Asertywność – wskazówki i techniki

Ta strona zawiera kilka prostych wskazówek i technik, których możesz użyć, aby poprawić swoje umiejętności asertywności, a także pomóc innym wyrazić siebie w bardziej asertywny sposób.

Czasami sposób, w jaki reagujemy i odpowiadamy na innych, może sprawić, że poczujemy się nieodpowiedni, winni lub żałujemy. Mogą to być oznaki biernego zachowania. Podczas rozmowy możemy też odczuwać złość i krytycyzm wobec innych – może to świadczyć o bardziej agresywnym zachowaniu.

Ta strona zawiera szczegółowe informacje na temat sposobów ograniczenia pasywnej i agresywnej komunikacji i zastąpienia jej asertywną, co z kolei doprowadzi do bardziej pozytywnych interakcji międzyludzkich.

Ćwicząc te techniki asertywności, ważne jest, aby pamiętać, czym jest asertywność i jej znaczenie w procesie komunikacji.

Bycie asertywnym to nie to samo, co bycie agresywnym; wręcz przeciwnie, asertywność oznacza stanięcie w obronie tego, w co wierzysz.

Asertywność to wyrażanie myśli, emocji, przekonań i opinii w uczciwy i odpowiedni sposób. Ponieważ należy zachęcać innych do asertywności, ważne jest również, aby pamiętać, że zawsze powinniśmy szanować myśli, uczucia, opinie i przekonania innych ludzi.

Asertywność pozwala jednostkom dochodzić swoich praw osobistych bez naruszania praw innych. Asertywność jest uważana za zrównoważoną reakcję, która nie jest ani pasywna, ani agresywna, a pewność siebie odgrywa ważną rolę. Osoba asertywna reaguje na równi z innymi i stara się być otwarta w wyrażaniu swoich życzeń, myśli i uczuć.


Ogólne techniki asertywności

Dwie kluczowe techniki, które mogą pomóc w asertywności, są znane jako „zamglenie” i technika „zablokowanego zapisu”.

Zamglenie

Zamgławianie jest przydatną techniką, jeśli ludzie zachowują się w sposób manipulacyjny lub agresywny.

Zamiast się spierać, zamglenie ma na celu dać minimalną, spokojną odpowiedź przy użyciu określeń, które są uspokajające, ale nie obronne, a jednocześnie nie zgadzają się na spełnienie wymagań.

Zamglenie polega na zgodzeniu się z jakąkolwiek prawdą, która może być zawarta w stwierdzeniach, nawet krytycznych. Nie reagując w oczekiwany sposób, innymi słowy poprzez obronę lub kłótnię, druga osoba zaprzestanie konfrontacji, ponieważ pożądany efekt nie zostanie osiągnięty. Gdy atmosfera jest mniej nagrzana, możliwe będzie bardziej rozsądne omówienie tych kwestii.

Zamglenie jest tak określane, ponieważ jednostka działa jak „ściana mgły”, do której wrzuca się argumenty, ale nie zwraca ich.


Technika zatrzymanego rekordu

Technika Stuck Record wykorzystuje kluczową umiejętność asertywności, jaką jest „ wytrwałość w spokoju ”.

Polega na powtarzaniu tego, czego chcesz, raz za razem, bez podnoszenia tonu głosu, złości, irytacji lub angażowania się w problemy poboczne.

Ciągłe powtarzanie prośby zapewni, że dyskusja nie zostanie zboczona i wciągnięta w nieistotną argumentację. Kluczem jest zachowanie spokoju, jasność w tym, czego chcesz, trzymanie się celu i nie poddawanie się.

Zaakceptuj kompromis tylko wtedy, gdy jesteś zadowolony z wyniku.


Zapytanie pozytywne i negatywne

Pozytywne zapytanie

Pozytywne zapytanie to prosta technika radzenia sobie z pozytywnymi komentarzami, takimi jak pochwały i komplementy.

Ludzie często mają trudności z odpowiadaniem na pochwały i komplementy, zwłaszcza ci z niższą samooceną, ponieważ mogą czuć się nieodpowiedni lub że pozytywne komentarze są nieuzasadnione. Ważne jest, aby w razie potrzeby dawać innym pozytywne opinie, ale także odpowiednio reagować na pozytywne opinie, które otrzymujesz.

Pozytywne zapytanie jest używane, aby dowiedzieć się więcej o komplementach lub pochwałach i się z nimi zgodzić:


Negatywne zapytanie

Przeciwieństwem pozytywnego zapytania jest negatywne zapytanie. Negatywne zapytanie jest sposobem reagowania na bardziej negatywną wymianę zdań, taką jak otrzymywanie krytyki.

Radzenie sobie z krytyką może być trudne, pamiętaj, że każda otrzymana krytyka jest po prostu czyjąś opinią.

Negatywne zapytanie jest używane, aby dowiedzieć się więcej o krytycznych komentarzach i jest dobrą alternatywą dla bardziej agresywnych lub złych odpowiedzi na krytykę.


Naucz się myśleć o swoich odpowiedziach i o tym, jak się zachowujesz, kiedy komunikujesz się z innymi.

Używając technik mających na celu uczynienie Cię bardziej asertywnym, zauważysz, że Twoja komunikacja i inne interakcje międzyludzkie są generalnie bardziej pozytywne.

Skorzystaj z poniższych linków i zapoznaj się z naszymi innymi stronami, które pomogą Ci dowiedzieć się więcej o asertywności i procesach komunikacji.

Więcej dowiesz się na szkoleniu z zakresu asertywności.

One thought on “Asertywność – wskazówki i techniki

  1. Pingback: Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *