Terapia muzyczna

Ta strona jest częścią serii artykułów poświęconych technikom relaksacyjnym, które są szczególnie przydatne w radzeniu sobie ze stresem i jego zmniejszaniu. 

Jeśli martwisz się o swój poziom stresu lub poziom stresu osoby, którą znasz, powinieneś zwrócić się o profesjonalną pomoc do lekarza lub doradcy. Nieleczony stres może być niebezpieczny dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ta strona zawiera informacje o tym, jak możesz używać muzyki, aby się zrelaksować lub rozładować napięcie, jak radzić sobie ze stresem lub go redukować. 

Istnieje ważna różnica między muzykoterapią osobistą, jak opisano na tej stronie – z której można w każdej chwili skorzystać, aby wspomóc relaksację – od profesjonalnych muzykoterapeutów. Muzykoterapeuci to wysoko wykwalifikowani ludzie, którzy pracują z klientami w każdym wieku i używają instrumentów muzycznych i głosu, aby umożliwić ludziom wyrażanie swoich emocji. 

Jak na nas wpływa dźwięk

Terapia dźwiękiem polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych do leczenia ciała i umysłu. 

Takie dźwięki nie są tym, co tradycyjnie uważamy za muzykę, ale zwykle ciągłe dźwięki tworzone przez bębny, gongi lub bardziej nowoczesne maszyny ultradźwiękowe. Teoria stojąca za terapią dźwiękiem jest taka, że ​​wszystkie komórki naszego ciała wibrują z naturalną częstotliwością. Częstotliwości te mogą zostać źle ustawione lub w inny sposób zmienione z powodu choroby lub stresu fizycznego. 

Poddając ciało lub część ciała działaniu dźwięku o określonej częstotliwości, można złagodzić takie problemy. Przykładem jest odtwarzanie nagrania określonego dźwięku z określoną z góry i stałą częstotliwością, aby leczyć bóle mięśniowe, które mogły być spowodowane stresem. 

Niektórzy twierdzą, że terapia dźwiękiem działa na nich dobrze, podczas gdy inni pozostają bardziej sceptyczni. Niezależnie od skuteczności terapii dźwiękiem nie ma wątpliwości, że muzyka może na nas wpływać i może być skutecznie stosowana jako pomoc w odprężeniu i odprężeniu.


Moc muzyki

Powszechnie wiadomo, że muzyka może zmieniać nasz nastrój, budzić emocje, a nawet prowadzić do niecodziennych zachowań. Muzyka może sprawiać, że czujemy się na wiele sposobów, w tym: 

 • Patriotyczny – hymny narodowe i inna muzyka związana z krajem lub obszarem geograficznym.
 • Lojalność – muzyka i dźwięki związane z wydarzeniami sportowymi, szkołami, klubami i innymi organizacjami.
 • Duchowe – Hymny, pieśni, gospel i inna muzyka oraz dźwięki związane z religią lub boskością.
 • Nostalgia – muzyka może przypominać nam o przeszłości, zarówno dobrych, jak i złych.
 • Miłość – muzyka może być używana do wyrażania miłości i jako oznaka uczucia.
 • Nienawiść – muzyka może być używana podczas wojny i przemocy oraz do wywoływania złości.
 • Energiczny – rytmy w muzyce mogą sprawić, że będziemy tupać nogami, klaskać w dłonie i tańczyć. Muzyka może pomóc w ćwiczeniach fizycznych.
 • Happy – muzyka może poprawić nam nastrój, wywołać uśmiech, śmiech i wspólne śpiewanie.
 • Smutek – muzyka może wprawiać nas w melancholię, przygnębienie, a nawet depresję. Muzyka może sprawić, że płaczemy.
 • Podekscytowany – muzyka jest często używana, aby nas podniecić, jak na wesołym miasteczku lub w jakimś napiętym momencie w filmie.
 • Irytacja – muzyka, której nie lubimy, może nas irytować, podobnie jak melodia, która utknęła w twojej głowie i jest powtarzana w kółko.
 • Niewyjaśnione – czasami muzyka może wywoływać bardziej niewyjaśnione reakcje fizyczne, takie jak włosy stojące na karku lub gęsia skórka, które są częściej kojarzone z silnym uczuciem nostalgii, przyjemności, euforii, zdziwienia lub podziwu.

Powyższa lista nie jest bynajmniej kompletna, muzyka i dźwięk wpływają na nas na wszystkie możliwe sposoby – nawet jeśli nie słuchamy w pełni ani nie zwracamy na nas uwagi. Powinno być jasne, że muzyka może być zatem również wykorzystywana jako skuteczna technika relaksacyjna – sposób na zmniejszenie poziomu stresu i rozładowanie napięć.


Co działa u Ciebie?

Jednym z problemów związanych z używaniem muzyki jako narzędzia do relaksu jest to, że każdy ma inny gust. Musisz znaleźć to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Style i gatunki muzyczne są tak różnorodne, że znalezienie odpowiedniego stylu może być trudne.

Ponadto różne style mogą pomóc Ci się zrelaksować w różnym czasie i na różne sposoby. Ciepła kąpiel przy świecach podczas słuchania delikatnej muzyki klasycznej może czasami zadziałać, podczas gdy głośna muzyka rockowa może pomóc uwolnić stłumione napięcie poprzez taniec i / lub śpiewanie.

Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj muzyki może Ci pomóc iw jakich okolicznościach. Pracuj nad poszerzeniem swojego muzycznego repertuaru, aby znaleźć style, artystów, kompozytorów i gatunki, których lubisz słuchać. 

Słuchaj różnych stacji radiowych online lub bezprzewodowo, kupuj lub wypożyczaj nową muzykę i eksperymentuj; możesz odkryć całkiem nowy obszar muzyki, który do Ciebie przemawia.


Osobista muzykoterapia

Relaks przy muzyce niekoniecznie oznacza siedzenie lub leżenie nieruchomo podczas słuchania, chociaż może to być szczególnie relaksujące. 

Radość z terapeutycznych korzyści płynących z muzyki można osiągnąć w znacznie bardziej aktywnych sytuacjach, podczas uprawiania sportu, w pracy, podczas gotowania, podczas pracy w ogrodzie – dzięki nowoczesnej technologii, takiej jak odtwarzacze MP3 i smartfony, muzyka stała się naprawdę przenośna i dostosowywalna. gdziekolwiek.Aktywne słuchanie muzyki – to znaczy świadome słuchanie, a nie tylko słuchanie muzyki – zajmuje swój mózg i odwraca jego uwagę od innych myśli.

Jeśli coś Cię stresuje, to prawdopodobnie Twoje problemy, zmartwienia i obawy zajmują dużo czasu w Twoim mózgu, powodując zmęczenie i rozdrażnienie – klasyczne objawy stresu. Muzyka może zaoferować zdrową i niedrogą ucieczkę, poprawiając nastrój, a może nawet wywołując uśmiech.

Kilka sposobów na cieszenie się muzyką:

 • W pełni relaksujący – użyj słuchawek lub słuchawek dousznych redukujących hałas, aby słuchać kojącej muzyki. Ustaw głośność na wygodnym dla siebie poziomie, ani za głośno, ani za cicho. Zrelaksuj się i skup się na słuchaniu muzyki.
 • Pokonywanie strachu – dobrym tego przykładem jest samolot. Wiele osób ma pewne obawy związane z lataniem, zwłaszcza podczas startu i lądowania. Użyj słuchawek lub nauszników i zamknij oczy lub użyj maski na oczy – wybierz kojącą muzykę, która pomoże Ci pokonać strach. Pamiętaj o współpasażerach, hałas samolotu może wyciszać wiele z Twojej muzyki, ale słyszenie czyichś słuchawek może być bardzo irytujące.
 • Pokonywanie frustracji – utknięcie w korku, zwłaszcza jeśli spóźnisz się do pracy lub na inne spotkanie, jest, jak będziesz wiedział, jeśli kiedykolwiek Ci się to przydarzyło, bardzo frustrujące. Spróbuj włączyć w samochodzie jakąś ulubioną muzykę (w razie potrzeby) – zwiększ głośność i śpiewaj lub nucąc. Może to być świetny sposób na złagodzenie stresu związanego z takimi sytuacjami.
 • Podczas ćwiczeń – same ćwiczenia są dobrym środkiem przeciwstresowym i mogą pomóc zrelaksować umysł – poziom endorfiny (hormonu antystresowego) wzrasta, podczas gdy poziom kortyzolu (hormonu stresu) spada. Ćwiczenia przy muzyce mogą pomóc odciągnąć umysł od faktu, że ćwiczysz, zwłaszcza jeśli uważasz, że jest to nudne lub trudne fizycznie, więc faktycznie uzyskasz lepszy trening. Jeśli kiedykolwiek byłeś na siłowni, zauważysz, jak większość ludzi ćwiczy przy muzyce. Wybierz muzykę z rytmem, który pasuje do rytmu twojego ćwiczenia, jeśli skoncentrujesz się na muzyce, twoje ciało wpadnie w rytm i łatwiej osiągniesz swoje cele.
 • Kiedy tylko jest to właściwe – staraj się słuchać muzyki częściej, kiedy tylko możesz i jest to odpowiednie dla twojego otoczenia.

Tonowanie wokalne

Tonowanie wokalne to metoda używania głosu w celu uzyskania wewnętrznego spokoju i zmniejszenia stresu. 

Tonowanie wokalne to nie śpiewanie, a zatem twoja zdolność do śpiewania lub to, czy uważasz się za „głuchoniemego”, nie ma znaczenia.

Tonowanie opiera się na założeniu, że mamy wiele stłumionych emocji i frustracji. Od najmłodszych lat uczy się nas ciszy w większości codziennych sytuacji, a głośne hałasy są zniechęcane lub postrzegane jako oznaka złości lub agresji. 

Tonowanie zapewnia sposób na uwolnienie stłumionych uczuć i emocji poprzez uwolnienie dźwięku, zachęcając nas do wydawania przypadkowych głośnych dźwięków i dźwięków.

Wypróbuj tonację wokalną, aby sprawdzić, czy to działa. 

Rób długie, przeciągające, głośne dźwięki: krzyki, pomruki, piski, buczenie. Nie martw się o to, jak brzmisz, po prostu wydawaj dźwięki, które wydają ci się właściwe. Podobnie jak w przypadku terapii śmiechem , tonizowanie głosu może pomóc obniżyć poziom adrenaliny i kortyzolu, głównych hormonów związanych ze stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *