Identyfikacja obszarów rozwoju osobistego

Jeśli wiedza o tym, gdzie chcesz być i ustalenie własnej wizji , jest pierwszym krokiem w rozwoju osobistym, następnym krokiem jest zrozumienie, gdzie teraz jesteś. Od tego momentu możesz ustalić, które obszary mogą wymagać trochę pracy, aby poprawić swoje umiejętności i zdolności.

Świadomość swoich słabości umożliwia podjęcie kroków, aby zacząć je usuwać. Kroki te mogą obejmować formalne kursy, ćwiczenie, jak wykorzystać i zastosować istniejące doświadczenie w inny sposób lub wykorzystać codzienne doświadczenia i niepowodzenia jako sposób na naukę.


Rozpoznawanie swoich mocnych i słabych stron

Świadomość swoich mocnych i słabych stron – a nawet szerszej samoświadomości – jest kluczową częścią inteligencji emocjonalnej. Bez dobrego zrozumienia siebie bardzo trudno jest poprawić lub skutecznie reagować na innych.

Kultywowanie nawyków refleksji, samoświadomości i zrozumienia jest zatem ważne dla relacji przez całe życie.


Określenie poziomu problemu

Po zidentyfikowaniu szerokiego obszaru słabości lub wyzwania, nad którym chcesz popracować, pomocne może być pogłębienie wiedzy. Istnieje wiele „poziomów”, na których można wyrazić każdy problem i trzeba będzie zająć się nimi na różne sposoby.

Nasza strona poświęcona poziomom logicznym Dilts wyjaśnia, że ​​istnieje szereg „poziomów logicznych”, które zapewniają pomocną strukturę, w której można spojrzeć na problemy lub zmiany. Chodzi o to, że każdy poziom wpływa na poziomy poniżej i na poziomy powyżej. Jeśli chcesz coś zmienić, musisz więc zrozumieć, na jakim poziomie to działa.

Określenie poziomu problemu może pomóc w skuteczniejszym sformułowaniu zarówno jego, jak i rozwiązania.

Często poziom logiczny można określić na podstawie języka, którego używasz do opisu problemu. Na przykład możesz powiedzieć:

  • „ Nie mogę tego teraz zrobić. Jest zbyt głośno, żeby się skoncentrować ”. [Środowiskowy]
  • „ To dla mnie za trudne. Nie mogę tego zrobić ”. [Behawioralna]
  • „ Nie wiem, jak to zrobić ”. [Zdolność]
  • „ To po prostu nie jest dla mnie przydatne. Nie chcę spędzać na tym czasu ”. [Przekonania lub wartości]
  • „ Ludzie tacy jak ja nie robią takich rzeczy ”. [Tożsamość]

Kluczem jest zajęcie się problemem na poziomie, na którym go ujęto.

Jeśli sformułowałeś to jako odnoszące się do twojej tożsamości, nie warto próbować się tym zająć, udając się w ciche miejsce, aby pomóc ci się skoncentrować. Zamiast tego musisz pomyśleć o tym, dlaczego masz takie poglądy na temat „ludzi takich jak ty” i spróbować trochę to rozpakować.

Koncentrując się na tym, co jest ważne

W związku z tym zidentyfikowałeś teraz pewne słabości, a także ustaliłeś, na jakim poziomie sformułowałeś problem i potrzebę zmiany.

Ostatnim krokiem w określeniu, nad czym należy pracować, jest skupienie się na tym, co ważne.

Należy pamiętać, że nie da się zrobić wszystkiego naraz.

Nasza strona na planowaniu Rozwój osobisty wyjaśnia więcej na temat priorytetów swoją naukę, ale podstawowa idea jest zidentyfikowanie obszarów, które są zarówno dla Ciebie najważniejsze i najbardziej potrzeba adresowania teraz , jeśli są, aby osiągnąć swoje cele.

Idealna lista dziedzin, którymi należy się zająć, powinna obejmować cztery do pięciu kluczowych umiejętności lub obszarów wiedzy . Jeszcze więcej, a zaczniesz czuć się przytłoczony zadaniem, które sobie postawiłeś.


Wreszcie…

… Pamiętaj, że wraz z rozwojem i rozwojem lista słabych i mocnych stron będzie się zmieniać. Po pierwsze, staniesz się lepszy w niektórych sprawach, ale po drugie, zidentyfikujesz inne obszary, które teraz wydają się ważne do rozwinięcia. Miej pod kontrolą swój rozwój osobisty, aby nadal koncentrować się na najważniejszych obszarach.

Więcej dowiesz się na stronie ze szkoleniami z tematyką rozwoju osobistego.

Liczba wyświetleń: 963

2 thoughts on “Identyfikacja obszarów rozwoju osobistego

  1. Pingback: Poprawa wydajności: niektóre szczególne techniki | Rozwój osobisty

  2. Pingback: Co to jest ciągły rozwój zawodowy? | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *