Umiejętności mentorskie

Istnieje wiele dziedzin, które są wspólne zarówno dla mentora, jak i dla uczącego się, na przykład praktyka refleksji . Inne umiejętności mogą być ważniejsze dla mentorów; na przykład umiejętności trenerskie i zrozumienie niektórych modeli teoretycznych, które mogą pomóc uczącemu się.

Pomocne jest również zrozumienie, że każda relacja mentorska zmieni się z czasem i że różne umiejętności są ważne na różnych etapach relacji.

Jednak jedno jest fundamentalne dla bycia dobrym mentorem, a jest to wiara w potencjał ucznia.


Budowanie relacji mentorskiej

Zarządzanie procesem

Chociaż mentor i uczeń muszą uzgodnić, w jaki sposób będą ze sobą współpracować, zwykle to mentor bierze odpowiedzialność za zapewnienie, że proces został omówiony i uzgodniony. Będzie to obejmować zawarcie umowy i uzgodnienie procesu przeglądu.

Dlatego mentorzy muszą mieć dobre umiejętności organizacyjne , aby mogli wziąć odpowiedzialność za organizację zajęć praktycznych i upewnić się, że wszystkie podstawowe kwestie zostały uwzględnione na początku.

Częścią kontraktu jest wyjaśnienie celów i celów mentoringu na wczesnym etapie oraz pomoc uczącemu się w zidentyfikowaniu własnych celów uczenia się. Nasza strona Myślenie strategiczne może być przydatna w tym procesie.


Tworzenie relacji mentorskiej

Być może nieuchronnie to również mentor zwykle bierze odpowiedzialność za budowanie relacji na wczesnym etapie.

Pierwszy kontakt z uczniem może mieć charakter eksploracyjny, aby sprawdzić, czy możesz efektywnie współpracować w relacji mentorskiej.

Dobrze jest, jeśli możesz budować relacje od wczesnego etapu, ponieważ to również buduje zaufanie. Pomocne może być również podzielenie się historiami o tym, jak zostałeś mentorem i uczniem oraz o tym, co oboje chcecie uzyskać ze związku.

Na tym etapie mentorzy naprawdę muszą mieć dobrą inteligencję emocjonalną, aby pomóc im reagować na emocje i uczucia ucznia.

Stała relacja mentorska

W miarę rozwoju relacji mentoringu uczeń nieuchronnie i odpowiednio zacznie przejmować większą kontrolę zarówno nad procesem, jak i treścią.

Twoja rola jako mentora polega w dużej mierze na wspieraniu tego, aby upewnić się, że uczeń jest w stanie skupić się na swoich celach. Jako „krytyczny przyjaciel” możesz również wskazać im obszary rozwoju, które mogą być ważne, ale mniej atrakcyjne. Jeśli jednak zdecydują się nie zajmować się tymi obszarami, powinieneś to zaakceptować i pozwolić im wziąć odpowiedzialność za własną naukę.

Twoje umiejętności i podejście mentorskie

Na tym etapie prawdopodobnie najbardziej użytecznym podejściem jest coaching (więcej informacji na naszej stronie: Co to jest coaching?).

Praktyka refleksyjna jest również użytecznym narzędziem zarówno w relacji mentorskiej, jak i do refleksji nad własnym procesem uczenia się poza relacją.

Co najważniejsze, być może będziesz musiał popracować nad umiejętnościami komunikacyjnymi, takimi jak umiejętność aktywnego słuchania i zadawania pytań, aby upewnić się, że zarówno ty, jak i osoba ucząca się w pełni rozumieją omawianą sytuację.

Przygotuj się na modelowanie zachowania, które uważasz za pomocne, zarówno w związku, jak i bardziej ogólnie. Na przykład, jeśli ty i uczeń omawiacie potrzebę bycia bardziej asertywnym, upewnij się, że modelujesz dla niego asertywność.

Podstawa teoretyczna

Możesz również chcieć zapoznać się z różnymi modelami zachowań i uczenia się, w tym ze wskaźnikami typu Myers-Briggs , drabiną wnioskowania , analizą transakcyjną i poziomami logicznymi Diltsa . Może się okazać, że są one pomocne dla ucznia w zrozumieniu zachowania własnego i innych.


Przegląd i zakończenie relacji mentorskiej

Regularne przeglądy są kluczowe dla utrzymania użyteczności relacji mentorskiej. Przynajmniej mentor i uczeń powinni zatrzymać się na koniec każdej sesji, aby sprawdzić:

  • Że obie są jasne, co należy zrobić przed następną sesją.
  • Jak daleko uczeń posunął się w realizacji celów mentoringu.
  • Czy styl uczenia się i / lub facylitacja pomaga, a jeśli nie, to jak można go ulepszyć.
  • W jakim kierunku planują następny ruch.

Okresowy przegląd relacji bardziej ogólnie jest również pomocny, obejmujący te same obszary, ale w szerszym znaczeniu. Podczas powtórki bądź hojny w dostrzeganiu wysiłku i chwalenia osiągnięć, a nie poziomu umiejętności. Tak samo jest z dziećmi: musisz zwrócić uwagę, jak daleko zaszły, a także, jak muszą iść.

W ten sam sposób mile widziana jest informacja zwrotna od ucznia, nawet krytyczna, a nawet niezbyt taktownie wyrażona. Możesz być biegły w przekazywaniu informacji zwrotnych , ale nie muszą. Wszystkie opinie są pomocne w nauce i mogą wpływać na Twój rozwój. Proces przeglądu może ujawnić sytuację, w której uczący się i / lub mentor czują, że relacja dobiegła końca. Jeśli tak, najlepiej jest zgodzić się na zakończenie relacji mentorskiej solidnym przeglądem wiedzy dla obu, w tym szczegółową informacją zwrotną, tak aby oboje mogli się uczyć i iść dalej.


Wreszcie…

Jako mentor musisz pamiętać, że Ty też zawsze się uczysz i rozwijasz. Zawsze można coś ulepszyć.

Poproś ucznia o informację zwrotną na temat Twojego stylu mentoringu i zmień go, aby dostosować się do jego wymagań. Ale zwłaszcza jeśli pracujesz z kilkoma różnymi uczniami, nie zapominaj, że każdy jest inny i idealne podejście dla jednego może nie działać dla drugiego. Elastyczność to podstawa.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

One thought on “Umiejętności mentorskie

  1. Pingback: Uczenie się od mentoringu | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *