Przygotowanie do rodzicielstwa

Nie bez powodu ciąża u ludzi trwa dziewięć miesięcy.

Tak, daje to szansę Twojemu dziecku na rozwój, ale także daje Ci czas na przygotowanie siebie i swojego życia na jedną z największych zmian i wstrząsów, jakich kiedykolwiek doświadczysz.

Ta strona zawiera kilka pomysłów na to, co możesz zrobić, aby się przygotować i gdzie szukać dodatkowej pomocy. Skupia się głównie na kwestiach praktycznych, takich jak potrzebne meble i wyposażenie.


Meble i wyposażenie dla dzieci

Przeglądając katalogi i strony internetowe, można dojść do wniosku, że posiadanie dziecka to niezwykle kosztowny biznes z ogromną listą niezbędnego wyposażenia.

Właściwie możesz sobie poradzić z bardzo małą ilością dodatkowych „ rzeczy ”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

To, czego naprawdę potrzebujesz, to:

Miejsce do spania dziecka

Większość położnych i pielęgniarek środowiskowych nie zaleca wspólnego spania lub noszenia dziecka w łóżku ze względu na ryzyko zgniecenia lub przegrzania dziecka, ale jest to całkowicie realna opcja.

Inne opcje dla noworodków to kosz Mojżesza obok łóżka, łóżeczko, które można umieścić z boku łóżka lub oddzielne łóżeczko. Istnieje wiele miejsc, w których możesz kupić te przedmioty lub prawdopodobnie możesz znaleźć całkiem dobre używane używane dość tanio.

Będziesz także potrzebować pościeli, w tym prześcieradeł i jakiegoś okrycia. Śpiwory dziecięce są zalecane jako niemożliwe do zsunięcia się dziecka do środka, ale może się okazać, że trzeba będzie uzupełnić je lekkim kocykiem w chłodniejsze zimowe miesiące.

UNIKAJ BUTELEK LUB WSZYSTKICH WOKÓŁ ŁÓŻECZKA, PONIEWAŻ MOŻE TO BYĆ NIEBEZPIECZNE!

Najlepsza wskazówka!


Możesz potrzebować więcej prześcieradeł i kocyków niż myślisz, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko jest trochę „wymiotowane”. Tak, oczywiście możesz kupić więcej, ale może nie o 2 w nocy, więc miej co najmniej cztery arkusze pod ręką.

Ubranka dziecięce

Nie ma potrzeby przesadzać z kupowaniem ubrań dla dziecka z kilku powodów.

Najpierw dziecko będzie rosło niesamowicie szybko. Po drugie, ludzie będą kupować dla ciebie rzeczy, a wielu z nich kupi ubrania. Po trzecie, nie masz pojęcia, jaki rozmiar kupić.

Co zaskakujące, noworodki o „normalnej wadze urodzeniowej” mogą być w trzech różnych rozmiarach ubrań: „małe dziecko”, „nowe dziecko” lub „0–3 miesiące”.

Dobrym pomysłem jest zatem kupowanie minimalnie, prawdopodobnie w rozmiarze „nowym niemowlęcym”, i dość szybko planować zakupy (lub wysłać kogoś innego), gdy już wiesz, jakiego rozmiaru potrzebujesz i co jeszcze dostałeś.

Jako minimum będziesz potrzebować:

  • Trzy kamizelki (w neutralnym kolorze);
  • Trzy piżamy (w neutralnym kolorze);
  • Jeden sweter lub kurtka;
  • Jedna wełniana czapka.

Pieluchy

Potrzebne będą również pieluchy lub pieluchy. Masz kilka opcji, z różnymi konsekwencjami dla środowiska (patrz ramka). Cokolwiek wybierzesz, są one dostępne w kilku rozmiarach, więc nie kupuj zbyt wielu na raz, zwłaszcza gdy dziecko jest małe.

Nie zapomnij też kupić chusteczek dla niemowląt i worków na pieluchy.

Pieluchy: Twoje opcje


Pieluchy jednorazowe to najłatwiejsza opcja, ale najmniej przyjazna dla środowiska. Są łatwe do zdobycia i łatwe do wrzucenia do kosza, ale będą też zapychać wysypisko przez wiele lat.

Pieluchy biodegradowalne to „droga pośrednia”. Nie wymaga prania, ale jest mniej katastrofalny dla środowiska niż artykuły jednorazowego użytku. Niestety, niektórzy rodzice twierdzą, że nie są tak wytrzymałe, jak jednorazówki.

Pieluchy materiałowe są dalekie od ręczników używanych przez nasze mamy i babcie. Są teraz ukształtowane i mają bardzo ładne kolory i wzory, a także różne materiały, w tym polar, konopie i bawełnę. Wymagają jednak prania.

Jeśli podoba Ci się pomysł pieluch materiałowych, niektóre samorządy lokalne (w Wielkiej Brytanii) oferują bezpłatne pakiety próbne.

Sprzęt do karmienia

Jeśli planujesz karmić piersią, sprzęt, którego będziesz potrzebować, jest ograniczony (dobrej jakości biustonosz do karmienia i trochę maści z lanoliną lub kremu nawilżającego, np. Kamillosan).

Pamiętaj, że niektóre dzieci po prostu nie są zbyt dobre w karmieniu piersią i bardzo trudno jest to zrozumieć. Ty też możesz czuć się bardzo niekomfortowo i zdecydować się na karmienie butelką.

To nie jest porażka!

Jest to praktyczna odpowiedź na wydarzenia i nie powinieneś się bić.

Jeśli masz problemy z karmieniem piersią lub chcesz karmić dziecko butelką, będziesz potrzebować zapasu butelek, mleka modyfikowanego i systemu sterylizacji.

Istnieje kilka różnych rodzajów butelek, które możesz kupić. Niektóre dzieci lubią jeden rodzaj, a inne inne, więc najlepiej kupić lub pożyczyć przynajmniej jedno z nich.

Słowo o sterylizatorach

Możesz kupić sterylizatory parowe, które wysterylizują jednocześnie do sześciu butelek i pokrywek, ale możesz nie chcieć tego robić, jeśli nie masz pewności, że zamierzasz karmić butelką.

Istnieją alternatywy, takie jak torebki do sterylizacji mikrofalowej, w których wkładasz butelkę do torby z niewielką ilością wody i podgrzewasz ją w kuchence mikrofalowej, aby ją wysterylizować. Może to być również bardziej praktyczna opcja na wakacje.

Fotele samochodowe i systemy transportowe

Jeśli masz samochód, to prawdopodobnie najważniejszym elementem wyposażenia, który kupisz dla swojego dziecka, jest fotelik samochodowy.

Wymagane przez prawo w wielu innych krajach, to bezpieczny sposób przewożenia dziecka w samochodzie. Niektóre szpitale nie pozwalają Tobie i Twojemu dziecku wyjechać samochodem bez sprawdzenia, czy masz taki samochód.

Foteliki samochodowe są oczywiście dostępne z drugiej ręki, ALE kupowanie ich nowych jest wysoce zalecane, ponieważ nie masz pojęcia o historii kupując jeden używany.

Fotelik samochodowy, który uległ wypadkowi, należy natychmiast wyrzucić w przypadku uszkodzenia konstrukcji.

Możesz dostać foteliki samochodowe, które można umieścić na wózkach, często określane jako systemy transportowe. Może to być wygodne, ale pamiętaj, że będziesz korzystać z wózka znacznie dłużej niż z fotelika samochodowego, więc upewnij się, że Twój wózek również będzie Ci służył. Niektórzy ludzie wybierają nosidełko, gdy dziecko jest małe, i przenoszą się na wózek dopiero później, gdy ustalą, co chcą kupić.

Oczywiście, istnieje wiele innych rzeczy, które mogłyby kupić, ale ta lista przedstawia podstawowe.


Klasy przedporodowe

Jedną z najbardziej przydatnych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do rodzicielstwa, jest uczęszczanie na zajęcia rodzenia.

Zajęcia NHS są na ogół tylko dla kobiet, a zajęcia NCT są przeznaczone dla par. Inne opcje są dostępne w innych krajach.

Zajęcia rodzenia służą dwóm głównym celom:

  • Dowiesz się o porodzie, możliwościach, a także praktycznych kwestiach, takich jak co spakować do torby szpitalnej; oraz
  • Poznasz innych potencjalnych rodziców, którzy mieszkają w okolicy i jednocześnie spodziewają się dzieci. Niektóre z nich staną się i pozostaną niezbędną siecią wsparcia przez wiele lat. Nie lekceważ wagi tego aspektu społecznego.

Nie zapomnij…

Wśród całej zabawy związanej z zaopatrzeniem żłobka i znalezieniem szkoły rodzenia należy wybrać imię dla dziecka. Po dziewięciu miesiącach przygotowań trochę wstyd może być przyznanie, że jeszcze nie udało Ci się uzgodnić nazwy!

Nawet jeśli uważasz, że znasz płeć swojego dziecka, rozsądne może być posiadanie alternatywnego imienia na wypadek, gdyby skan był nieprawidłowy…

One thought on “Przygotowanie do rodzicielstwa

  1. Pingback: Umiejętności rodzicielskie | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *