Rozwijanie osobistej wizji: definiowanie sukcesu

Nasza strona poświęcona planowaniu rozwoju osobistego sugeruje, że ważne jest, aby mieć wizję na przyszłość. Wizja oznacza tutaj obraz tego, czym i gdzie chcesz być w życiu. Możesz myśleć o tym jako o określeniu, jak wygląda twój sukces w pracy, w życiu osobistym, a może w sporcie i hobby.

Ta wizja jest ważnym krokiem na drodze do zidentyfikowania osobistych potrzeb rozwojowych, a następnie podjęcia działań w celu ich zaspokojenia. Ta strona wyjaśnia, w jaki sposób możesz rozwinąć tę osobistą wizję i pomóc sobie zdefiniować „sukces ”.


Co to jest sukces?

Może to oczywiste, ale warto zaznaczyć, że sukces dla każdego z nas wygląda inaczej.

Każdy z nas ma inne ambicje i rzeczy, które chcemy osiągnąć i wyjść z życia. Z tego powodu nie jest pomocne porównywanie swoich osiągnięć z innymi lub uważanie innych za „ nieudanych ”, ponieważ nie osiągnęli tego, co chcesz osiągnąć. Niezależnie od tego, jak wysoko inni mogą sięgnąć w życiu lub karierze, nie masz również możliwości osądzenia, czy uważają swoje własne życie za sukces.


Różne obszary sukcesu

Sukces jest nie tylko osobisty, ale można go zdefiniować i zmierzyć na wiele różnych sposobów: sławę, majątek, uznanie, uczciwość osobistą, odkrywanie czegoś nowego na świecie, a nawet wykonywanie swojej pracy najlepiej jak potrafisz.

Ważne jest, aby mieć jasność co do tego, jak wyglądałby dla Ciebie „sukces”.

Jako pierwszy krok do rozwinięcia swojej wizji warto zapisać, jak będzie wyglądał sukces. Zdefiniuj jak najwięcej jego aspektów, ale także określ jeden z najważniejszych aspektów (pieniądze, sława, rodzina itp.).

Sukces będzie również różnie wyglądał w różnych obszarach Twojego życia. Pomocne może być zidentyfikowanie poszczególnych obszarów i przemyślenie ich osobno.

Przydatne rozróżnienia obejmują:

  • Formalne lub nieformalne studia i uczenie się
    Pomóc w tym może ci strona z kursami o różnej tematyce.
  • Kariera lub życie zawodowe
  • Życie osobiste i relacje
  • Hobby lub sport

Inspiracja i wpływ

Myśląc o sukcesie, warto pomyśleć o ludziach, którzy na ciebie wpłynęli, a także o ludziach, których uważasz za inspirujących.

Mogą to być:

  • Ludzie, których znasz, którzy powiedzieli lub zrobili rzeczy, które wpłynęły na to, jak postrzegasz sukces lub co chcesz osiągnąć w życiu;
  • Osoby znajdujące się w oczach opinii publicznej, których możesz chcieć w jakiś sposób naśladować lub uniknąć robienia tego, co zrobili; i
  • Historyczne lub nawet fikcyjne postacie, które według Ciebie są szczególnie lubiane lub niepodobne do Ciebie, lub które zrobiły szczególnie dobre lub złe rzeczy.

W każdym przypadku zastanów się, dlaczego uważasz tych ludzi za wpływowych lub inspirujących. Niekoniecznie chodzi o to , co zrobili, ale o to, co o tym myślisz.


Jak korzystać ze swojej wizji

Na tym etapie powinieneś mieć szeroki obraz tego, jak będzie wyglądał sukces w każdej sferze Twojego życia i które elementy są dla Ciebie najważniejsze. To, ogólnie rzecz biorąc, jest twoja wizja.

Możesz myśleć o swojej wizji jak o obrazku na okładce pudełka z wyrzynarką. Prowadzi Cię i daje ogólny obraz tego, co próbujesz osiągnąć. Jeśli jednak chodzi o faktyczne ułożenie elementów w całość, musisz polegać na tym, jak wyglądają i jak pasują do siebie w praktyce: prawdopodobnie obraz nie jest wystarczająco szczegółowy, aby pomóc.

Innymi słowy, twoja wizja musi dać ci szeroki obraz tego, dokąd zmierzasz: jakiego życia chcesz, jak chcesz żyć, co chcesz osiągnąć. Nie musi to jednak być bardzo szczegółowe.

Chociaż jest to przewodnik, który utrzymuje Cię na właściwej ścieżce pomimo nowych i trudnych informacji, powinien być również otwarty na zmiany, gdy otrzymasz nowe informacje o sobie.


Przewodnia ręka

Twoja wizja jest twoim przewodnikiem do rozwijania osobistej strategii. Pomaga ci upewnić się, że to, co robisz, doprowadzi cię tam, gdzie chcesz.

Uważaj jednak: jeśli okaże się, że chcesz robić rzeczy, które nie pasują do Twojej wizji, być może nadszedł czas, aby przedefiniować wizję!

Liczba wyświetleń: 1667

One thought on “Rozwijanie osobistej wizji: definiowanie sukcesu

  1. Pingback: Identyfikacja obszarów rozwoju osobistego | Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *