Terapia śmiechem jako łagodzenie stresu

Śmiech to doskonały sposób na zmniejszenie stresu w naszym życiu i może pomóc Ci radzić sobie ze stresującym stylem życia i przetrwać.

Śmiech zapewnia pełnowymiarowy trening dla twoich mięśni i wyzwala przypływ endorfin niszczących stres. Ponieważ nasze ciała nie potrafią odróżnić prawdziwego od fałszywego śmiechu, wszystko, co wywołuje u Ciebie chichot, będzie miało pozytywny wpływ. Nie musisz być szczęśliwy ani mieć poczucia humoru, aby dobrze się śmiać.

Terapia śmiechem ma na celu rozśmieszyć ludzi zarówno w sesjach grupowych, jak i indywidualnych i może pomóc zmniejszyć stres, sprawić, że ludzie i pracownicy będą szczęśliwsi i bardziej zaangażowani, a także poprawi ich umiejętności interpersonalne.

Śmiechoterapeuta Keith Adams wyjaśnia podłoże terapeutycznego śmiechu.


Terapeutyczny śmiech

Wiele osób miało swój wkład w historię współczesnego śmiechu terapeutycznego.

Oto tylko kilka z nich:

Norman Cousins, ceniony pisarz polityczny

W 1979 roku Cousins ​​opublikował książkę Anatomy of an Illness, w której opisał potencjalnie śmiertelną chorobę, na którą nabawił się w 1964 roku oraz odkrycie korzyści płynących z humoru i innych pozytywnych emocji w walce z chorobą.

Kuzyni stwierdzili na przykład, że dziesięć minut wesołego śmiechu zapewniło mu dwie godziny bezbolesnego snu. Jego historia zaskoczyła społeczność naukową i zainspirowała wiele projektów badawczych.

Dr William F. Fry, psychiatra, Uniwersytet Stanforda, Kalifornia

Dr Fry zaczął badać fizjologiczne skutki śmiechu pod koniec lat 60. XX wieku i jest uważany za ojca „gelotologii” (nauki o śmiechu).

Dr Fry udowodnił, że wesoły śmiech zapewnia dobre ćwiczenia fizyczne i może zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych. Pokazał, że śmiech powoduje, że nasz organizm produkuje endorfiny (naturalne środki przeciwbólowe).

Dr Lee Berk, Centrum Medyczne Uniwersytetu Loma Linda

Zainspirowany Normanem Cousinsem, dr Berk i jego zespół naukowców z dziedziny psycho-neuroimmunologii (PNI) badali fizyczny wpływ wesołego śmiechu.

W jednym z badań pacjentów z zawałem serca podzielono na dwie grupy: jedna połowa była objęta standardową opieką medyczną, a druga połowa codziennie oglądała przez 30 minut humorystyczne filmy.

Po roku grupa „humoru” miała mniej arytmii, niższe ciśnienie krwi, niższy poziom hormonów stresu i wymagała mniejszych dawek leków. Grupa bez humoru miała dwa i pół razy więcej nawracających ataków serca niż grupa z humorem (50% vs 20%).

Dr Hunter (naszywka) Adams

Uwieczniony w filmie Robina Williamsa Patch zainspirował miliony ludzi, wprowadzając zabawę i śmiech z powrotem do szpitala i wprowadzając w życie ideę, że „leczenie powinno być miłosną wymianą ludzi, a nie transakcją biznesową”.

Jest założycielem i dyrektorem Gesundheit Institute, holistycznej społeczności medycznej, która od 1971 roku zapewnia bezpłatną opiekę medyczną tysiącom pacjentów. Jest katalizatorem powstania tysięcy klaunów opieki terapeutycznej na całym świecie.

Dr Annette Goodheart

Goodheart jest psychoterapeutą i wynalazcą terapii śmiechem i coachingu śmiechem. Od 36 lat wykorzystuje śmiech do leczenia raka, AIDS, depresji i innych chorób oraz uczy na uniwersytetach, w szkołach, firmach, organizacjach i podczas wydarzeń publicznych, wywołując śmiech w każdym zakątku świata.

Dr Madan Kataria, twórca Jogi Śmiechu

W marcu 1995 roku ten lekarz z Bombaju w Indiach pisał artykuł Śmiech – najlepsze lekarstwo do czasopisma o zdrowiu. W szczególności był pod wrażeniem książki Normana Cousinsa Anatomy of an Illness i pracy naukowej dr Berka. Dr Kataria odkryła, że ​​organizm nie potrafi odróżnić śmiechu aktorskiego od prawdziwego.

Następnie stworzył szereg ćwiczeń ze śmiechu, w tym elementy odgrywania ról i innych technik z czasów, gdy był amatorskim aktorem dramatycznym. Zdając sobie sprawę ze znaczenia dziecięcej zabawy, opracował dalsze techniki stymulujące ją w grupie. Narodziła się Joga Śmiechu i jest obecnie akceptowana na całym świecie.

Uniwersytet Oksfordzki / Towarzystwo Królewskie

We wrześniu 2011 r. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali badania, z których wynika, że ​​ciągły śmiech znacznie zwiększa próg bólu ludzi, nawet o 10%.


Joga śmiechu

Joga Śmiechu obejmuje cztery rzeczy:

  1. Klaskanie w rytm „ho-ho-ha-ha-ha”.
  2. Oddychanie i rozciąganie.
  3. Zabawa jak dla dziecka.
  4. Ćwiczenia ze śmiechu.

Śmiech pochodzi z ciała, a nie z umysłu.

Kiedy bierzesz udział w warsztatach śmiechu, uwalniasz się endorfin , które dają ci czynnik „dobrego samopoczucia”, rozluźnia się całe ciało, zmniejsza się stres i napięcie.

Dostajesz również ćwiczenia aerobowe.  Śmiech tonizuje mięśnie i poprawia oddychanie – a układ odpornościowy zostaje wzmocniony, co pomaga oprzeć się chorobom.

Możesz łatwo zdobyć umiejętności prowadzenia warsztatów jogi śmiechu. Będziesz potrzebował osobistego kontaktu, dobrego komunikatora i całkiem szczęśliwego, gdy doprowadzisz grupę ludzi do śmiechu.

2 thoughts on “Terapia śmiechem jako łagodzenie stresu

  1. Pingback: Terapia muzyczna | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Techniki relaksacyjne - nauka relaksu | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *