Praktyczne kroki w rozwoju osobistym

Istnieje wiele rzeczy, które są niezbędne do wspierania twojego rozwoju osobistego, w tym opracowanie wizji tego, gdzie chcesz być i planowanie, jak tam dotrzeć.

Oprócz tego pomocne jest również podjęcie prostych, ale praktycznych kroków, aby zmienić sposób organizacji życia.

Zmiany opisane na tej stronie pomogą ci dać więcej czasu na zarządzanie osobistymi działaniami rozwojowymi. Bez tego możesz mieć trudności ze znalezieniem czasu i energii na poprawę swoich umiejętności lub nauki.

Można podjąć praktyczne kroki w celu poprawy rozwoju osobistego, w tym:

 • Porządkowanie czasu.
 • Tworzenie CV.
 • Pokonywanie barier w nauce nowych umiejętności.

Porządkowanie czasu

Jeśli rozważasz wprowadzenie zmian w swoim życiu, znalezienie dodatkowego czasu często stanowi problem.

Możliwe, że zmiany, o których myślisz, mają zapewnić dodatkowy czas na:

 • rodzinę,
 • robienie rzeczy, które lubisz robić,
 • zajmowanie się pracą,
 • uczeniem się.

Niezależnie od powodu, patrząc na to, jak spędzasz czas, zachęcisz do zastanowienia się, w jaki sposób można efektywniej zarządzać czasem.

Nasze wpisy: Jak spędzić wolny czas? i Jak znaleźć czas na rozwój osobisty? dostarczają dalszych informacji na temat efektywniejszego zarządzania czasem.

Obejmują one:

 • Nauczenie się mówić „nie” zadaniom lub prośbom, które według ciebie nie są twoim obowiązkiem (i zobacz nasz wpis o Asertywności, aby uzyskać więcej informacji na ten temat).
 • Nauka delegowania zadań – dzielenie się zadaniami może być zabawne i pozostawi więcej czasu. Zobacz naszą stronę, Umiejętności delegowania .
 • Sporządzanie listy zadań do wykonania każdego dnia / tygodnia, odznaczając zadania, które wykonałeś.
 • Rezygnacja z rzeczy, których tak naprawdę nie chcesz lub nie musisz robić.
 • Określanie najwyższych i najniższych godzin w ciągu dnia. Każdy ma czas, kiedy czuje się mniej lub bardziej energiczny. Staraj się wykonywać najbardziej wymagające zadania, gdy masz największą energię, ponieważ będziesz wykonywać je szybciej, uwalniając w ten sposób więcej czasu na inne rzeczy.

Dla wielu osób ich rozwój osobisty będzie wymagał wyznaczania celów. Mogą to być zmiany zachowań – na przykład zarządzanie czasem – uczenie się nowych umiejętności lub rozwijanie kariery.

Wielu pracodawców poszukuje takich samych umiejętności. Należą do nich dobre umiejętności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole i umiejętność uczenia się.


Curriculum Vitae (CV)

Sporządzenie CV jest nie tylko konieczne przy ubieganiu się o pracę, ale może być również bardzo przydatne dla własnych korzyści i pomoże ci ocenić umiejętności zdobyte w drodze edukacji, szkolenia, zatrudnienia, wolontariatu, wypoczynku i innych działań.

Z kolei osobiste CV pomoże podkreślić umiejętności, nad którymi powinieneś pracować.

Istnieje wiele różnych sposobów sporządzania i przedstawiania CV w celu ubiegania się o pracę – należy bardzo uważnie dołączyć wszystkie istotne informacje i upewnić się, że dokument jest dobrze napisany i dobrze przedstawiony.

Wiele umiejętności, które nauczyłeś się i rozwijałeś w pracy, edukacji lub życiu osobistym, można z powodzeniem zastosować w innych obszarach życia. Na przykład dobre umiejętności słuchania są ważne w wielu aspektach życia. Takie umiejętności są znane jako „ umiejętności zbywalne ”, termin zwykle kojarzony z zestawem umiejętności, które można łatwo przenosić z jednego stanowiska na drugie.

Analiza istniejących umiejętności pomoże ci zidentyfikować zarówno umiejętności, jak i cechy osobiste, które można wykorzystać w innej dziedzinie. Kolejnymi przykładami umiejętności zbywalnych są umiejętności informatyczne, umiejętności interpersonalne, komunikacja (werbalna i pisemna), umiejętności organizacyjne, umiejętność czytania i liczenia, rozwiązywania problemów i rozumienia potrzeb innych osób lub inteligencja emocjonalna.


Pokonywanie barier w nauce nowej umiejętności

Uczenie się nowych umiejętności poszerzy możliwości, które są dla ciebie otwarte, jednocześnie wzmacniając cię jako jednostkę.

Pomyśl o szkoleniach kursach online – doskonała forma podnoszenia kwalifikacji i umiejętności.

Jest wiele rzeczy, które uniemożliwiają ludziom uczenie się nowych umiejętności, ale bariery te można pokonać, zastanawiając się. Mogą to być:

Brak zaufania lub samoocena:

Jest to jedna z największych przeszkód, przed którymi stoi wiele osób. Jeśli jednak stanowi to problem, zadaj sobie pytanie, czy jest ktoś, kto by cię wspierał i pomógł ci postawić pierwsze kroki w kierunku uczenia się nowej umiejętności. Często po wykonaniu pierwszego ruchu pokonuje się największą przeszkodę. Zaufanie wzrasta wraz z rozwojem nowych umiejętności.

Sytuacja ekonomiczna:

Jeśli masz zobowiązania rodzinne, które uniemożliwiają ci nauczenie się nowych umiejętności, możesz poprosić przyjaciela lub członka rodziny o udzielenie ci kilku bezpłatnych godzin tygodniowo. Szkoły wyższe i uniwersytety oferujące kursy szkolenia zawodowego mogą również mieć bezpłatne lub dotowane miejsca do żłobka.

Brak czasu:

Zobacz nasz wpis Jak znaleźć czas na rozwój osobisty? i zastanów się, jak możesz zmienić swój czas, aby dopasować się do rozwoju nowej umiejętności.

Liczba wyświetleń: 2264

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *