Oferowanie konstruktywnej krytyki

Krytyka jest zdefiniowana jako „wydawanie osądu” innej osobie.

Jego pierwotny sens mógł więc być zarówno pozytywny, jak i negatywny, w tym samym sensie, w jakim krytyk teatralny może dać bardzo pozytywną recenzję.

Nie ma jednak wątpliwości, że większość z nas postrzegałaby krytykę osobistą jako negatywną.

„ Krytyka ” może w rzeczywistości być uważana za inne słowo na „ negatywną opinię ”.


Destrukcyjna i konstruktywna krytyka

Nasza strona poświęcona radzeniu sobie z krytyką wyjaśnia, że ​​różnica między konstruktywną a destrukcyjną krytyką polega na sposobie, w jaki komentarze są udzielane.

  • Destrukcyjna krytyka nie oferuje żadnej pomocy ani wsparcia dla poprawy, po prostu przedstawia problem widziany przez osobę krytykującą. Zwykle wyraża się to jako komentarz na temat odbiorcy, jego umiejętności lub atrybutów, a nie jego zachowania. Możesz myśleć o tym jako o dążeniu do poniżania kogoś i sprawianiu, że czuje się źle, bez względu na to, czy jest to celowe, czy nie.
  • Z drugiej strony konstruktywna krytyka identyfikuje sposoby, w jakie odbiorca może wprowadzić zmiany poprawiające sytuację. Buduje drugą osobę i pomaga jej dokonać pozytywnych zmian w jej zachowaniu, aby uniknąć przyszłych problemów.

Najlepszym sposobem na przedstawienie konstruktywnej krytyki jest myślenie o niej jako o „negatywnej opinii” i zawsze przestrzegaj zasad udzielania informacji zwrotnych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie Przekazywanie i otrzymywanie opinii .


Zasady udzielania opinii

1. Konstruktywna krytyka koncentruje się na zachowaniu

Dobra informacja zwrotna, pozytywna lub negatywna, koncentruje się na zachowaniu.

Nie powinno być co druga osoba jest , czy co wierzą, ale to, co zrobił . Konstruktywna krytyka idzie o krok dalej i skupia się na zachowaniu, którego chcesz, a nie na zachowaniu, które widziałeś i którego nie doceniłeś.


2. Dobra opinia skupia się na wpływie na Ciebie, a nie na intencjach drugiej osoby

Nie jest to egoizm, ale proste zrozumienie, że nie wiesz, co druga osoba zamierzała lub myślała, a jedynie jaki wpływ miała na ciebie.

Dlatego bardzo pomocne jest, jeśli możesz wyrazić swoją opinię pod kątem wpływu, jaki na ciebie wywarła. Na przykład możesz powiedzieć „Kiedy to robisz, czuję się tak”.

Konstruktywna krytyka idzie jednak dalej i skupia się na zachowaniu, które jest konieczne do wywołania lepszych uczuć.


3. Skuteczna informacja zwrotna musi być bardzo konkretna

Dobra opinia jest tak szczegółowa, jak to tylko możliwe. Im bardziej szczegółowo możesz opisać zachowanie, które chcesz zobaczyć, tym łatwiej jest to zrobić drugiej osobie.

Nie musisz nawet mówić, jakie zachowanie Ci się nie podoba: zamiast tego możesz spróbować zapytać, czy druga osoba byłaby przygotowana na zrobienie czegoś innego.


4. Informacja zwrotna musi zostać udzielona niezwłocznie

Nie ma sensu przeciągać starych wydarzeń długo po tym.

Aby być skutecznym, informacje zwrotne i krytyka muszą być mniej lub bardziej natychmiastowe, podczas gdy wydarzenia są wciąż świeże w pamięci wszystkich.

To powiedziawszy, jeśli jesteś zły z powodu tego, co się stało, prawdopodobnie najlepiej poczekać, aż się uspokoisz, ponieważ pozwoli ci to utrzymać konstruktywną rozmowę.


5. Informacja zwrotna musi zostać wysłuchana, aby była skuteczna

Wynika to z ostatniej zasady: musisz przekazać informację zwrotną, szczególnie negatywną, w momencie, gdy druga osoba jest gotowa ją usłyszeć.

Nie ma sensu robić tego, gdy któryś z was jest zły, albo kiedy jesteś zmęczony, albo nie jesteś gotowy na usłyszenie potencjalnie nieprzyjemnych wiadomości.

Wybierz swój moment i upewnij się, że masz do powiedzenia coś ważnego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat właściwego wyczucia czasu, zajrzyj na naszą stronę Świadomość emocjonalna, która pomoże Ci zrozumieć mowę ciała i inne wskazówki dotyczące wrażliwości.


Przejdź milę w butach drugiej osoby

Przede wszystkim, zanim wyślesz jakąkolwiek krytykę lub negatywną opinię, zastanów się, jak chciałbyś usłyszeć tę samą informację.

Czy to, co chcesz powiedzieć, byłoby dla ciebie do zaakceptowania?

Zapytaj siebie szczerze i naprawdę zastanów się nad odpowiedzią.

Tylko jeśli jesteś naprawdę pewien, że uznasz to za akceptowalne, powinieneś wyrazić tę krytykę w ten sposób. W przeciwnym razie najlepiej będzie wrócić do reguł na tej stronie i znaleźć inny sposób.

Zobacz nasze szkolenia w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *