Uczenie dzieci umiejętności społecznych

Małe dzieci, choć niezaprzeczalnie potrafią być niezwykle urocze, nie są znane ze swoich umiejętności społecznych. Rzucają jedzenie, krzyczą i krzyczą, biegają i generalnie robią bardzo niecywilizowane rzeczy.

Częścią odpowiedzialności rodziców jest edukowanie dzieci i uczenie ich umiejętności społecznych, aby stały się rozsądnym członkiem społeczeństwa.

Może to być niezwykle trudne i może się zdarzyć wiele razy, gdy poczujesz, że twoje wysiłki są całkowicie daremne. Warto jednak wytrwać, ponieważ życie z dziećmi będzie przyjemniejsze, a ludzie milsi, jeśli to zrobisz.


Różne podejścia do rodzicielstwa

Istnieje wiele różnych podejść do rodzicielstwa, w tym do nauczania umiejętności społecznych, i nie ma na to „właściwego” lub „złego” sposobu.


Wytyczne dotyczące nauczania i rozwijania umiejętności społecznych

Kiedy już zdecydujesz, które umiejętności są dla Ciebie najważniejsze, musisz pomyśleć o tym, jak ich uczyć.

Oto nasze najlepsze wskazówki:

1. Pokaż, nie mów

Twoje zachowanie mówi wiele, a twoje dzieci zapamiętają je o wiele skuteczniej niż to, co im powiedziałeś.

Jeśli chcesz, aby byli życzliwi dla innych, bądź dla nich uprzejmy i pokaż, że ty też jesteś życzliwy dla innych. Jeśli chcesz, aby byli uprzejmi, upewnij się, że mówisz „proszę” i dziękuję innym osobom, w tym swoim dzieciom.

Podsumowując: ty też musisz to zrobić.

Jeśli zapomnisz lub bardzo się zestresujesz, a skończysz na modelowaniu niewłaściwego zachowania swoim dzieciom, nie wszystko stracone. W rzeczywistości jest to okazja do pokazania im, że dorośli również popełniają błędy. Poczekaj, aż się uspokoisz, a następnie przeproś ich za takie zachowanie i powiedz, że wiesz, że to nie było właściwe.

2. Bądź przygotowany, aby powtarzać swoim dzieciom, jak się zachowywać

Socjalizacja to długi i złożony proces. Zajmuje to wiele lat.

Przygotuj się na ciągłe przypominanie dzieciom o potrzebie mówienia „proszę”, grzecznie prosić i dziękować ludziom, gdy coś dla ciebie zrobią.

Możesz jednak łatwiej wymodelować pożądane zachowanie (na przykład, kiedy podajesz dziecku drinka, poczekaj chwilę, a następnie powiedz „Dziękuję mamo”) zamiast pytać „Co mówisz?” co pięć minut. Jeśli zapomnieli, zapomnieli.

Pamiętaj, że dzieci z natury manipulują.


Od najmłodszych lat wiedzą, co zrobić, aby zwrócić Twoją uwagę. Częścią socjalizacji jest nauka, jak i kiedy nie naciskać czyichś guzików.

3. Chwal i wzmacniaj pożądane zachowanie

Zawsze skuteczniejsze jest wzmacnianie zachowania, którego chcesz, niż krytykowanie tego, czego nie chcesz.

Oznacza to, że za każdym razem, gdy Twoje dziecko jest grzeczne lub dziękuje komuś bez zachęty, musisz je zauważyć i pochwalić. Na początku może to zabrzmieć trochę, ale na pewno będzie to przyjemniejsze dla wszystkich niż spędzanie życia na mówieniu:

„Dlaczego nigdy nie powiesz dziękuję?”

4. Niech to będzie odpowiednie dla wieku

Niezależnie od tego, czy uczysz swojego malucha, jak ważne jest odpowiadanie, gdy ktoś mówi „ cześć ”, czy swojego nastolatka, jak zachowywać się podczas rozmowy o pracę, Twoje nauczanie musi być dostosowane do jego wieku.

5. Skoncentruj się na tym, co jest naprawdę ważne

Istnieją setki, jeśli nie tysiące rzeczy, których możesz nauczyć swoje dzieci, aby lepiej się zachowywały, sięgając wiele, wiele lat wstecz:

Dzieci powinny być widziane, a nie słyszane
Brak łokci na stole
Nie mów z pełnymi ustami
Uważaj na Ps i Qs

…i tak dalej.

Możesz spróbować uczyć ich wszystkich w tym samym czasie. Tobie i twoim dzieciom będzie jednak znacznie łatwiej, jeśli skupisz się tylko na kilku rzeczach na raz, w sposób odpowiedni do wieku.

Zdecyduj, co jest naprawdę ważne – czy jest to życzliwość dla rodzeństwa, miłe dzielenie się, czy maniery przy stole – i skoncentruj się na tym.

Gdy zasady dotyczące tego obszaru są jasne, możesz przejść do czegoś innego.


Podsumowanie…

Kluczową kwestią w nauczaniu dzieci umiejętności społecznych jest to, że musisz jasno określić, co jest dla Ciebie ważne, i pokazywać swoim dzieciom sposób, w jaki się zachowujesz.

Nie ma sensu mówić im, że muszą powiedzieć „proszę i dziękuję”, jeśli nigdy tego nie zrobisz. Podobnie, jeśli chcesz, aby nie krzyczeli na siebie, nie jest dobrze krzyczeć na nich cały czas, jakkolwiek kuszące może to być.

Jeśli wymaga to długiego, dokładnego przyjrzenia się sobie, pomocne może okazać się przeczytanie naszych stron poświęconych praktyce refleksyjnej i samokontroli .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *