Jak odstresować się w pracy?

Jeśli jesteś jak wiele osób, Twoja praca jest jednym z głównych źródeł stresu w Twoim życiu.

Od zarządzania terminami po żonglowanie wymaganiami zawodowymi i celami zawodowymi z domem i rodziną, znalezienie właściwej równowagi między pozostawaniem bez stresu przy jednoczesnym dążeniu do celu jest wyzwaniem.

W rzeczywistości problemy w pracy mogą prowadzić do niepokoju i depresji , jeśli stres nie jest dobrze zarządzany. Niektórzy twierdzą, że nie możesz naprawdę mieć wszystkiego, ale możesz znaleźć sposoby na odstresowanie się, jednocześnie doskonale wykonując swoją pracę.


Wykorzystaj moc planowania i ustalania priorytetów

Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z obciążeniem pracą przy jednoczesnym minimalizowaniu stresu jest planowanie i organizowanie wszystkiego.

Twórz listy rzeczy do zrobienia, które przedstawiają główne projekty z podziałem na poszczególne zadania. Zaplanuj wystarczająco dużo czasu na wykonanie każdego zadania, aby nie tracić czasu.

Istnieje mnóstwo sposobów na nadanie priorytetu pracy i życiu rodzinnemu. Możesz zdecydować się na nadanie priorytetu zadaniom, które zwykle odkładasz na później, aby usunąć najmniej przyjemne zadania, lub możesz ustalić priorytety według terminu lub ważności. Znajdź sposób na ustalenie priorytetów obciążenia pracą, aby móc łatwo określić, które zadania należy wykonać jako pierwsze.

Zaangażuj się w prostotę: pozbądź się bałaganu w domu i w biurze

Zbyt wiele rozproszeń może utrudnić twoją produktywność i prowadzić do zwiększonego stresu.

Wielu zapracowanych profesjonalistów odkrywa, że ​​uproszczenie wszystkich aspektów ich życia radykalnie zmniejsza stres. Utrzymuj swój dom i biuro wolne od rozpraszającego bałaganu, wyeliminuj rzeczy, których nie potrzebujesz, i nie przesadzaj.

Poznaj także – To standard każdego przedsiębiorcy: problemy, stres i depresja.

Uproszczenie pracy i życia domowego ułatwia ustalanie priorytetów i eliminuje czynniki rozpraszające, które mogą przesunąć koncentrację z ważnych zadań na mniej ważne zadania, które mogą poczekać na później.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszych stronach: Minimalizowanie rozpraszania i marnowania czasu oraz Unikanie odkładania na później.

Określ, co oznacza dla Ciebie równowaga i stwórz granice

Dla niektórych równowaga może oznaczać wyjście z biura o 17:00 i nie myślenie o pracy do następnego dnia. Dla innych oznacza to elastyczność w zaspokajaniu osobistych i rodzinnych potrzeb oraz możliwość późniejszego nadrobienia czasu na radzenie sobie z obowiązkami zawodowymi.

Pierwszym krokiem do odstresowania się podczas doskonalenia w pracy jest dokładne określenie, jak wygląda idealna równowaga.

Stamtąd możesz ustawić granice. Jeśli zdecydujesz się poświęcić weekendy na spędzenie z rodziną, wyjaśnij, że nie będziesz odpowiadać na e-maile ani odbierać telefonów związanych z pracą do następnego dnia roboczego. Wyznaczanie wyraźnych granic i trzymanie się ich oznacza, że ​​czas, który poświęciłeś na odpoczynek i regenerację sił, należy do Ciebie. Nie odchodź od swoich granic, z wyjątkiem prawdziwych sytuacji awaryjnych; poddanie się choćby raz na drobną wizytę w pracy w weekendy może stanowić precedens na przyszłość. Porozmawiaj ze swoimi podwładnymi, co stanowi nagły wypadek, a co może poczekać do poniedziałku.


Pracuj mądrzej zamiast ciężej

Nauka skutecznego delegowania może znacznie zmniejszyć stres zarówno w pracy, jak iw domu.

Na przykład, jeśli trudno jest znaleźć czas na cotygodniowe sprzątanie domu ze względu na wymagania związane z pracą i rodziną, zatrudnij specjalistę od sprzątania, który zrobi to za Ciebie. Często okazuje się, że czas zaoszczędzony na zadaniach, których tak naprawdę nie musisz wykonywać, jest wart poniesionych kosztów i może pomóc w zwiększeniu produktywności – a może nawet w zwiększeniu dochodów – w innych obszarach.

Pracować mądrzej, a nie ciężej, oznacza również znajdowanie bardziej efektywnych sposobów realizacji zadań.

Jeśli musisz omówić nadchodzący projekt ze swoim zespołem w pracy, ale sprowadzenie wszystkich do tego samego pokoju oznacza zarezerwowanie lotu do biura domowego, zastosuj strategie, które sprawią, że komunikacja będzie skuteczna, bez niepotrzebnego stresu związanego z podróżą i czasem spędzonym z dala od rodziny . Na przykład prowadzenie rozmów konferencyjnych jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tych samych celów bez kłopotów ze spotkaniami twarzą w twarz.

Zrób sobie przerwę na lunch ze współpracownikami

Po pierwsze, unikaj pracy lunchu, który utknął za biurkiem.

Posiłki są o wiele mniej satysfakcjonujące, jeśli starasz się zrównoważyć pracę i jedzenie, a pomijanie przerwy może w rzeczywistości zwiększyć zmęczenie i zmniejszyć produktywność. Poza tym nic tak nie utrudnia dnia, jak rozlanie resztek gumbo na klawiaturę.

Zamiast tego zjedz lunch ze współpracownikami w pokoju socjalnym, przy stołach piknikowych przed biurem lub w pobliskiej restauracji. Daje to większą szansę na nawiązanie kontaktu ze współpracownikami, dzięki czemu praca stanie się bardziej znajoma i komfortowa. A Twój mózg podziękuje Ci za przerwę od utknięcia w trybie pracy przez osiem godzin z rzędu!

Utknąłeś? Zmień rzeczy w górę

Kiedy zajmujesz się tym przez wiele godzin, czasami kreatywne soki po prostu przestają płynąć.

Zamiast siedzieć i wpatrywać się w ekran w nadziei na uderzenie pioruna, wstań i wyjdź . Idź na spacer lub weź filiżankę kawy z foodtrucka przed domem, po prostu zrób coś, co zmieni Twoje otoczenie. Zmiana stymulacji zmysłów może zredukować hormony stresu i przywrócić mózgowi relaks, umożliwiając regenerację kreatywnych mięśni.

Jeśli twój szef nie chce, abyś robił wycieczki, chwyć telefon i słuchawki i idź na spacer po biurze, słuchając ulubionej piosenki. Udaj się do dystrybutora wody na drinka i weź kilka głębokich oddechów między łykami. Pomyśl z wyprzedzeniem o swoich ekscytujących planach weekendowych lub rodzinnych wakacjach, które są już za kilka tygodni. Wyślij do współmałżonka krótkiego SMS-a, żeby powiedzieć, że o nim myślisz.

Odwróć uwagę od wykonywanego zadania i skup się na dawce szczęścia. Zanim wrócisz do swojego biurka, twoje zadanie nie będzie wydawać się tak zniechęcające i będziesz gotowy, aby zanurkować z powrotem i znokautować go.


Nie da się ukryć, że godzenie pracy i rodziny jest stresujące. Chociaż nie będziesz w stanie uniknąć każdego stresującego scenariusza pracy lub stresu związanego z koniecznością pominięcia praktyki dziecka, aby dotrzymać terminu, możesz osiągnąć większą równowagę i zmniejszyć stres, znajdując sposoby na mądrzejszą pracę, ustalanie priorytetów i tworzenie granic, które pozwalają możesz skoncentrować swoje wysiłki tam, gdzie to się liczy.

Do skutecznej walki ze stresem polecamy szkolenia w tej tematyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *