Co to jest kształcenie ustawiczne?

Większość ludzi kojarzy naukę z formalną edukacją w szkole, na studiach, na uniwersytecie itp. Od najmłodszych lat wszyscy słyszymy, że powinniśmy „zdobyć dobre wykształcenie”.

Ogólnie rzecz biorąc prawdą jest, że ważne jest wykształcenie formalne i wynikające z niego kwalifikacje. Edukacja może zmaksymalizować nasz potencjał, aby znaleźć lepszą, bardziej satysfakcjonującą pracę, zarabiać więcej i być może odnieść większy sukces w wybranej przez nas karierze.

Jednak „edukacja” to tylko jeden rodzaj uczenia się. Istnieje wiele innych możliwości poszerzenia swojej wiedzy i rozwijania umiejętności, których potrzebujesz przez całe życie.

Wiedzę można zdobyć i rozwinąć zestawy umiejętności w dowolnym miejscu – nauka jest nieunikniona i odbywa się przez cały czas. Jednak uczenie się przez całe życie polega na tworzeniu i utrzymywaniu pozytywnego nastawienia do uczenia się, zarówno dla rozwoju osobistego, jak i zawodowego.Uczący się przez całe życie są zmotywowani do uczenia się i rozwoju, ponieważ chcą: jest to świadome i dobrowolne działanie.

Uczenie się przez całe życie może zwiększyć nasze zrozumienie otaczającego nas świata, zapewnić nam więcej i lepsze możliwości oraz poprawić jakość naszego życia.

Istnieją dwa główne powody uczenia się przez całe życie: rozwój osobisty i rozwój zawodowy . Przyczyny te niekoniecznie muszą być odrębne, ponieważ rozwój osobisty może poprawić Twoje możliwości zatrudnienia, a rozwój zawodowy może umożliwić rozwój osobisty.


Nauka dla rozwoju osobistego

Nie musi istnieć konkretny powód do uczenia się, ponieważ uczenie się dla samego uczenia się może samo w sobie być satysfakcjonującym doświadczeniem.

Istnieje powszechny pogląd, że ciągłe uczenie się i posiadanie aktywnego umysłu przez całe życie może opóźnić lub zatrzymać postęp niektórych form demencji, chociaż w rzeczywistości istnieje bardzo niewiele dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń. Jednak utrzymywanie aktywności mózgu ma zalety, ponieważ uczenie się może zapobiec nudzeniu, a tym samym umożliwić bardziej satysfakcjonujące życie w każdym wieku.

Oczywiście istnieje wiele powodów, dla których ludzie uczą się rozwoju osobistego.

  • Możesz chcieć poszerzyć swoją wiedzę lub umiejętności związane z konkretnym hobby lub rozrywką, którą lubisz.
  • Być może chcesz rozwinąć zupełnie nową umiejętność, która w jakiś sposób poprawi Twoje życie – weź na przykład kurs garncarstwa lub mechanika samochodowego.
  • Być może chcesz zbadać stan zdrowia lub swoje pochodzenie.
  • Być może planujesz podróż i chcesz dowiedzieć się więcej o historii i kulturze miejsca docelowego.
  • Może w późniejszym życiu zdecydujesz się na studia po prostu dlatego, że lubisz wybrany przedmiot i wyzwania związane z nauką akademicką.

Nauka w celu rozwoju zawodowego

Bycie dobrze wykształconym niekoniecznie jest kluczem do zatrudnienia.

Chociaż kwalifikacje mogą zapewnić ci rozmowę kwalifikacyjną, w rzeczywistości znalezienie pracy może zająć znacznie więcej. 

Pracodawcy szukają zrównoważonych osób z uniwersalnymi umiejętnościami . Obejmuje to umiejętność wykazania, że ​​chcesz się uczyć i rozwijać.

Jeśli uznasz, że jesteś bezrobotny, mądrze wykorzystaj ten czas. Uczenie się czegoś nowego może się opłacić nowymi możliwościami, które inaczej by się nie pojawiły.

Kiedy jesteś zatrudniony, korzystaj ze szkoleń, coachingu lub mentoringu i pracuj nad ciągłym rozwojem zawodowym, ponieważ prawdopodobnie staniesz się lepszy w tym, co robisz i staniesz się bardziej niezbędny dla obecnego lub przyszłego pracodawcy.

Poświęcenie czasu na dodatkową naukę przynosi własne korzyści.

Oznacza to, że możemy czerpać większą satysfakcję z naszego życia i pracy, gdy lepiej zrozumiemy, kim jesteśmy i co robimy. Może to z kolei prowadzić do lepszych wyników i bardziej satysfakcjonującego dnia pracy. Jeśli zdecydujesz się poznać inny uzupełniający się sektor, daje to możliwość specjalizacji i potencjalnego zwiększenia zarobków lub przeniesienia się do połączonej branży. To z kolei daje nam szersze doświadczenie, na którym możemy budować naszą wiedzę i bardziej uniwersalne umiejętności w gotowości do kolejnego kroku. 

Z finansowego punktu widzenia, wysoko wykwalifikowany i kompetentny pracownik jest atutem każdej firmy i może prowadzić do szybszego awansu i związanego z tym wzrostu wynagrodzeń. 

Ktoś, kto może zaoferować więcej wiedzy specjalistycznej, będzie bardziej wartościowy nie tylko dla pracodawców, ale także dla klientów. Fachowość to często kluczowa cecha skutecznego lidera.

Jeśli jesteś sfrustrowany swoją pracą, dalsze doskonalenie swoich umiejętności ułatwi znalezienie nowych sposobów wyjścia z potencjalnie stresującej sytuacji w pracy. Zachowanie otwartego umysłu na naukę i zapewnienie sobie miejsca na elastyczność jest kluczem do satysfakcji z pracy. Co więcej, potencjalne wyprzedzanie konkurentów na stanowiskach pracy dzięki posiadaniu większego doświadczenia lub wiedzy może dać ci przewagę.

Motywacja

Uczenie się przez całe życie wymaga motywacji własnej. Musisz mieć pozytywne nastawienie do uczenia się i swojej zdolności do uczenia się. Jeśli masz trudności z dostrzeżeniem sensu uczenia się tego, czego się uczysz, prawdopodobnie nie odniesiesz sukcesu.
Zobacz naszą stronę Samomotywacja, aby dowiedzieć się więcej.

Nabyć

Efektywne uczenie się wymaga zdobywania informacji poprzez czytanie, słuchanie, obserwację, ćwiczenie, eksperymentowanie i doświadczenie. Informacje są wszędzie wokół ciebie: sztuka polega na zdobyciu odpowiednich i znaczących informacji i przekształceniu ich w wiedzę i umiejętności.Zobacz naszą sekcję 

Umiejętności uczenia się, aby uzyskać więcej informacji na temat skutecznych technik uczenia się.

Szukaj

Nauka kończy się sukcesem, gdy możemy szukać osobistego znaczenia w zdobywanych informacjach. Trudno nam zapamiętać fakty bez ich zrozumienia lub umieszczenia ich w kontekście.

Uczenie się polega na stosowaniu zdobytych umiejętności i zadawaniu sobie takich pytań, jak: „W jaki sposób ta idea pomaga mi w życiu? ’lub’ Czego to doświadczenie nauczyło mnie o sobie? 

Cyngiel

Istoty ludzkie notorycznie źle radzą sobie z zatrzymywaniem informacji. Nie możesz i nie będziesz pamiętać wszystkiego, co czytasz, słyszysz i doświadczasz. Możesz pomóc wywołać wspomnienia na różne sposoby. Na przykład możesz robić notatki, ćwiczyć, dyskutować i eksperymentować z nowymi pomysłami i umiejętnościami, które pomogą Ci się uczyć i rozwijać.

Zbadać

Powinieneś regularnie sprawdzać swoją wiedzę, aby utrwalić w umyśle to, czego się nauczyłeś. Zawsze powinieneś starać się zachować otwarty umysł, kwestionować swoje zrozumienie i być otwartym na nowe informacje.

Rozmowa z innymi i poznanie ich punktu widzenia może być skutecznym sposobem zbadania własnego postrzegania i zrozumienia tematu.

Odzwierciedlić

Na koniec powinieneś zastanowić się nad swoją nauką. Pomyśl o tym, jak i dlaczego się nauczyłeś, w tym o tym, co sądzisz o danym temacie lub sytuacji, przed i po zdobyciu wiedzy.

Ucz się na swoich błędach, a także na swoich sukcesach i zawsze staraj się pozostać pozytywnym.
Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie poświęconej praktyce refleksyjnej .


Nauka daje opcje

Najważniejsze jest to, że niezależnie od ścieżki życiowej, istnieje szereg czasami nieoczekiwanych korzyści dla ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego.

Niezależnie od wieku, nigdy nie jest za późno, aby zacząć. 

Skuteczna zmiana ścieżki kariery w wieku średnim i nieformalne spędzanie czasu na zdobywaniu wiedzy jest bardziej powszechne niż kiedykolwiek, zwłaszcza w szybko zmieniających się warunkach rynkowych.

Większość ludzi nadal polega na osiągnięciu zatrudnienia, jeśli chodzi o ich zdolność do zarabiania na życie. Im bardziej jesteśmy elastyczni, jeśli chodzi o nasz kierunek, tym łatwiej ułatwiamy sobie życie.

Nasza gospodarka coraz bardziej przesuwa się w kierunku umów krótkoterminowych i na część etatu z bardziej elastycznymi modelami pracy, podczas gdy stare branże przenoszą się za granicę. Musimy dostosować się do zmian zachodzących w świecie pracy i uczynić z siebie więcej, wychodząc z naszych stref komfortu i wyobrażeń o tym, jak wierzymy, że nasze życie toczy się.

Poleganie na stałej pracy, jeśli chodzi o zarobki i awans, nie jest już tak wykonalne, jak kiedyś. 

Z powodu niestabilności życia zawodowego coraz więcej osób w każdym wieku zmienia swoje hobby w pomysł na biznes. Ciągłe podążanie za swoją pasją poza godzinami pracy może prowadzić do zarabiania na robieniu tego, co kochasz, i zazwyczaj będziesz rozwijać umiejętności biznesowe i inne zbywalne umiejętności w miarę postępów, aż do momentu, gdy będziesz mógł delegować swoje najmniej ulubione prace.

Świetny sposób na nabycie nowych umiejętności to szkolenia – http://www.szkolenia24h.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *