Podejmowanie decyzji

Ludzie często mówią, że trudno im podejmować decyzje.

Niestety wszyscy musimy przez cały czas podejmować decyzje, począwszy od błahych kwestii, takich jak to, co zjeść na lunch, po decyzje zmieniające życie, takie jak miejsce i miejsce nauki, czy też małżeństwo.

Niektórzy ludzie odkładają podejmowanie decyzji, bez końca szukając dodatkowych informacji lub zachęcając innych do przedstawiania swoich rekomendacji.

Inni uciekają się do podejmowania decyzji poprzez głosowanie, wbijanie szpilki na listę lub rzucanie monetą.


Co to jest podejmowanie decyzji?

Mówiąc najprościej, podejmowanie decyzji jest aktem wyboru między dwoma lub więcej kierunkami działań.

W szerszym procesie rozwiązywania problemów podejmowanie decyzji obejmuje wybór między możliwymi rozwiązaniami problemu. Decyzje można podejmować w drodze intuicyjnego lub uzasadnionego procesu lub połączenia obu .

Intuicja

Intuicja polega na wykorzystaniu twojego „przeczucia” co do możliwych sposobów działania.

Chociaż ludzie mówią o tym tak, jakby to był magiczny „zmysł”, intuicja jest w rzeczywistości połączeniem przeszłych doświadczeń i osobistych wartości. Warto wziąć pod uwagę swoją intuicję, ponieważ odzwierciedla ona Twoją wiedzę o życiu. Jednak nie zawsze opiera się na rzeczywistości, tylko na twoich spostrzeżeniach, z których wiele mogło zacząć się w dzieciństwie i może w rezultacie nie być zbyt dojrzałe.

Dlatego warto dokładnie zbadać swoje przeczucia, zwłaszcza jeśli masz bardzo silne przeczucie wobec określonego sposobu działania, aby sprawdzić, czy możesz zrozumieć , dlaczego i czy to uczucie jest uzasadnione.

Rozumowanie

Rozumowanie polega na podejmowaniu decyzji na podstawie faktów i liczb, które masz przed sobą.

Rozumowanie ma swoje korzenie tu i teraz oraz w faktach. Może jednak zignorować emocjonalne aspekty decyzji, aw szczególności kwestie z przeszłości, które mogą wpływać na sposób wykonania decyzji.

Intuicja jest całkowicie akceptowalnym sposobem podejmowania decyzji, chociaż generalnie jest bardziej odpowiednia, gdy decyzja ma prosty charakter lub musi zostać podjęta szybko .

Bardziej skomplikowane decyzje zwykle wymagają bardziej formalnego, ustrukturyzowanego podejścia, zwykle obejmującego zarówno intuicję, jak i rozumowanie. Ważne jest, aby uważać na impulsywne reakcje na sytuację.

Jeśli nie, spójrz jeszcze raz i zobacz, czy możesz zrozumieć, dlaczego nie. Jeśli nie jesteś emocjonalnie zaangażowany w podjętą decyzję, nie wykonasz jej dobrze ani skutecznie.


Skuteczne podejmowanie decyzji

Decyzje muszą być możliwe do wdrożenia, czy to na poziomie osobistym, czy organizacyjnym. Dlatego musisz osobiście zaangażować się w tę decyzję i być w stanie przekonać innych o jej zaletach.

Dlatego skuteczny proces podejmowania decyzji musi gwarantować, że jesteś w stanie to zrobić.

Co może przeszkodzić w skutecznym podejmowaniu decyzji?

Istnieje wiele problemów, które mogą uniemożliwić skuteczne podejmowanie decyzji. Obejmują one:

1. Za mało informacji

Jeśli nie masz wystarczających informacji, możesz mieć wrażenie, że podejmujesz decyzję bez żadnych podstaw.

Poświęć trochę czasu na zebranie danych niezbędnych do podjęcia decyzji, nawet jeśli ramy czasowe są bardzo napięte. W razie potrzeby ustal priorytety gromadzenia informacji, określając, które informacje będą dla Ciebie najważniejsze.

2. Za dużo informacji

Odwrotny problem, ale zdumiewająco często spotykany: mając tak wiele sprzecznych informacji, że nie sposób zobaczyć „drewna dla drzew”.

Jest to czasami nazywane paraliżem analitycznym i jest również stosowane jako taktyka opóźniająca podejmowanie decyzji organizacyjnych, a osoby zaangażowane wymagają coraz więcej informacji, zanim będą mogły podjąć decyzję.

Ten problem często można rozwiązać, gromadząc wszystkich razem w celu podjęcia decyzji, które informacje są naprawdę ważne i dlaczego, oraz ustalając jasny harmonogram podejmowania decyzji, w tym etap zbierania informacji.

3. Zbyt wiele osób

Podejmowanie decyzji przez komisje jest trudne. Każdy ma własne poglądy i własne wartości. I chociaż ważne jest, aby wiedzieć, jakie są te poglądy oraz dlaczego i jak są ważne, może być niezbędne, aby jedna osoba wzięła odpowiedzialność za podjęcie decyzji. Czasami jakakolwiek decyzja jest lepsza niż żadna.

4. Prywatne interesy

Procesy decyzyjne często zapadają pod ciężarem partykularnych interesów. Te partykularne interesy często nie są otwarcie wyrażane, ale mogą stanowić kluczową blokadę. Ponieważ nie są one otwarcie wyrażane, trudno jest je wyraźnie zidentyfikować, a zatem zwrócić się do nich, ale czasami można to zrobić, badając je z kimś spoza procesu, ale w podobnej sytuacji.

Może również pomóc w zbadaniu racjonalnych / intuicyjnych aspektów ze wszystkimi interesariuszami, zwykle z zewnętrznym moderatorem wspierającym proces.

5. Przywiązania emocjonalne

Ludzie są często bardzo przywiązani do status quo. Decyzje zwykle wiążą się z perspektywą zmiany, co dla wielu osób jest trudne.

6. Brak przywiązania emocjonalnego

Czasami trudno jest podjąć decyzję, ponieważ po prostu nie obchodzi cię to w taki czy inny sposób. W takim przypadku ustrukturyzowany proces decyzyjny może często pomóc, identyfikując kilka bardzo realnych zalet i wad określonych działań, o których być może wcześniej nie myślałeś.

Wiele z tych problemów można rozwiązać za pomocą zorganizowanego procesu decyzyjnego. Pomoże to:

  • Zredukuj bardziej skomplikowane decyzje do prostszych kroków;
  • Zobacz, jak zapadają decyzje; i
  • Zaplanuj podejmowanie decyzji, aby dotrzymać terminów.

Opracowano wiele różnych technik podejmowania decyzji, od prostych reguł praktycznych po niezwykle złożone procedury. Zastosowana metoda zależy od charakteru podejmowanej decyzji i jej złożoności.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Liczba wyświetleń: 1270

4 thoughts on “Podejmowanie decyzji

  1. Pingback: Rozwiązywanie problemów | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Co to są umiejętności zbywalne? | Rozwój osobisty

  3. Pingback: Radzenie sobie ze stresem - najważniejsze wskazówki | Rozwój osobisty

  4. Pingback: Planowanie i organizowanie efektywnych spotkań | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *