczynię, przywróci coś przegranemu, a ukarzę złoczyńcy? Jeśli nie, czy powinienem zamiast tego zrobić coś innego, czy też?

Znalezienie równowagi

Ważne jest, aby znaleźć równowagę między własnymi uczuciami a poczuciem sprawiedliwości i sprawiedliwości.

Ból z powodu cudzego szczęścia zamienia się w zazdrość, a cieszenie się nieszczęściem jest złośliwe. Jeśli odkryjesz, że masz skłonność do tych skrajności, zamiast tego staraj się radować lub szczerze współczuć innym. Czasami słowo może stać się uczynkiem, a nawet może się okazać, że zmienią się również twoje uczucia!

Ostatnia myśl… kiedy uważasz, że być może zostałeś potraktowany niesprawiedliwie, być może warto zadać sobie pytanie, czy inni zobaczyliby to w tym samym świetle, zanim zareagujesz.

Świat z innej perspektywy może wydawać się zupełnie innym miejscem.

Pomocne mogą być szkolenia z zakresu interpersonalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *