Czym jest niepokój?

Wszyscy od czasu do czasu odczuwamy niepokój, jest to dla nas normalne, a nawet korzystne.

Lęk jest rzeczywiście przydatny, gdy znajdujemy się w niepokojącej sytuacji, ponieważ zachęca nas do osiągania najlepszych wyników. W kategoriach ewolucyjnych jest to część naszej reakcji „ walcz lub uciekaj ”, w której hormony, takie jak adrenalina i kortyzol, przepływają przez nasze ciała w odpowiedzi na zagrożenie i przygotowują nas do podjęcia odpowiednich działań.

Uczucia niepokoju, nerwowości i niepokoju, które charakteryzują lęk, są nam wszystkim znane.

Jednak lęk staje się problemem, gdy ludzie odkrywają, że często się niepokoi, zwłaszcza jeśli martwią się o codzienne rzeczy, które nie stanowią szczególnego zagrożenia.

Przedłużający się lęk jest bardzo nieprzyjemny i może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. Ta strona wyjaśnia, dlaczego ludzie mogą rozwijać długotrwały lęk, najczęstsze rodzaje lęku i co można zrobić, aby go leczyć.


Dlaczego ludzie rozwijają ciągły niepokój?

Ludzie są na ogół niespokojni z wielu powodów, a nie tylko z jednego.

Obejmują one:

 • Stresujące wydarzenia życiowe
  Egzaminy, przepracowanie, problemy mieszkaniowe, żałoba, rozpad związku itp. mogą powodować niepokój. Niestety lista stresujących wydarzeń życiowych jest długa. Zobacz naszą stronę Czym jest stres? po więcej szczegółów.
 • Osobowość
  Niektórzy ludzie w naturalny sposób się martwią i trudno im się wycofać z sytuacji. Tendencja do postrzegania świata jako miejsca przerażającego w naturalny sposób wywołuje niepokój.
 • Przeszłe wydarzenia
  Trudne dzieciństwo lub trauma niszczą odporność i sprawiają, że ludzie są bardzo podatni na lęki, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko powtórzenia się traumatycznej sytuacji.
 • Styl życia
  Spożywanie zbyt dużej ilości cukru lub przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny może wywołać niepokój, podobnie jak przyjmowanie nielegalnych narkotyków i brak ruchu.
 • Inne problemy zdrowotne
  Osoby z przewlekłym bólem są bardzo podatne na niepokój o to, czy poradzą sobie z czymś lub kiedy ból może się powtórzyć. Leki, takie jak niektóre sterydy i leki przeciwmalaryczne, są powiązane z lękiem, a lęk i depresja w znacznym stopniu się pokrywają.

Przedłużający się lęk jest często określany jako zaburzenie lękowe uogólnione lub GAD.


Niepokój i depresja

Okropna szarość depresji i okropne, „gorące czerwone” uczucie niepokoju to bardzo różne doświadczenia, ale często zdarza się, że osoby cierpiące na jedną chorobę rozwijają również drugą.

Powodem tego jest chemia mózgu, chociaż nikt nie jest do końca pewien, jak to działa. Lęk i depresja mogą się nawzajem pogarszać: dobrą wiadomością jest to, że można je leczyć w ten sam sposób, jak wyjaśniono poniżej oraz w naszym artykule Czym jest depresja? strona.

Atak paniki

Ataki paniki mogą być trudne do wytłumaczenia każdemu, kto sam ich nie doświadczył.

Poszkodowany doświadczy nagłego, paraliżującego napadu niepokoju, z przyspieszonym biciem serca, poceniem się, drżeniem i dusznością. Czasami pojawią się kołatanie serca lub drętwienie kończyn i autentyczne poczucie, że coś naprawdę okropnego jest nie tak i niedługo umrą. Ataki paniki to całkowicie przerażające doświadczenie.

Osoby z napadami paniki często nie zdają sobie sprawy, na czym polega problem i mogą składać wiele wizyt u lekarza z przekonaniem, że mają problem z sercem lub tarczycą, ponieważ początkowe objawy mogą być podobne. Po zdiagnozowaniu napadów paniki niektórzy cierpiący czują się zawstydzeni, jakby powinni „po prostu wziąć się w garść”. To niesprawiedliwe: nikt nie zdecydowałby się na ataki paniki ani na nałożenie ich dla zabawy. Wymagają odpowiedniego leczenia.


Szczególne warunki związane z lękiem

Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Zespół stresu pourazowego jest reakcją na określone zdarzenie, takie jak klęska żywiołowa lub bycie ofiarą brutalnego przestępstwa.

Prowadzi to do chwilowego niepokoju, koszmarów sennych i retrospekcji u wielu osób, ale osobom cierpiącym na PTSD trudno jest się poruszać, nawet gdy minął czas i rozwijają się depresja i/lub lęki.

Fobia społeczna

Osoby cierpiące na to, znane również jako fobia społeczna , mają trudności z jakimikolwiek kontaktami towarzyskimi i doświadczają skrajnego niepokoju, gdy są zmuszeni do interakcji z innymi.

Często zdają sobie sprawę, że ich reakcja jest irracjonalna, ale nie są w stanie jej zmienić, przez co są bardzo odizolowani, doświadczając niewielu związków.

Lęk napadowy

Niektórzy ludzie mają ataki paniki bez konkretnego wyzwalacza i bez wyraźnego powodu, a to jest znane jako zespół lęku napadowego.

Osoby cierpiące na lęk napadowy mogą unikać miejsc, w których miały miejsce poprzednie ataki, na wypadek, gdyby rozwinął się inny, i w ten sposób mogą rozwinąć się agorafobia , w której czują się bezpiecznie tylko na preferowanym przez siebie terytorium i mogą całkowicie unikać wychodzenia z domu.


Leczenie lęku

Lęk w jakiejkolwiek formie jest stanem, który można łatwo leczyć.


Cierpiący nie muszą się wstydzić i powinni jak najszybciej szukać leczenia, ponieważ istnieje duża szansa, że ​​mogą z łatwością wrócić do normy.

Dwa główne sposoby leczenia, które może przepisać lekarz, to terapie rozmowe , takie jak poradnictwo , oraz leki , takie jak antydepresanty.

Są to również najlepsze metody leczenia depresji i są omówione dalej na naszej stronie Leczenia na depresję .

Dawniej lęk był leczony za pomocą środków uspokajających , takich jak Valium (diazepam). Są one jednak bardzo uzależniające i są obecnie oferowane tylko w bardzo krótkim okresie. Jeśli lęk jest bardzo silny, pomocna może być niewielka dawka leków przeciwpsychotycznych.

Łagodny do umiarkowanego lęk może być najlepiej rozwiązywany przez samego pacjenta . Niektóre ćwiczenia uwalniają substancje chemiczne zwane endorfinami, które mają pozytywny wpływ na mózg.

Terapia sztuką, wyjście na wieś, próba zwolnienia tempa i bycia bardziej „uważnym” – świadomym radości chwili obecnej – mogą być pomocne.

Istnieje również wiele rówieśniczych grup wsparcia w społeczności i w Internecie. Rozmowa z innymi ludźmi, którzy przechodzą przez to samo, sprawia, że ​​każdy czuje się znacznie mniej samotny, a rozmowa z tymi, którzy przez to przeszli i teraz czują się lepiej, może być cudownie zachęcająca.

Każdy stan zdrowia psychicznego może sprawić, że chory poczuje się tak, jakby miał go na zawsze i zostanie z nim na zawsze: to na szczęście po prostu nieprawda.

One thought on “Czym jest niepokój?

 1. Pingback: Jak odstresować się w pracy? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *