Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to termin używany do stwierdzenia, że ​​potrzebujesz czasu zarówno na pracę, jak i na inne aspekty życia, niezależnie od tego, czy są to zainteresowania rodzinne, czy osobiste. Mówi się, że „cała praca i brak zabawy czyni Jacka nudnym chłopcem”.

Jednak praca, a przynajmniej jakiś rodzaj wkładu własnego, płatna lub dobrowolna, jest często uznawana za istotną dla osobistej satysfakcji, więc wydaje się prawdopodobne, że „cała zabawa” również byłaby nudna.


Geneza idei „równowagi między życiem zawodowym a prywatnym”

Idea, że ​​odpoczynek jest niezbędny do produktywnej pracy, sięga tysiącleci.

W XIX wieku, podczas rewolucji przemysłowej i po niej, zarówno przemysłowcy, jak i związki zawodowe zgadzali się, że pracownicy potrzebują dnia wolnego. To później stało się dwudniowym „weekendem”. Ale w tamtych czasach „praca” polegała głównie na pracy ręcznej, a gdy pracownicy opuścili plac budowy, porzucili ją. Naprawdę byli w stanie odpocząć, z dala od pracy, bez konieczności zastanawiania się i martwienia się o to, co może się dziać pod ich nieobecność.

Czasy zmieniły się dramatycznie.

Sformułowanie „równowaga między życiem zawodowym a prywatnym” pochodzi raczej od niedawna. Prawdopodobnie został po raz pierwszy użyty w Wielkiej Brytanii pod koniec lat siedemdziesiątych, a w Stanach Zjednoczonych w połowie lat osiemdziesiątych. Nabrał jednak nowego znaczenia wraz z ostatnimi zmianami technologicznymi, które umożliwiły pracownikom pozostawanie w kontakcie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Smartfony, technologie do pracy zdalnej i tym podobne sprawiły, że nawet na wakacjach ludziom trudno jest „ wyłączyć się ” i naprawdę odpocząć, a często narzeka się, że od ludzi oczekuje się ciągłego „ dyżurowania ”, bez pozwolenia na życie poza pracą.


Znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Ogólnie rzecz biorąc, Maslow mówi, że ludzie mają potrzeby, które trzeba było po kolei zaspokoić. Zanim będzie można rozważyć cokolwiek innego, należy zapewnić podstawowe potrzeby fizjologiczne, takie jak pożywienie, woda i schronienie. Potem ludzie muszą czuć się bezpiecznie, a potem być kochani i należeć do grupy.

Następnie przechodzą do kwestii związanych z samooceną, potrzebami poznawczymi i estetycznymi, a na końcu na szczycie piramidy następuje samorealizacja, czyli osiągnięcie pełnego potencjału jako istoty ludzkiej.

W praktyce oznacza to, że praca zaspokaja podstawowe potrzeby: zarobione pieniądze zapewniają żywność i schronienie, a stały dochód to bezpieczeństwo. Praca pozwala także na przynależność do grupy, a dobre wykonywanie pracy zwiększa poczucie własnej wartości. Wszystkie niższe poziomy są w dużej mierze spełnione poprzez aspekty pracy.

Jednak na szczycie piramidy znajdują się potrzeby, którym ciężko jest sprostać pracy w pojedynkę, i właśnie w tym miejscu ważne stają się wybory stylu życia i czas na wypoczynek.

To częściowo wyjaśnia, dlaczego równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest stosunkowo nowoczesną koncepcją, ponieważ naprawdę potrzebujesz zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby, zanim będziesz miał czas, energię lub potrzebę martwienia się o estetykę lub samorealizację.

Stres i odpoczynek

Jak nasza strona na stres wyjaśnia, podczas gdy pewien poziom stresu może być bardzo wydajne, długotrwały i wysoki poziom stresu może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym wypalenia i depresji. Nie są to tylko problemy osobiste: zwolnienie z pracy z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym jest niezwykle kosztowne dla firm.

Dobrze udokumentowano, że odpoczynek, a zwłaszcza możliwość oderwania się od pracy jest niezbędny do zmniejszenia stresu.

Ponieważ prawie połowa osób twierdzi, że ich praca jest „bardzo” lub „skrajnie” stresująca w badaniu przeprowadzonym w USA, oznacza to, że idea równowagi między życiem zawodowym a prywatnym staje się coraz ważniejsza dla gospodarki.


Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym
a prywatnym : sugerowany proces

Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym może być wyzwaniem, ale te pomysły powinny pomóc Ci w rozpoczęciu:

1. Jaka jest natura i skala problemu?

Zanim będziesz mógł coś ulepszyć, musisz zrozumieć problem.

Spróbuj prowadzić dziennik przez tydzień i określ, ile czasu spędzasz na każdej czynności, zarówno w pracy, jak i poza nią. To da ci wyobrażenie o twojej obecnej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Pomocne może być również oddzielenie obowiązków domowych, w tym kierowania dzieci na zajęcia i „zabawy”.

Kiedy już zobaczysz, jak Twoje życie dzieli się na pracę i „inne” oraz na obowiązki domowe i zabawę, możesz zacząć zastanawiać się, jak wprowadzić zmiany, aby poprawić równowagę.

2. Zidentyfikuj idealny scenariusz

Pod wieloma względami ten proces przypomina myślenie strategiczne .

Najpierw musisz wiedzieć, gdzie jesteś, a potem gdzie chcesz być. Pomyśl, jak chciałbyś, aby wyglądało Twoje życie.

  • Jaka byłaby idealna równowaga między pracą a domem?
  • Jak chciałbyś spędzać czas?

3. Jakie zmiany musisz wprowadzić, aby przejść od „teraz” do „przyszłości”?

Spójrz na swoją obecną sytuację i na swój idealny scenariusz.

Zidentyfikuj trzy do pięciu kluczowych zmian, które pomogą Ci przejść od „teraz” do „przyszłości”. Na przykład, jeśli ustaliłeś, że chcesz ograniczyć nadgodziny w weekendy do godziny wieczorem w niedzielę wieczorem, co musisz zrobić, aby to osiągnąć?

Konkretne kroki, które możesz podjąć, obejmują:

  • Mówienie współpracownikom, że nie będziesz sprawdzać e-maili w weekendy;
  • Umieszczenie powiadomienia o nieobecności w e-mailu, aby przypomnieć ludziom;
  • Odkładasz telefon służbowy i komputer gdzieś na weekend. Jeśli Twoje służbowe wiadomości e-mail przychodzą na Twój osobisty smartfon, usuń konto lub uzyskaj dedykowany telefon do pracy; i
  • Mówienie rodzinie o swoich zamiarach, aby mogli Ci przypomnieć, jeśli przyłapią Cię na sprawdzaniu e-maili.

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu poza pracą, ale czujesz, że wszystko to pochłania obowiązki domowe, kroki, które możesz podjąć, mogą obejmować:

  • Ustalenie, czy stać cię na sprzątaczkę;
  • Poproszenie współmałżonka i, jeśli to konieczne, dzieci, o wykonanie większej liczby obowiązków domowych i uzgodnienie rozsądnego podziału lub harmonogramu; i
  • Określenie jednego dnia w tygodniu, który jest „wolny od obowiązków”.

Zapamiętaj…

… Można osiągnąć rozsądną równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ale trzeba tego chcieć.

Możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem i znaleźć czas na rzeczy, które są dla Ciebie ważne, ale nikt inny nie zrobi tego za Ciebie. Jeśli chcesz spędzać więcej czasu poza pracą, będziesz musiał zacząć wychodzić z pracy wcześniej lub przyjeżdżać później.

Być może będziesz musiał nauczyć się bardziej asertywności wobec współpracowników, a zwłaszcza zacząć mówić „nie”, jeśli ktoś poprosi Cię o więcej (i zapoznaj się z naszą stroną Techniki asertywności,   aby uzyskać pomocne wskazówki). Ale kiedy zaczniesz szukać zmian, możesz być zaskoczony, jak łatwo jest osiągnąć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Więcej dowiesz się na szkoleniu z zakresu interpersonalnego.

One thought on “Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

  1. Pingback: Techniki relaksacyjne - nauka relaksu | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *