Unikanie zwlekania

Czy zdarza Ci się gorączkowo szukać czegoś do zrobienia, abyś nie musiał wykonywać szczególnie nieprzyjemnego zadania? Lub nawet po prostu mówiąc: „W porządku, zrobię to jutro”. Wciąż jest mnóstwo czasu”?

Gratulacje. Ty, jak wielu innych, rozwijasz swoje umiejętności prokrastynacji.

Kłopot polega na tym, że zwlekanie niekoniecznie jest przydatną umiejętnością.

Ta strona, która uzupełnia nasze strony o zarządzaniu czasem , minimalizowaniu rozpraszania i znajdowaniu czasu na naukę , wyjaśnia, jak unikać prokrastynacji i PO PROSTU ZRÓB TO!


Co to jest prokrastynacja?

Słownik Chambers English Dictionary definiuje prokrastynację po prostu jako „ odkładać na jakiś czas w przyszłość, odkładać ”.

Jego rdzeń wywodzi się z dwóch łacińskich słów: pro , co oznacza dalej, oraz crastinus , co oznacza „jutro”.

Prokrastynacja nie ma zatem nic wspólnego ze względną przyjemnością zadania, ale po prostu fizycznym odroczeniem na późniejszy etap.

Na naszej stronie poświęconej zarządzaniu czasem wyjaśniono, jak używać „matrycy priorytetów” do klasyfikowania zadań według względnej pilności i względnej ważności, tak abyś mógł skupić się na zadaniach, które są naprawdę ważne, a nie tylko na najpilniejszych.

Jeśli korzystasz z systemu takiego jak macierz priorytetów, rozsądne jest planowanie wykonania pewnych zadań na późniejszym etapie, ponieważ uznałeś, że nie są one wystarczająco pilne.

To nie jest zwlekanie . Jest to rozsądne planowanie, umożliwiające realizację pilniejszych i ważnych zadań.

Jeśli jednak określiłeś zadanie jako ważne i pilne i nadal je odkładasz, to jest to prokrastynacja.


Dlaczego ludzie zwlekają?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie zwlekają:

 • Czasami dzieje się tak dlatego, że zadanie jest nieprzyjemne i wolą robić coś innego.
 • Czasami tak naprawdę nie wiedzą, jak wykonać zadanie i dlatego go unikają.
 • Perfekcjoniści często zwlekają, ponieważ nie są pewni, czy mają czas lub możliwości, aby perfekcyjnie wykonać zadanie.
 • Inni ludzie mogą się zmagać, ponieważ nie są pewni, jakie zadanie mają wykonać.(Jeśli to brzmi jak ty, zajrzyj na nasze strony dotyczące podejmowania decyzji , aby uzyskać pomoc).
 • Czasami prokrastynacja może być pomocna!

Unikanie zwlekania

Kiedy już zdecydujesz, że naprawdę musisz coś zrobić, możesz zrobić wiele rzeczy, które pomogą ci uniknąć zwlekania.

Minimalizowanie rozpraszania uwagi to naprawdę dobry początek, ale oto kilka pomysłów, które mogą Ci się przydać:

 • Zrób to najpierw, a potem nagrodź się czymś, co wolisz zrobić. Pomocne może być również robienie nieprzyjemnych rzeczy z samego rana, kiedy jesteś trochę bardziej odporny, a także kiedy nie możesz wymyślić naprawdę dobrej wymówki.
 • Rób to częściej, a nie mniej . Jeśli zmagasz się z zadaniem, które uważasz, że powinieneś wykonywać raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu, zamiast tego spróbuj robić to codziennie. W ten sposób będzie ciężej odkładać i poczujesz się gorzej, jeśli tego nie zrobisz tego dnia.
 • Zapisz to . Brzmi to dziwnie, ale znacznie trudniej jest zignorować zadanie po zapisaniu go na liście rzeczy do zrobienia, zwłaszcza jeśli jest to lista rzeczy do zrobienia na dziś . Bardziej ekstremalną wersją tego jest powiedzenie komuś, co planujesz zrobić. Możesz nawet poprosić ich, aby zadzwonili i sprawdzili, czy to zrobiłeś.
 • Umów się na to z kimś innym . Jeśli masz problemy z motywacją do pójścia na siłownię, ćwiczeń, a nawet zabrania gdzieś dziecka, umów się na pójście z przyjacielem. Ma to dwie zalety. Przede wszystkim umówiłeś się na spotkanie o określonej godzinie i będziesz się źle czuł, jeśli zawiedziesz swojego przyjaciela. Po drugie, wszyscy bardziej cieszymy się z rzeczy, jeśli robimy je z kimś innym.
 • Zadaj sobie pytanie: „Czy naprawdę będzie lepiej, jeśli to odłożę?”. . To świetny sposób na przekonanie się do drobnych, ale nieprzyjemnych czynności, takich jak sortowanie prania, czyszczenie odpływów, a nawet trudna rozmowa z kimś. Jeśli nie będzie lepiej z powodu odkładania, po prostu wsiadaj i zrób to.
 • Pomyśl o tym, jak dobrze się poczujesz, gdy to zrobisz . Ponownie, ma to kilka elementów: radość z odhaczenia tego na liście, ogólne poczucie ukończenia i wspaniałe uczucie, że zrobiłeś coś wartościowego, czego się obawiałeś. Kluczem jest skupienie się na celu końcowym, a nie na zadaniu potrzebnym do jego realizacji. Oznacza to myślenie o tym, jak dobrze zawsze czujesz się po ćwiczeniach lub o filiżance herbaty, którą wypijesz po dotrzymaniu terminu i wysłaniu raportu.
 • Podziel zadanie i wykonaj przygotowania . Jeśli boisz się wykonać duże zadanie, podziel je na mniejsze części. Na przykład, jeśli musisz napisać raport, wykonaj szybkie wyszukiwanie w Internecie i znajdź odpowiednie źródła. Sprawdź swój brief i oblicz, ile Ci to zajmie, a następnie zaplanuj, kiedy będziesz mieć odpowiedni blok czasu. Umieść to nawet w swoim pamiętniku, abyś był temu oddany. Wszystko to sprawi, że zadanie będzie wydawać się nieco mniejsze i łatwiejsze do wykonania. Zajrzyj na nasze strony dotyczące planowania działań i zarządzania projektami , aby uzyskać więcej pomysłów na ten temat.
 • Jeśli zajmie to mniej niż 2 minuty, zrób to teraz . Przestań się ze sobą kłócić i po prostu rób cokolwiek.
 • Pomyśl o bólu związanym z tym, że tego nie robisz. Tak jak motywuje nas nagroda, tak samo motywuje nas strach przed stratą. Myśl o bólu utraty przez nie zrobienie czegoś może być o wiele bardziej motywująca niż nagroda za to zrobienie. Na przykład, jeśli nie pójdziesz i nie porozmawiasz ze swoim szefem o podwyżce, nie dostaniesz jej w tym roku.

Znajdowanie własnej drogi

Każdy musi opracować własne strategie unikania zwlekania.

Pomysły na tej stronie powinny dać ci punkt wyjścia do rozwijania własnych systemów i przejęcia kontroli nad skłonnością do zwlekania, pomagając ci po prostu zacząć to robić.


Aby dobrze zacząć polecamy szkolenia – http://www.szkolenia24h.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *