6 oznak, że brakuje Ci inteligencji emocjonalnej i jak to naprawić?

Kiedy po raz pierwszy odkryto inteligencję emocjonalną (lub EQ), pojawiła się ona jako brakujące ogniwo wyjaśniające ten dziwny fakt: w 70% przypadków ludzie o średnim IQ radzili sobie lepiej niż inni o wyższym IQ. Ta anomalia całkowicie podważyła ogólnie przyjętą ideę, że IQ jest jedynym czynnikiem sukcesu.

Dzisiejsze dziesięciolecia badań odnoszą się do inteligencji emocjonalnej jako krytycznego czynnika, który odróżnia najlepsze osoby od tłumu. Związek przyczynowy jest tak wyraźny, że 90% najlepszych wykonawców ma wysoki współczynnik emocjonalny. Badania szacują, że IQ stanowi tylko 20% sukcesu zawodowego, a EQ (na poziomie interpersonalnym i intrapersonalnym), poza osobowością kandydata, jest lepszym predyktorem sukcesu.

To właśnie mieszanka tych trzech składników decyduje o sukcesie.


Podczas moich badań zidentyfikowałem 6 cech wspólnych dla osób z niskim EQ. To są reakcje, które mądrze byłoby wyeliminować.

1. Łatwo się stresujesz

Stłumione uczucia mają tendencję do tworzenia napięcia, stresu i niepokoju.

Tłumione emocje wywierają presję na umysł i ciało. Posiadanie wysokiej inteligencji emocjonalnej pomaga radzić sobie ze stresem, umożliwiając identyfikację trudnych sytuacji i radzenie sobie z nimi, zanim się one nasilą.

Ci, którzy nie wykorzystują swojej inteligencji emocjonalnej, mogą uciekać się do mniej skutecznych sposobów radzenia sobie ze swoimi nastrojami. Dwa razy częściej doświadczają lęku, depresji, uzależnienia, a nawet myśli samobójczych.

2. Jesteś urażony

Negatywne emocje wywołane uporczywą urazą są źródłem stresu.

Prosty fakt zapamiętania konkretnego zdarzenia powoduje reakcję alarmową w twoim ciele, odruch przetrwania, który w obliczu zagrożenia pcha cię w tryb walki lub ucieczki. Gdy zagrożenie jest nieuchronne, ten mechanizm jest niezbędny dla twojego bezpieczeństwa; jeśli jest już stary, karmienie tym stresem jest szkodliwe dla twojego organizmu, a nawet może mieć długotrwałe, poważne konsekwencje dla twojego zdrowia. W rzeczywistości naukowcy wykazali, że stres związany z karmieniem może podnieść ciśnienie krwi i spowodować chorobę sercowo-naczyniową.

Trzymanie się żalu to kurczowe trzymanie się stresu, którego inteligentni emocjonalnie ludzie zawsze starają się unikać. Wręcz przeciwnie, przezwyciężenie urazy zapewnia nie tylko ulgę, ale także korzyści zdrowotne.

3. Masz problem z zapewnieniem sobie

Osoby z wysokim EQ mają zwykle dobre wykształcenie, empatię i życzliwość, ale także zdolność do wyrażania siebie i wyznaczania granic. Ta delikatna równowaga jest idealna do zarządzania konfliktami.

Większość ludzi, gdy jest zdenerwowana, automatycznie przyjmuje postawę pasywną lub agresywną. Jednak ludzie inteligentni emocjonalnie pozostają stanowczy i unikają nadmiernych reakcji emocjonalnych. Pozwala im to na neutralizację jednostek trudnych, a nawet toksycznych, bez robienia sobie wrogów.

4. Twoje słownictwo emocjonalne jest ograniczone

Wszyscy odczuwamy emocje, ale tylko 36% ludzi potrafi je dokładnie zidentyfikować, gdy tylko się pojawią. Jest to problematyczne, ponieważ słabo zdefiniowane emocje są często źle rozumiane, co prowadzi do irracjonalnych decyzji i

działania odwrotne do zamierzonych. Ludzie z wysokim EQ kontrolują swoje emocje, ponieważ je rozumieją i używają emocjonalnego leksykonu opracowanego do ich opisu. Tam, gdzie większość po prostu powie, że nie czuje się „dobrze”, ludzie inteligentni emocjonalnie będą wiedzieć, czy są obecnie „drażliwi”, „sfrustrowani”, „uciskani” lub „niespokojni”. Im bardziej precyzyjne są te terminy, tym bardziej jesteśmy w stanie dokładnie zrozumieć, co czujemy, dlaczego i co z tym zrobić.

5. Nigdy nie zapominasz swoich błędów

Ludzie inteligentni emocjonalnie cofają się o krok od swoich błędów, nie zapominając o nich.

Zachowując rozsądny dystans, ale nie na tyle, by tracić z oczu fakty, są w stanie dostosować swoje zachowanie, aby w przyszłości odnosić większe sukcesy. Potrzeba dużej samoświadomości (jeden z kluczowych punktów inteligencji emocjonalnej), aby znaleźć równowagę między pamięcią a ruminacjami. Obsesja i rozmyślanie o swoich błędach sprawi, że będziesz niespokojny i przerażony, a całkowite ich zapomnienie skazuje Cię na powtarzanie ich na zawsze. To Twoja umiejętność zamiany błędów w możliwości postępu pozwoli Ci znaleźć odpowiednią równowagę. Dzięki temu będziesz jeszcze bardziej skłonny wstać po każdym upadku.

6. Nigdy się nie denerwujesz

Inteligencja emocjonalna to nie tylko bycie miłym. To wiedza, jak zarządzać emocjami, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, co czasami oznacza pokazywanie, kiedy jesteś smutny, sfrustrowany lub zdenerwowany.

Ciągłe ukrywanie emocji pod radosną i pozytywną maską nie jest ani szczere, ani konstruktywne. Ludzie inteligentni emocjonalnie mogą wyrażać swoje negatywne lub pozytywne emocje, w zależności od sytuacji. W rzeczywistości emocja ma trzy etapy: ładunek, kiedy emocja jest wywołana przez system poznawczy, reakcja i uwolnienie emocji, czyli ewakuacja.

W większości przypadków ewakuacja objawia się krzykiem, płaczem lub nazywaniem uczucia. Jeśli emocji nie można usunąć (ze względu na dobre obyczaje, fakt, że płacz w miejscach publicznych nie jest idealny dla twojego życia społecznego lub że krzyki są często źle odbierane), prawdziwa emocja przekształca się w emocję pasożytniczą. Pasożytnicza emocja to ukryta emocja.

Strach pasożytniczy nie jest strachem naturalnym. Na przykład osoba, która boi się latać, odczuwa przeszkadzające emocje, których może się oduczyć emocjonalnie. „Prawdziwe” emocje nie trwają dłużej niż dziesięć minut, często krócej. Inne emocje odczuwane przez dłuższy czas to „emocje pasożytnicze” lub „emocje zakłócające”, spowodowane silną emocją, która wydarzyła się w przeszłości, ale która nie została uwolniona.

Możesz pracować nad zarządzaniem swoimi pasożytniczymi emocjami, które płyną z twojej przeszłości i starych prawdziwych emocji, których jeszcze nie ewakuowałeś.

Rozładowanie niechcianych emocji sprawi, że poczujesz się dobrze, będziesz bardziej spokojny, co może być zaletą w biznesie. Spróbuj je zidentyfikować i pozwól im odejść.


Podsumowując

W przeciwieństwie do IQ, EQ jest niezwykle plastyczny.

Kiedy trenujesz swój mózg poprzez wielokrotne praktykowanie emocjonalnie inteligentnych zachowań, budujesz niezbędne połączenia w mózgu, aby uczynić go sposobem na życie.

Im bardziej mózg konsoliduje wykorzystanie tych nowych umiejętności, tym bardziej zanikają połączenia, od których zależą nasze szkodliwe nawyki. Podobnie jak uczenie się nowego języka, jeśli stworzysz nowe wzorce w oparciu o swoje nowe umiejętności, szybko zaczniesz w naturalny sposób wykazywać inteligencję emocjonalną w odpowiedzi na otoczenie.

Więcej dowiesz się na szkoleniu o tematyce inteligencji emocjonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *