Uczenie się od mentoringu

Nasze strony Czym jest mentoring? Umiejętności mentorskie zawierają wyjaśnienie mentoringu i jakie umiejętności są wymagane od mentora.

Ta strona wyjaśnia więcej na temat procesu mentoringu z punktu widzenia ucznia. W szczególności koncentruje się na tym, co uczeń musi zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać relację mentorską, oraz umiejętności, których będziesz potrzebować, aby zarządzać tą relacją.

Na początku jest prawdopodobne, że relacja mentorska będzie w dużej mierze kontrolowana przez mentora, który weźmie odpowiedzialność za zarządzanie procesem.

Jednak w miarę jak związek rośnie i rozwija się, ty, jako uczeń, prawdopodobnie będziesz w coraz większym stopniu kontrolować, aby upewnić się, że koncentruje się na twoich potrzebach edukacyjnych.

Najbardziej podstawowym wymogiem jest otwarty umysł

Kluczową umiejętnością z punktu widzenia ucznia jest umiejętność uczenia się. Dobrze jest mieć pojęcie o swoim stylu uczenia się, abyś mógł poprosić swojego mentora, aby pracował w sposób, który pomoże Ci najlepiej się uczyć.


Wybór mentora

Wybór mentora musi być pozytywnym procesem, a nie bierną akceptacją narzuconego parowania.

Jeśli Twoja organizacja prowadzi program mentoringu, jest bardzo prawdopodobne, że będzie miała proces, który zapewni Ci wybór mentorów. Jeśli tak, powinieneś dokładnie przemyśleć, co każdy może przynieść, a także czego możesz się nauczyć od nich iz nimi.

Porozmawiaj z potencjalnymi mentorami.

Wyjaśnij im, że zastanawiasz się, czy relacja mentorska z nimi zadziała. Nie możesz zdecydować bez spotkania z nimi twarzą w twarz i musisz mieć pewność, że możesz z nimi pracować.

Będziesz badał swoją naukę, to, co chcesz osiągnąć w swojej karierze, co zrobiłeś dobrze, a co źle, i tak dalej. Niektóre z tych dyskusji będą obejmować osobiste przemyślenia i doświadczenia, dlatego ważne jest, abyś czuł, że możesz im zaufać.

Nie ma sztywnych zasad dotyczących tego, czy relacje mentorskie działają najlepiej z podobnymi ludźmi, czy z typami uzupełniającymi się. Ważną kwestią jest to, czy jesteś gotowy, aby go wypróbować i zobaczyć, jak to pójdzie.


Co chcesz osiągnąć?

Pomocne będzie również przemyślenie tego, czego chcesz się nauczyć z relacji mentorskiej.

Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zacząć od szerszego myślenia, od zastanowienia się nad takimi pytaniami, jak:

  • Co mnie interesuje?
  • Gdzie ja chcę iść?
  • Czego muszę się nauczyć, aby iść w tym kierunku?

Warto również pomyśleć o tym, czy chcesz, aby relacja mentorska koncentrowała się na szerszym obszarze, takim jak kariera w organizacji lub rozwój umiejętności w celu zmiany kariery, czy też na czymś węższym, takim jak droga że zarządzasz określonym projektem lub zadaniem. Pomoże Ci to pomyśleć o tym, jak długo chcesz, aby związek trwał.

Osobista analiza SWOT może pomóc w zidentyfikowaniu słabych stron i potencjalnym obszarze relacji mentoringu. Może to również pożytecznie wpłynąć na wybór mentora i to, czy chcesz kogoś, kto uzupełni twoje obszary słabości, czy kogoś, kto jest ogólnie podobny do ciebie i zrozumie, z czym walczysz.


Umiejętności do wykorzystania podczas relacji mentorskiej

Uczniowie skorzystają na rozwijaniu swojej inteligencji emocjonalnej, aby rozumieć własne uczucia i emocje, a także emocje innych osób wokół nich – na przykład ich mentora. Pomoże Ci to maksymalnie wykorzystać relację mentorską.

Rozwijanie zdolności do refleksji nad swoją nauką będzie również pomocne i będzie wspierane przez proces przeglądu na koniec sesji ze swoim mentorem. Jeśli nie stosujesz jeszcze rutynowo praktyki refleksyjnej , może się to wydawać nieco dziwnym procesem, ale warto do niego dążyć. Może to być coś, co Twój mentor mógłby pomóc Ci rozwinąć, wykorzystując go podczas sesji, aby pomóc Ci w refleksji nad problemami w pracy i tym, czego się z nich nauczyłeś.

Może być konieczne przekazanie i otrzymanie informacji zwrotnej . Może to być szczególnie trudne, jeśli związek nie działa tak dobrze, jak się spodziewałeś i musisz wyrazić opinię na temat sposobu, w jaki działa twój mentor. Potraktuj to jako okazję do nauki, a podejście do niego będzie znacznie łatwiejsze.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *