Czym jest sen?

Dokładne powody, dla których potrzebujemy snu, pozostają tajemnicą. Wiadomo jednak, że aby ludzie (i wiele innych gatunków) mogli optymalnie funkcjonować, potrzebne są okresy snu.

W okresach snu nasze ciała regenerują mięśnie, a umysł gromadzi, organizuje i łączy wspomnienia. Jednocześnie we krwi dochodzi do regulacji ważnych hormonów, które kontrolują podstawowe funkcje organizmu, wzmacnia się nasz układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko poważnych chorób. 


Ile snu potrzebujemy?

Nie ma sztywnej reguły określającej, ile snu każdy z nas potrzebuje.

Różni ludzie potrzebują różnych ilości snu iw różnych okresach swojego życia – Twój optymalny czas snu może różnić się od czasu innych osób. 

Dzieci i młodzież na ogół potrzebują więcej snu niż dorośli. 

Większość dorosłych potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę (w okresie 24 godzin). Osoby starsze potrzebują mniej więcej takiej samej ilości snu, ale mogą mieć trudności ze snem.

Przeciętnie śpimy około jednej trzeciej naszego życia, ale nie należy tego uważać za stracony czas. Sen jest niezbędny dla naszej wydajności i dobrego samopoczucia w godzinach czuwania.

Niektórzy ludzie twierdzili, że dobrze funkcjonują przy mniejszym śnie: Margaret Thatcher, Bill Clinton i Madonna donoszą, że potrzebują tylko 4 godzin snu na dobę, ale niektórzy eksperci uważają, że tacy ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy, że są w rzeczywistości bardziej zmęczeni w godzinach czuwania niż norma.


Jakość snu i „ cykl snu ”

Sen jakościowy definiuje się jako nieprzerwany sen trwający od około siedmiu do dziewięciu godzin. 

Jeśli sen zostanie przerwany, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że organizm będzie miał czas na wykonanie wszystkich swoich podstawowych zadań. 

W nocy mamy naprzemiennie różne rodzaje snu i jest to znane jako cykl snu lub architektura snu.

Istnieją dwa główne rodzaje snu, które składają się na cykl snu: sen bez szybkich ruchów oczu (NREM) i sen z szybkimi ruchami oczu (REM). Około 75% czasu snu składa się ze snu NREM, a pozostałe 25% to sen REM.

NREM Sleep

NREM dzieli się zazwyczaj na trzy odrębne fazy:

  • NREM Etap pierwszy

    To jest etap przejściowy budzenia się i zasypiania. Często ludzie nie myślą o tym etapie jako o „śnie” i czują się bardziej przytomni niż na innych etapach snu. Często zdarza się, że na tym etapie snu nadal jesteś w pełni świadomy otoczenia, a ciało może doświadczać mimowolnych ruchów szarpania / drgań zwanych szarpnięciem hipnikicznym. Szarpnięcia hipnikiczne są normalne, ale częściej występują u młodszych ludzi, ale stres i inne czynniki mogą zwiększać częstotliwość szarpnięć hipnikicznych.
  • NREM Etap drugi

    Kiedy dochodzimy do drugiego etapu snu NREM, nasze ciała stają się bardziej zrelaksowane, oddech i tętno spowolnione, a my stajemy się mniej świadomi czynników środowiskowych, takich jak dźwięk i światło. Temperatura staje się ważniejszym czynnikiem podczas drugiego etapu snu NREM, ponieważ temperatura naszego ciała w naturalny sposób spada; jeśli w naszym otoczeniu jest zbyt gorąco, możemy czuć się niekomfortowo.
  • NREM Etap trzeci

    Jest to najgłębsza faza snu NREM i najbardziej korzystna dla ogólnego samopoczucia, ponieważ w tej fazie organizm działa odmładzająco. Trzeci etap snu NREM charakteryzuje się wolniejszym oddychaniem i biciem serca, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Serce dostarcza więcej krwi rozluźnionym mięśniom, co sprzyja regeneracji i wzrostowi. Do krwiobiegu uwalniana jest seria hormonów, które pomagają regulować i kontrolować wzrost i naprawę tkanek i mięśni, a także regulują nasz metabolizm i apetyt.

Sen w fazie REM

Sen REM występuje przez około jedną czwartą czasu, jaki śpimy. Ten rodzaj snu charakteryzuje się szybkimi, gwałtownymi ruchami oczu i jest to czas, w którym najczęściej doświadczamy snów. 

Sen REM pojawia się dopiero po około 90 minutach do dwóch godzin po pierwszym zaśnięciu, trwa stosunkowo krótko, ale powtarza się w nocy w około 90-minutowych odstępach. Czas trwania sesji snu REM wydłuża się w nocy: dłuższe okresy snu REM występują, im dłużej utrzymuje się nieprzerwany sen.

Uważa się, że sen NREM jest ważniejszy dla ciała, podczas gdy sen REM jest ważniejszy dla umysłu (mózgu), chociaż nie można rozdzielić tych dwóch typów. 

Podczas snu REM mózg jest bardziej aktywny niż podczas snu NREM, stąd śnienie, a nasze ciała stają się bardzo zrelaksowane, ponieważ krew koncentruje się w mózgu, a nie w mięśniach. Podczas snu REM ciało jest w stanie najbardziej efektywnie przywracać energię psychiczną i fizyczną.

Budzenie

Kiedy budzimy się ze snu, w ciele i umyśle zachodzi wiele zmian. 

Zmiany te będą się różnić w zależności od jakości i czasu trwania otrzymanego snu. Budzenie się z wczesnych faz snu różni się od budzenia się po pełnym, nieprzerwanym, wysokiej jakości śnie, kiedy organizm miał czas na zakończenie udanego cyklu snu.

Kiedy budzimy się, nasze tętno, ciśnienie krwi i częstość oddechów rosną, podobnie jak temperatura naszego ciała. Zmieniają się różne poziomy hormonów, w szczególności kortyzol (hormon stresu) podnosi się, aby zwiększyć poczucie czujności rano. Nasze główne narządy wewnętrzne przełączają się w „tryb czuwania” i zaczynają funkcjonować optymalnie.

Proces budzenia się może zająć trochę czasu, zanim poczujemy się odświeżeni i gotowi do wyjścia, a po przebudzeniu się z głębokiego snu normalne jest uczucie zmęczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *