Utrzymywanie zdrowego umysłu

Czasami wydaje się, że znajdujemy się w środku epidemii problemów ze zdrowiem psychicznym. Poziom depresji, lęku i innych chorób psychicznych jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej, szczególnie wśród młodych ludzi. Najważniejsze pytanie brzmi, czy jest coś, co możemy zrobić, aby uniknąć tych warunków.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest spożywanie „pięciu dziennie” lub pięciu porcji owoców lub warzyw każdego dnia dla zachowania zdrowia fizycznego. Chociaż nauka stojąca za dokładną liczbą jest prawdopodobnie nieco wątpliwa, znaczenie dobrego odżywiania się dla zachowania zdrowia nie budzi wątpliwości.

A co z umysłem? Czy są rzeczy, które powinieneś lub czego nie powinieneś robić, aby zachować zdrowy umysł?

Nikt nie sugeruje, że każdy może uniknąć wszystkich problemów ze zdrowiem psychicznym. Jednak wielu naukowców zgodzi się, że są rzeczy, które można zrobić, aby zachować zdrowy umysł.


Zdrowy umysł, zdrowe ciało

Za łacińskim tagiem „ mens sana in corpore sano ”, czyli „zdrowy umysł w zdrowym ciele” kryje się pewna ilość prawdy .

Nie ma wątpliwości, że osoby, które mają chroniczne problemy ze zdrowiem fizycznym, często cierpią również na problemy ze zdrowiem psychicznym. Prawdopodobnie nie jest to zaskakujące, ponieważ ciężko jest poradzić sobie z ciągłym bólem lub osłabieniem, które towarzyszy długotrwałym problemom ze zdrowiem fizycznym.

Jednak na bardziej powierzchownym poziomie fizyczna dbałość o siebie może również poprawić samopoczucie. Z pewnością łatwiej jest sprostać wysokim wymaganiom dotyczącym czasu i energii, jeśli jesteś sprawny fizycznie.

Co jednak właściwie powinieneś zrobić, aby zachować zdrowy umysł?

Jedzenie odpowiedniego jedzenia

Dobra dieta jest niezbędna dla zdrowia fizycznego. Coraz więcej dowodów sugeruje, że ma to również wpływ na twój umysł.

Fundacja Zdrowia Psychicznego zauważa, że ​​dobra dieta jest ważna dla zdrowia psychicznego. Sugeruje również, że dieta może odgrywać rolę w rozwoju, leczeniu i zapobieganiu kilku specyficznym stanom, w tym schizofrenii, depresji , zespołowi nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i chorobie Alzheimera.

Nie oznacza to, że dieta może kontrolować te schorzenia, ani że należy ją traktować jako panaceum lub lekarstwo na wszystko, ani że należy zaprzestać innych metod leczenia na rzecz określonej diety.

Jednak dieta może odgrywać rolę, obok innych metod leczenia, w leczeniu tych schorzeń.

Fundacja Zdrowia Psychicznego zauważa, że ​​mniej niż połowa osób zgłaszających problemy ze zdrowiem psychicznym codziennie spożywa świeże owoce, w porównaniu z ponad dwie trzecie osób, które nie zgłaszają problemów ze zdrowiem psychicznym. Problemem może być tu trochę „kura i jajko”: czy zła dieta przyczynia się do problemu, czy też problem powoduje brak zainteresowania zdrowym odżywianiem?

Tak czy inaczej, nie ma wątpliwości, że poczucie zdrowia i dobrego samopoczucia jest bardziej prawdopodobne, jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, z odpowiednią równowagą tłuszczów, węglowodanów, białek, witamin, minerałów i wody.

Znaczenie ćwiczeń

David Linden, profesor neurobiologii w Johns Hopkins School of Medicine, zasugerował w wywiadzie, że najbardziej pomocną rzeczą, jaką każdy może zrobić dla swojego umysłu, jest codzienne wykonywanie 30 minut ćwiczeń aerobowych.

Linden wyjaśniła, że ​​tak naprawdę nie rozumiemy, co kryje się za korzystnymi efektami ćwiczeń. Jednak naukowcy zaobserwowali, że ćwiczenia powodują rozszerzanie się wszystkich naczyń krwionośnych w organizmie, w tym w mózgu. To zmienia zdolności metaboliczne mózgu. Ćwiczenia powodują również, że mózg wydziela określone substancje chemiczne, które pomagają utrzymać neurony w zdrowiu i mogą się zmieniać.

Wszystko to brzmi jak bardzo dobra rzecz dla mózgu i ciała.

Zobacz naszą stronę: Znaczenie ćwiczeń, aby dowiedzieć się więcej.

Utrzymywanie aktywnego umysłu

Przez wiele lat w prasie pojawiło się wiele spekulacji na temat użytecznych sposobów spowolnienia degeneracji mózgu podczas starzenia się, a zwłaszcza tego, jak można przezwyciężyć chorobę Alzheimera i demencję.

Jedna z sugestii jest taka, że ​​pomocne może być rozwiązywanie krzyżówek i innych łamigłówek lub „trening mózgu”, który podtrzymuje aktywność mózgu. Jednak prawdopodobnie będzie to znacznie mniej pomocne niż ćwiczenia fizyczne. Dzieje się tak, ponieważ układanie puzzli wykorzystuje tylko niewielką część mózgu, a reszta nie robi nic. Efekty ćwiczeń są jednak znacznie szersze.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz ćwiczyć, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie układanie puzzli niż nic.


Media społecznościowe, uzależnienie od smartfonów i zdrowie psychiczne

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że istnieje silny związek między korzystaniem ze smartfonów, zwłaszcza w mediach społecznościowych, a złym stanem zdrowia psychicznego.

Nie jest do końca jasne, co powoduje link. Istnieją jednak spekulacje, że media społecznościowe skłaniają ludzi do dokonywania porównań między własnym życiem a starannie wyselekcjonowanym życiem, które widzą na ekranie. Wydaje się, że bez względu na to, jak bardzo logicznie rozumiemy, że niczyje życie nie jest doskonałe, trudno nie myśleć, że to, co jest prezentowane w mediach społecznościowych, jest rzeczywistością.

Spekulowano również, że „strach przed przegapieniem” skłania nas do chęci pozostania w kontakcie, gdybyśmy „przegapili” coś ważnego.

Jest coraz więcej dowodów na to, że ważne jest, aby wyrobić sobie nawyk okresowego wyłączania smartfona – a nie tylko w nocy.

Na przykład wiele szkół zakazuje obecnie używania telefonu w ciągu dnia. Niektórzy nawet zakazali korzystania z telefonów w lokalu. Pomaga to młodym ludziom „wyłączyć się”.

Wiele miejsc pracy zgadza się obecnie, że presja na podłączenie jest szkodliwa i podejmuje działania, aby chronić swoich pracowników. Niektórzy, na przykład, zaczynają zachęcać pracowników, aby ktoś inny zmienił ich hasło e-mail przed wyjazdem na wakacje, aby nie mogli sprawdzić poczty podczas nieobecności. We Francji pracownicy mają teraz ustawowe prawo nie sprawdzać e-maili ani nie odbierać telefonów służbowych poza godzinami pracy.

Ważne jest, aby oprzeć się presji, aby być „zawsze włączonym”. Powiedz innym, że będziesz wyłączać telefon – a potem zrób to.

Spróbuj oderwać się od technologii: spędzaj czas na zewnątrz lub, być może, poczytaj książkę.


„Dobry” umysł

Zdrowie psychiczne i „dobry” umysł to coś więcej niż tylko unikanie demencji i innych chorób psychicznych.

Umysł jest kształtowany przez wszystkie doświadczenia, idee i myśli, na które jest narażony. Zatem do pewnego stopnia możesz wybrać, czym „karmisz” swój umysł, tak samo jak możesz wybrać, czym karmisz swoje ciało.

To, co zdecydujesz się spożywać dla swojego umysłu, można opisać jako „dietę umysłu”. Twoja „dieta umysłu” może sprawić, że Twój umysł będzie mniej lub bardziej „zdrowy”, a na pewno mniej lub bardziej interesujący.

Twoja „ dieta umysłu ”

Warto od czasu do czasu poświęcić kilka chwil na przemyślenie swojej „diety umysłu”.

Zapytaj siebie:

  • Jak dobra jest dieta mojego umysłu? Czy to właśnie określiłbym jako „zbilansowaną dietę”, składającą się z różnych typów pomysłów i tematów? Czy raczej skupiam się bardziej na jednym typie danych wejściowych?
  • W szczególności, jaka jest równowaga między „śmieciowym” a „zdrowym” pokarmem dla umysłu ?
  • Jaki to ma wpływ na mnie jako osobę? Być może będziesz musiał poprosić przyjaciół i rodzinę o uczciwą ocenę, jeśli jesteś tym zaniepokojony.
  • Co mogę i powinienem zrobić, aby poprawić równowagę?

Wyzwanie związane z utrzymaniem zdrowia psychicznego

Oczywiście, tak jak choroba fizyczna może dotknąć każdego, tak samo choroba psychiczna może dotknąć każdego, niezależnie od stylu życia. Jeśli to dotyczy Ciebie, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nikt nie sugeruje, że można wyleczyć chorobę psychiczną po prostu stosując odpowiednią dietę i ćwicząc – chociaż może to przyczynić się do leczenia choroby.

Nauka sugeruje jednak, że jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby utrzymać umysł i ciało w jak największym zdrowiu i przyczynić się do poprawy wyników w przypadku choroby.

Zdrowy rozsądek sugeruje, że stosunkowo łatwo jest stosować zbilansowaną dietę i ćwiczyć, a korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego byłyby większe niż wszelkie niedogodności. Okresowe wyłączanie smartfona również może przynieść dywidendę w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *