Plan radzenia sobie z nieoczekiwanymi okolicznościami w pracy

Różnica między dobrym pracownikiem a świetnym pracownikiem często sprowadza się do tego, jak radzisz sobie w nieoczekiwanych okolicznościach.

Podczas gdy niektórzy mogą załamać się pod presją nieznanego, inni będą się rozwijać i znajdować sposoby na pokonanie przeciwności.

Na szczęście radzenie sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami w pracy nie jest czymś, z czym się rodzisz: możesz ćwiczyć i stawać się w tym lepszy.

Postępuj zgodnie z tym planem, aby skutecznie radzić sobie z nieoczekiwanymi.

Nic nie robić

Podczas gdy niektóre sytuacje kryzysowe mogą wymagać natychmiastowego działania, w większości przypadków lepszą opcją byłoby poświęcenie chwili lub dwóch, aby upewnić się, że masz opanowaną, przemyślaną reakcję.

Jeśli firma cateringowa na Twoje spotkanie w ciągu dnia odwoła się w ostatniej chwili, Twoją pierwszą myślą może być samodzielne robienie kanapek – zastanów się jednak, ponieważ prawdopodobnie nie będzie to taki dobry pomysł, gdy już zaczniesz masłem kromki chleba.

Cokolwiek robisz, nie panikuj – ludzie mogą być mniej skłonni do zgadzania się lub współpracy z tobą, jeśli nawet nie kontrolujesz siebie, a panika może być zaraźliwa.


Pozostań optymistą

Pamiętasz te wszystkie czasy z przeszłości, kiedy do prac wrzucono klucz, a mimo to udało Ci się przezwyciężyć problem? Dobrze – wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z nieprzewidzianym.

Ale co z tymi wszystkimi czasami, kiedy nie reagowałeś tak dobrze i popełniałeś błędy. Żaden problem – możesz uczyć się na tych błędach. Niezależnie od tego, jak na to spojrzysz, nie możesz być lepiej przygotowany do radzenia sobie z tym, co masz przed sobą.

Oto inny sposób myślenia o nieoczekiwanym problemie: w rzeczywistości jest to okazja w przebraniu. To okazja, aby pokazać swoją inicjatywę, pokazać, jak radzisz sobie pod presją i pokazać swoje umiejętności przywódcze.

Próba utrzymania pozytywnego nastawienia nawet w obliczu przeciwności nieuchronnie przyniesie korzyści.


Skonsultuj się z innymi

Chociaż nieoczekiwane wydarzenie może dać ci możliwość udowodnienia, jak niezawodny jesteś w sytuacji kryzysowej, nie oznacza to, że musisz sobie radzić sam.

W rzeczywistości, jeśli zignorujesz ludzi wokół siebie oraz umiejętności i wiedzę, którą posiadają, możesz po prostu utrudniać sobie życie.

Poszukaj pomocy, kiedy ma to sens, i poproś o drugą opinię, jeśli nie masz pewności.


Wykonaj swój plan

Starannie zastanowiłeś się, co zrobić, aby rozsądek i logika zatriumfowały nad emocjami i odruchowymi reakcjami.

W razie potrzeby zasięgałeś porady i otrzymałeś informację zwrotną na temat swojego pomysłu na rozwiązanie problemu.

Teraz, gdy masz jasny plan tego, co musisz zrobić, możesz wprowadzić go w życie.

Ponieważ masz do czynienia z żywą, nieoczekiwaną sytuacją, powinieneś być przygotowany na to, że w każdej chwili coś się zmieni. Aby upewnić się, że nic nie pójdzie nie tak, upewnij się, że aktywnie zarządzasz swoim planem. Jeśli poprosiłeś inne osoby o zrobienie czegoś dla Ciebie, ustal czas, aby aktywnie je sprawdzić.


Skoncentruj się na dużym obrazie

Czasami wielki plan działania nie jest tak naprawdę potrzebny i po prostu musisz kontynuować swoją pracę w mniej niż idealnych okolicznościach.

W takich sytuacjach warto pamiętać, że niezależnie od twojej roli w biznesie, ostatecznie twoja praca jest dość prosta: jesteś po to, aby pomóc biznesowi zarabiać pieniądze. Robisz to, będąc produktywnym, więc jeśli coś nieoczekiwanego powstrzyma twój zwykły sposób bycia produktywnym, zastanów się, co jeszcze możesz zrobić.

Na przykład, jeśli w Twoim biurze jest przerwa w dostępie do Internetu, może się okazać, że nie jesteś w stanie wykonywać swoich zwykłych zadań. Istnieje jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, gdy internet nie działa, aby zwiększyć swoją produktywność. Możesz zacząć tworzyć szkice e-maili, które zamierzałeś wysłać, przeczytać artykuły, które zapisałeś do przeczytania później, a nawet zacząć sprzątać biurko.


Oceń, co można zrobić, aby zapobiec problemowi w przyszłości

Więc pomyślnie przetrwałeś burzę i ostatecznie wszystko potoczyło się dobrze, więc możesz zapomnieć o problemie i wrócić do normalności, prawda? Źle.

Oceń, co się stało: jak w ogóle pojawił się nieoczekiwany problem, jak sobie z nim poradziłeś i jak mogłeś sobie z nim poradzić bardziej efektywnie.

Jest to również czas na omówienie z kolegami tego, co się wydarzyło i czy mogli sobie poradzić z czymś lepszym. Zawsze zaczynaj każdą rozmowę od pytania o ich wersję wydarzeń – może się okazać, że mieli tak małą kontrolę nad tym, co się wydarzyło, jak ty.


Zaakceptuj nieoczekiwane

Bez względu na to, jak rutynowa lub nawykowa może wydawać się Twoja praca, zawsze istnieje możliwość nieoczekiwanego oczekiwania na Ciebie za rogiem.

Nie da się tego uniknąć, a dla niektórych może to być niepokojące. Ale jeśli potrafisz zaakceptować fakt, że nie możesz planować na każdą ewentualność, w rzeczywistości będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie z życiowymi niespodziankami z pewnością.


Dodatkowa wskazówka – Spodziewaj się nieoczekiwanego

Niektórzy ludzie dobrze radzą sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami, a innym wydaje się, że to się podoba.

Dlaczego? Ponieważ oczekują nieoczekiwanego. Wiedzą, jak uda im się dostać do pracy, jeśli ich samochód się zepsuje, tworzą kopię zapasową danych komputerowych na wypadek, gdyby wirus wszystko wymazał, i mają klucz sprzętowy gotowy na wypadek awarii Internetu.

Nie, nie możesz przygotować się na każdą ewentualność, ale możesz uchronić się przed typowymi problemami.
Pomocne w tym może być szkolenie z zakresu interpersonalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *