Wspieranie formalnego uczenia się dzieci

Kuszące jest stwierdzenie, że dzieci są uczone w szkole, a to od szkoły zależy, czy zacznie uczyć twoje dziecko.

To jednak ignoruje fakt, że szkoła ma dostęp do twojego dziecka tylko przez około sześć godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, w czasie semestru. Przez resztę czasu ty, jako rodzic dziecka, masz kluczowy wpływ na jego naukę.

Dlatego nieskończenie lepiej jest zdecydować, że ty i szkoła będziecie współpracować w celu wspierania nauki twojego dziecka. Oznacza to przyjęcie innego podejścia do wspierania prac domowych, czytania i innej nauki. Ta strona pomoże Ci dowiedzieć się, jak najlepiej to zrobić dla Ciebie i Twojego dziecka.

Możesz również przeczytać naszą stronę na temat wspierania nieformalnego uczenia się dzieci .


Wczesne lata szkolne – zarządzanie zachowaniem

Systemy szkolne i wiek, w którym dzieci rozpoczynają formalną edukację, różnią się znacznie na całym świecie. Na długo przed „właściwą” szkołą dzieci często uczęszczają do przedszkola lub żłobka, gdzie mogą nauczyć się kluczowych umiejętności, takich jak bycie na zmianę, dzielenie się i znaczenie siedzenia spokojnie i cicho, gdy ktoś do nich mówi.

Innymi słowy, często o wiele bardziej chodzi o naukę zachowania się w oczekiwany sposób niż o naukę formalną, taką jak czytanie lub pisanie.

Jest to również czas, w którym dzieci zaczynają zwracać uwagę na inne dzieci i normy społeczne. Może się okazać, że zaczynasz mieć problemy, na przykład Twoje dziecko mówi:

„Ale nie robimy tego w przedszkolu”.

„Taki a taki nie musi tego robić”.

 „Pani X powiedziała, że ​​powinienem to zrobić w ten sposób, a to jest złe”.

Można do tego podejść na dwa główne sposoby.

Pierwszą opcją jest wyjaśnienie, że masz pewne zasady, podobnie jak żłobek i inne osoby. Zasady mogą być różne w różnych miejscach, ale oczekuje się, że każdy będzie ich tam przestrzegał.

Jednak w zależności od problemu możesz uważać, że to podejście nie wystarczy. Na przykład możesz uważać, że żłobek jest albo zbyt rygorystyczny, albo niewystarczająco rygorystyczny. W takim przypadku możesz pójść i omówić sytuację z personelem. Możliwe, że Twoje dziecko źle zrozumiało lub dzieje się coś innego.

Nawet jeśli Twoje dziecko ma rację, pamiętaj, że prawdopodobnie istnieje powód tej zasady, nawet jeśli jeszcze go nie znasz.

Personel z pewnością nie będzie miał nic przeciwko, że zapytasz o to grzecznie i wyjaśnisz, że starasz się być konsekwentny, aby uniknąć zmylenia dziecka.


Formalne uczenie się: 3 „R”

Pierwszym prawdziwym krokiem w nauce formalnej jest „3R”, czytanie, pisanie i arytmetyka lub matematyka. Innymi słowy, podstawowa umiejętność liczenia i umiejętności czytania i pisania.

Pamiętaj: spójność to podstawa

Innymi słowy, to, co robisz, musi wspierać i pomagać temu, co dzieje się w szkole. Możesz na przykład otrzymać podstawowe skoroszyty z zakresu akustyki, pisma ręcznego lub matematyki, które są powszechnie dostępne. Pomocne jest jednak wcześniejsze skontaktowanie się ze szkołą, aby uzyskać coś, co jest spójne.

Na przykład:

  • Dostępnych jest wiele różnych schematów akustyki i dobrze byłoby uzyskać materiały z tego samego schematu, nie tylko po to, aby obrazki były znajome Twojemu dziecku.
  • Niektóre szkoły uczą pisania kursywą (gotowe do przyłączenia się), a inne uczą drukowania. Jeśli zamierzasz otrzymać skoroszyt do pisania odręcznego, pomocne byłoby, gdyby był w tym samym stylu, aby uniknąć problemów.

Najlepsza wskazówka!


Najlepszym sposobem na osiągnięcie spójności jest pytanie, jakich materiałów używa szkoła.

Wiele szkół prowadzi warsztaty dla rodziców, aby wyjaśnić, w jaki sposób uczą liczenia i czytania, a także pokazać, jak możesz pomóc w domu. Weź udział, jeśli możesz.

Jeśli nie możesz, poproś o spotkanie z wychowawcą Twojego dziecka i porozmawiaj z nim o materiałach i metodach, z których korzysta, oraz o tym, co możesz zrobić w domu.

Jeśli chodzi o matematykę, możesz mieć pewność, że niezależnie od systemu, z którego korzysta szkoła, będzie on różnił się od sposobu, w jaki Cię uczono.

Jeśli Twoje dziecko ma jakąś pracę domową z matematyki i prosi Cię o pomoc, dobrym pomysłem może być poproszenie go o wyjaśnienie, w jaki sposób oblicza sumy w szkole. Pozwoli to uniknąć prób nauczenia ich alternatywnej metody i zmylenia ich.


Udostępnianie obaw

Jeśli masz obawy związane z nauką Twojego dziecka, najlepszą opcją jest jak najszybsze podzielenie się tym z wychowawcą klasy.

Nawet jeśli obawiasz się, że nauczyciel nie wydobywa z Twojego dziecka tego, co najlepsze, nadal dobrze jest porozmawiać o tym. Jest szansa, że ​​on lub ona będzie dobrze wiedziała o problemie i możecie wspólnie uzgodnić strategię radzenia sobie z nim.

Gdy Twoje dziecko dorasta, może być znacznie trudniej rozwiązać problemy lub nawiązać kontakt z nauczycielem. Na ogół oczekuje się, że starsze dzieci będą za siebie odpowiedzialne, co obejmuje szukanie pomocy, jeśli mają problemy.

Wszyscy nienawidzimy przyznawać się do tego, że nie możemy czegoś zrobić, więc być może będziesz musiał zachęcić swoje dziecko do proszenia o pomoc. W razie potrzeby możesz wesprzeć to bezpośrednim kontaktem ze szkołą.


Zadanie domowe

Rodzice nienawidzą prac domowych. Podobnie dzieci. Nauczyciele narzekają, że muszą to ustawić i zaznaczyć.

Całkiem tajemnicą jest, dlaczego przetrwa, ale przetrwa. Jego popularność pojawia się i znika, ale wiele szkół nadal co tydzień, a nawet każdego wieczoru odrabia przynajmniej trochę pracy domowej.

Podejście szkół do pracy domowej jest różne.

  • W niektórych szkołach praca domowa jest ściśle związana z pracą w klasie. Od dzieci oczekuje się, że zrobią to mniej więcej samodzielnie, z odrobiną pomocy w razie potrzeby.
  • W innych szkołach praca domowa jest znacznie mniej związana z klasą i bardziej prawdopodobnie jest powiązana z bieżącym tematem. Ta praca prawdopodobnie również będzie wymagała znacznego zaangażowania rodziców, na przykład pomocy w ugotowaniu czegoś lub wizyty w muzeum.

Zadania domowe Strategie przetrwania


Nauczyciele zalecają:

  • Dowiadujesz się, ile czasu Twoje dziecko powinno spędzać na pracy domowej każdego wieczoru lub tygodnia i starasz się przestrzegać tej wytycznej;
  • Jeśli praca domowa nie jest ukończona po upływie wyznaczonego czasu lub jeśli Twoje dziecko znalazło coś szczególnie trudnego, piszesz notatkę do nauczyciela wyjaśniając, co się stało.

Jeśli tego nie zrobisz, nauczyciel nie będzie wiedział, ile czasu zajęła praca domowa, czy twoje dziecko ma problemy i nic się nie poprawi. Pomocne jest również poinformowanie nauczyciela Twojego dziecka, czy Twoje dziecko wykonało pracę samodzielnie, zwłaszcza jeśli praca domowa zwykle wymaga pomocy.

Wraz z wiekiem dzieci praca domowa zmienia się i staje się specyficzna. Oczekuje się również, że będziesz nadzorować znacznie mniej, jeśli w ogóle. Może się również okazać, że nie jesteś w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące konkretnego tematu.

Jeśli jednak Twoje dziecko ma problemy, będziesz musiała pomóc mu znaleźć strategię radzenia sobie. 


Pamiętać…

…ty i szkoła tworzycie partnerstwo. Aby wspierać naukę swoich dzieci, musicie współpracować.

Znajdź strategię, która będzie dla Ciebie odpowiednia na wczesnym etapie, i buduj relacje ze szkołą. Będą cię wspierać, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy.

One thought on “Wspieranie formalnego uczenia się dzieci

  1. Pingback: Wspieranie nieformalnego uczenia się dzieci | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *