Wspieranie nieformalnego uczenia się dzieci

Być może tradycyjny pogląd na uczenie się jest taki, że odbywa się ono w szkołach. Ale nawet odrobina myśli jasno pokazuje, że to nie może być prawda: dzieci uczą się od najmłodszych lat, na pewno na długo przed rozpoczęciem szkoły.

To wyraźnie oznacza, że ​​rodzice odgrywają kluczową rolę w pomaganiu dzieciom w nauce. Ta strona zawiera porady dotyczące tego, co możesz zrobić, aby wesprzeć swoje dzieci w nauce poza szkołą.

Nasza strona dotycząca wspierania formalnego uczenia się dzieci sugeruje, w jaki sposób możesz wspierać naukę w formalnym otoczeniu, takim jak szkoła.


Odkrywanie środowiska

Niemowlęta i małe dzieci nieustannie uczą się o swoim środowisku.

Wszystko, co robią, dostarcza im nowych informacji, gdy odkrywają świat. Najbardziej pomocną rzeczą, jaką możesz zrobić, aby wesprzeć naukę, jest zachęcanie do odkrywania i upewnianie się, że jest to bezpieczne.

W praktyce oznacza to zapewnienie im tego, czego potrzebują, w granicach rozsądku i w sposób odpowiedni do wieku.

 • Dla niemowląt to różnorodne zabawki o ciekawych fakturach, wyglądzie i dźwiękach, które można bezpiecznie wkładać do ust. Będziesz także musiał pozwolić im na eksplorację różnych środowisk, w tym twojego domu, ale także innych domów, ogrodów i parków.
 • W przypadku małych dzieci zakres jest raczej szerszy i może również obejmować błoto, piasek, ziemię, wodę, farbę, ciasto i składniki do gotowania jako „zabawki” oraz więcej miejsc do odwiedzenia i zabawy. Ważne jest, aby umożliwić grę praktyczną bez martwienia się zbytnio o bałagan.

OSTRZEŻENIE!
Oznacza to, że czasami wszystko może być trochę bałaganiarskie. Możesz posprzątać później; pranie zarówno dzieci, jak i ubrań.

W miarę jak Twoje dziecko rośnie i rozwija się, Ty i ono będziecie dostawać różne rzeczy z tych samych miejsc, więc nie zawsze wszystko musi być nowe. Na przykład dziecko może być zafascynowane kaczkami na stawie w parku. Maluch prawdopodobnie z przyjemnością rzuci im ziarno dla ptaków lub małe kawałki chleba.

Szereg doświadczeń…


Jeśli to możliwe, postaraj się zapewnić swoim dzieciom szereg doświadczeń i możliwości, które umożliwią im rozwój zarówno motoryki małej, jak i dużej:

 • Zdolności motoryczne to wszystko, co ma związek z ruchem całego ciała, jak chodzenie, bieganie, balansowanie, wspinanie się, jazda na rowerze i ogólnie poruszanie się;
 • Zdolności motoryczne to kontrola nad małymi częściami ciała, na przykład umiejętność trzymania długopisu lub modelowania w cieście.

Kiedy pomagasz dziecku odkrywać świat, możesz pomyśleć o zastosowaniu z nim podejścia coachingowego. Oznacza to, że nie dajesz im odpowiedzi na ich pytania, ale pomagasz im to rozpracować, eksperymentując.


Rozwój języka

Rozwój języka zaczyna się prawie od urodzenia i jest procesem ciągłym przez całe dzieciństwo, a prawdopodobnie także w dorosłość.

Już od kilku miesięcy dzieci zaczynają wydawać dźwięki naśladując mowę.

Stopniowo staną się bardziej spójne i ostatecznie rozróżnialne jako słowa. Proste słowa i dwuwyrazowe frazy ustąpią miejsca zdaniu.

Aby wesprzeć ten proces, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to porozmawiać z dzieckiem.

To, co mówisz, nie musi być głębokie. Po prostu mów cały czas, mówiąc im, co robisz i co Ty i oni widzicie. Skutecznie zapewnij bieżący komentarz w swoim dniu.

Staraj się odwoływać się do wszystkiego, w tym do siebie, po imieniu, a nie za pomocą zaimków. Zaimki są trudne, ponieważ zmieniają się w zależności od tego, kto mówi. Lepiej powiedzieć:

„Mamusia idzie teraz zrobić Jackowi obiad”

niż

„Po prostu zrobię teraz twój obiad”

Tylko ty będziesz kiedykolwiek „mamusią” (lub „tatusiem” lub „dziadkiem”), podczas gdy dowolna liczba ludzi może być „ja”. Ułatwi to Twojemu dziecku rozszyfrowanie i dekodowanie Twojej mowy.

Kołysanki


Rymowanki powstały nie bez powodu: pomagają dzieciom w nauce. Dzieje się tak dlatego, że są śpiewane w sposób powtarzalny, dzięki czemu stają się znajomymi.

Badania pokazują, że dzieci najlepiej reagują na znajomy i lubiany głos, śpiewając rymowanki lub proste piosenki.

Innymi słowy, bez względu na to, jak źle będziesz śpiewał, Twoje dziecko będzie czerpać jak najwięcej z tego, że śpiewasz do niego, a nie słuchanie CD lub słuchanie muzyki w telewizorze. Jeśli wolisz, zawsze możesz zaśpiewać do płyty CD.


Coaching muzyczny i sportowy

Wiele dzieci bierze udział w lekcjach muzyki, sportu lub coachingu poza szkołą.

Pytanie dla większości rodziców brzmi:

 • Jak dużo praktyki powinni robić poza lekcjami?

Z drugim pytaniem:

 • I ile powinienem kazać im ćwiczyć, jeśli naprawdę nie chcą tego robić?

Wszyscy rozumiemy, że wydajność generalnie poprawia się tylko po znacznej ilości ćwiczeń, czy to w sporcie, czy w muzyce. Jonny Wilkinson nie wykopał jednak setek punktów dla angielskiej drużyny rugby bez obsesyjnego treningu przez wiele lat.

Ale ty (lub twoje dziecko) nadal możesz cieszyć się braniem udziału w czymś, nie będąc w tym szczególnie dobrym.

Możesz zatem pomyśleć o kilku innych pytaniach, w tym:

 • Czy moje dziecko gra tę muzykę lub sport, ponieważ to kocha, czy dlatego, że chcę, żeby to robiło?
 • Czy są zadowoleni ze swojego poziomu wydajności?
 • Czy dobrowolnie angażują się w tę aktywność poza lekcjami i wydają się entuzjastycznie nastawieni do tego? I czy chcą robić więcej, w tym to, co nazwałbym „praktykiem”?
 • Już muszę ich zmusić do odrabiania lekcji. Czy naprawdę chcę spędzić swoje życie nagabywać dzieci, żeby zrobiły coś, czego nie chcą robić, zwłaszcza jeśli jest to dobrowolne?

Wszystkie te pytania sprowadzają się do sedna tego, czy ta muzyka lub sport jest rzeczywiście dla ciebie, czy dla twoich dzieci, i czy uważasz, że powinny robić te zajęcia dla zabawy, czy dla poprawy i być może w końcu zabłysnąć na szerszej arenie .

Warto sprawdzić kursy dla dzieci.

Jesteś jedyną osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie dla Ciebie i Twojej rodziny, i nie ma „poprawnej” i „złej” odpowiedzi, cokolwiek sugerują inni.


Podsumowując…

Wydaje się prawdopodobne, że najlepszym sposobem, w jaki możesz pomóc dzieciom w nauce, jest zapewnienie im szerokiej gamy doświadczeń i możliwości oraz pomoc w podążaniu i realizowaniu ich pasji.

One thought on “Wspieranie nieformalnego uczenia się dzieci

 1. Pingback: Wspieranie formalnego uczenia się dzieci | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *