Przemowy

Bez względu na to, ile prezentacji przedstawiłeś w ramach swojej pracy, nic nie przygotuje Cię do momentu, w którym musisz wygłosić przemówienie. Może się tak zdarzyć, jeśli twój przyjaciel poprosił cię, byś został jego drużbą, bierzesz ślub lub twój syn lub córka się żenią.

Być może zostałeś poproszony o wygłoszenie przemówienia po obiedzie na oficjalnym przyjęciu lub, co mniej szczęśliwe, o wygłoszenie pochwały na pogrzebie. Być może będziesz musiał wygłaszać przemówienia, jeśli zajmujesz się polityką.

Na szczęście, chociaż istnieją różnice w stosunku do prezentacji, istnieje również szereg podobieństw. Ta strona zawiera kilka wskazówek dotyczących wygłaszania przemówienia.


Różnica między mową a prezentacją

Niektórzy używają zamiennie terminów „mowa” i „prezentacja”. Jednak na potrzeby tej strony zakłada się, że przemówienie składa się tylko z mówienia. Interakcja jest niewielka lub nie ma jej, nie ma też slajdów ani innych pomocy wizualnych.

Przygotowanie do przemówienia

Podobnie jak w przypadku prezentacji, tak samo jest z przemówieniem: wcześniejsze przygotowanie i planowanie zapobiega słabej wydajności.

Konieczność wygłoszenia przemówienia na wesele nie jest czymś, co przyszło ci do głowy w ostatniej chwili. Zwykle masz dużo czasu na przygotowanie się i warto go wykorzystać. Powodem, dla którego tak wielu prezenterów używa pomocy wizualnych, jest to, że samo mówienie do ludzi jest bardzo nieefektywnym środkiem komunikacji. Używa tylko jednego z pięciu zmysłów słuchaczy. Kiedy więc wygłaszasz przemówienie, musisz szybko przyciągnąć ich uwagę, a potem ją zatrzymać.

Jednym z najlepszych sposobów na to jest wykorzystanie historii.

Dlatego czas przygotowania należy wykorzystać na dwa sposoby:

  1. Opracowanie głównego przesłania Twojego przemówienia, które powinno być proste i nieskomplikowane; i
  2. Zebrać cztery lub pięć historii, które ilustrują to poprzez rozmowę z innymi lub samodzielne czytanie i poszukiwanie informacji.

Załóżmy, że wygłaszasz przemówienie najlepszego mężczyzny na weselu swojego przyjaciela. Głównym przesłaniem twojego przemówienia jest zasadniczo to, jakim dobrym facetem jest twój przyjaciel i jak cudowne jest to, że poślubia swoją narzeczoną ( nie wszystkie zawstydzające rzeczy, które kiedykolwiek zrobił). Następnie musisz wybrać dwie lub trzy dobre historie, które to zilustrują i jako bonus, rozbawią zgromadzoną grupę.

Na pochwałę to ten sam pomysł. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną i znajdź dwie lub trzy historie, które naprawdę ilustrują życie i / lub wartości osoby, którą wychwalasz. To hołd, a nie historia ich życia.


Pisanie przemówienia

Po zebraniu materiału następnym krokiem jest złożenie go razem.

Przemówienia muszą mieć staranną strukturę. Muszą mieć początek, środek i koniec. Początek musi przyciągnąć widzów, środek musi ich trzymać, a koniec musi ładnie zakończyć.

Pomocny może być „haczyk”, na którym można zawiesić całe przemówienie. Pomysły na „haczyki” do przemówień weselnych obejmują wydarzenia z tego dnia w historii, które mogą dać ci punkt wyjścia, a może inicjały młodej pary mogą cię skłonić do rozwinięcia innych rzeczy za pomocą tego samego inicjału, który ci o nich przypomina?

Nie komplikuj. Wystarczą trzy główne punkty lub historie. Chcesz skupić się na tym, co najważniejsze i przekazać swoje przesłanie.

Nie chcesz też nikogo urazić.

To prowadzi nas do drugiej ważnej kwestii. Podobnie jak w przypadku prezentacji, ważne jest, aby znać swoich odbiorców .


Ćwicz przemówienie z wyprzedzeniem

Możesz czuć się nieswojo, ale warto ćwiczyć, czytając na głos swoje przemówienie, najlepiej małej grupie, której możesz zaufać.

Robiąc to, zwróć uwagę na:

  1. Chwile, kiedy twoja publiczność jest oszklona, ​​trochę się nudzi lub zaczyna się poruszać na swoich miejscach; i
  2. Fragmenty wypowiedzi, które są niewygodne do wypowiedzenia ze względu na treść lub słowa, których używasz.

Rozważ zmianę tych fragmentów, usunięcie pierwszego i powtórzenie drugiego, aż poczujesz się komfortowo ze wszystkimi używanymi słowami i pomysłami, które wyrażasz. Jest to szczególnie ważne na pogrzebach, ponieważ nie chcesz być przesadnie emocjonalny.

Przemówienie: w dniu

Jest tu jedna naprawdę ważna zasada: bądź sobą. Dlatego ważne jest, aby ćwiczyć z wyprzedzeniem, abyś był zrelaksowany i komfortowy z tym, co mówisz. Nie zapomnij nawiązać kontaktu wzrokowego i uśmiechnąć się, tak jak podczas prezentacji.

Jeśli wcześniej jesteś trochę zdenerwowany, skoncentruj się na utrzymaniu stabilnego oddechu i pomyśl o adrenalinie jako o czymś, co pomoże ci osiągnąć sukces. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie dotyczącej radzenia sobie z nerwami prezentacyjnymi .

Pamiętaj, aby mówić powoli i wyraźnie .

Jest mało prawdopodobne, abyś miał mikrofon do przemówień na weselach i pogrzebach, więc będziesz musiał skoncentrować się na przekazywaniu swojego głosu po całym pokoju. Pomoże ci w tym powolne mówienie.

Przygotuj się także na dostosowanie swojej mowy w miarę upływu czasu. Na przykład, jeśli twoje wczesne żarty trochę się nie udają, bądź przygotowany na lekkie prześlizgnięcie się po innych lub pominięcie ich. Jeśli czujesz, że tracisz publiczność lub że trwa to dłużej, niż się spodziewałeś, wytnij jedną lub dwie historie.

W końcu, chociaż nikt nigdy nie narzekał, że przemówienie było zbyt krótkie, historia jest zaśmiecona narzekaniami na zbyt długie!

Więcej dowiesz się na szkoleniu w zakresie interpersonalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *